Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar 10 İyi Film Oyunu

10 İyi Film Oyunu

PAYLAŞ

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta 10 kötü film oyununa bakmıştık. Bugün ise 10 iyi film oyununa beraber göz atacağız.

“Film oyunları kötü oyunlardır” sözünü kanıtlayan 10 film oyuna geçtiğimiz haftaki yazıda yer vermiştik. Bugünkü yazıda ise bu söze inat olarak çıkmış hem dergi editörleri hem de oyuncular tarafından beğenilmiş 10 film oyununa bakacağız.

Geçen haftaki yazıyı okumamış arkadaşları bilgilendirmek için, bu listenin karışık bir sırada hazırlandığını ve listeyi hazırlarken 2 kriter üzerinde durulduğunu belirtmek istiyorum. Bu kriterler:

1- Doğrudan filmin değil, ayrıca filmin hikayesinin öncesini, sonrasını ya da filmin hikayesi ile aynı evrende geçen oyunlar da listeye dahil edildi.

2- Çeşitlilik olması açısından, her seriden sadece 1 oyun bu listede yer aldı.

Lafı daha fazla uzatmadan işte karşınızda 10 kötü oyun filmi.

1- Scarface: The World Is Yours (PC – PS2 – Xbox – Wii )

Scarface: The World Is Yours adlı oyunun kapak tasarımı (solda) ve bir adet oyun içi ekran görüntüsü (sağda)

Al Pacino’nun başrolünde oynadığı 1983 yapımı Scarface filmi, birçok kişi için suç ve drama türünün “en baba” filmlerinden biridir. 2006 yılında çıkan Scarface: The World Is Yours ise böylesine iyi bir filme yakışan iyi bir oyundu. Filmin ana karakteri olan Tony Montana’yı yönettiğimiz oyun, tam olarak  malikane baskını sahnesinde başlıyor ve oyun boyunca sokaklardaki eski gücünü kaybeden Tony’i tekrar suç örgütünün baş ismi yapmak için uğraşıyoruz.

Oynanış olarak GTA oyunlarına oldukça benzeyen yapım; dönemine göre güzel grafikler, başarılı seslendirme kadrosu ve müzikler ile keyifli bir oynanış sunuyor. Scarface: The World Is Yours, bazı oyuncular tarafından “GTA klonu” olarak eleştirilse de başarılı bir GTA klonuna sanırım kimse hayır demez. Ayrıca unutulmamalıdır ki, 2002 yılında çıkan GTA Vice City, hikayesini Scarface filminden esinlenmiştir.

2- Disney’s Aladdin (SNES – Genesis)

Disney’s Aladdin adlı oyunun kapak tasarımı (solda) ve iki adet oyun içi ekran görüntüsü. Sağ üstteki görüntü oyunun Genesis sürümünden, sağ alttaki ise SNES sürümünden alındı.

90’lı yılların, Disney oyunlarının en kaliteli olduğu yıllar olduğunu söyleyebiliriz. The Lion King, The Jungle Book, Space Jam ve tabi ki Aladdin. Oyunun SNES sürümü Capcom, Genesis sürümü ise Walt Disney çizerlerinin yardımı ile Virgin Interactive tarafından geliştirildi. Oynanış, görsellik ve bölüm tasarımların her iki sürümde farklı olsa da her iki oyunun da her açından başarılı olduğunu söylemek mümkün. Platform türündeki Disney’s Aladdin genel olarak kolay ve zevkli oynanışı, başarılı grafik ve müzikleri ile Disney’in o dönemlerde çıkardığı en başarılı oyun olduğunu söylersek pek abartmış olmayız.

Listemizdeki sıradaki oyuna geçmeden önce Disney’s Aladdin’nin SNES sürümü, Resident Evil serisinin yaratıcısı olan Shinji Mikami’nin çalıştığı ilk büyük oyundur.

3- Spider-Man 2 (PC – PS2 – Xbox –  GameCube)

Spider-Man 2’nin PlayStation 2 kapak tasarımı (solda) ve oyunun GameCube sürümünden alınmış bir adet oyun içi ekran görüntüsü. (Sağda)

Spider-Man 2’nin PC sürümü genel olarak “düzgün” bir oyun olsa da biz bugün oyunun konsol sürümünden bahsedeceğiz. Günümüzde Call of Duty oyunları geliştirmesi ile bilinen Treyarch tarafından 2002 yılında çıkan Spider-Man 2, gerçekçi fizik ve açık dünya içeren ilk Örümcek Adam oyunudur ve bu nedenle birçok oyuncu tarafından “günümüzdeki Örümcek Adam oyunlarının babası” olarak adlandırılır.

Yeni oynanış mekanikleri, akıcı animasyonları ve büyük ve boş olmayan açık dünya yapısı ile birçok övgü alan Spider-Man 2 aynı zamanda genel kötü grafikleri, özensiz duran yan karakter tasarımları, kolay ve tekrar eden yan görevleri ile yapay zekanın oyuncuyu hiç zorlamaması yönleriyle de eleştirilere maruz kaldı.

4- The Lord of the Rings: Return of the King (PC – PS2 – Xbox – GameCube)

The Lord of the Rings: Return of the King adlı oyunun kapak tasarımı (solda) ve iki adet oyun içi ekran görüntüsü. (sağda)

Bugüne kadar çıkmış bütün Yüzüklerin Efendisi oyunlarına baktığınızda birkaç istisna haricinde, hepsinin başarılı olduğunu söylemek mümkün bu da listeye hangi Yüzüklerin Efendisi oyununa yer vermem gerektiği konusunda beni zorluyor. Ancak doğruca serinin son filmini konu alması ve bunu önceki oyunlara kıyasla daha başarılı bir şekilde yapmasından dolayı listede The Lord of the Rings: Return of the King’e yer vermeye karar verdim.

Aksiyon, hack and slash türüne giren yapımdan kısaca bahsetmek gerekirse; serinin son filminin atmosferini başarılı bir şekilde yakaladığını, film içi sahnelerden oyuna akıcı girişlere sahip olduğu, başarılı karakter geliştirme ve tekrar ancak zevkli oyun yapısına sahip olduğu ve çok oyuncu desteğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bana kalırsa bu özellikler oyunu bu listeye sokmaya yeter.

5- Goldeneye 007 (Nintendo 64)

Goldeneye 007 adlı oyunun kapak tasarımı (solda) ve iki adet oyun içi ekran görüntüsü. (Sağda)

FPS türünün tarihine baktığımızda birçok başarılı oyun görürüz ama bunların birkaçı “muhteşem” olarak nitelendirilir. Bu oyunların arasında; Doom, Goldeneye 007, Half-Life ve Halo’ya yer verebiliriz. Ancak bu sıraladığım oyunların arasında yalnızca bir tanesi “film oyunu” listemize uygun o da Goldeneye 007.

Peki Goldeneye 007’i bu kadar önemli yapan ne? Öncelikle bu oyundan önce çıkan birçok FPS oyunu (Doom, Duke Nukem 3D, Wolfenstein 3D, Quake) genel olarak PC için geliştirildi ve konsollara ya grafik kaliteleri düşürülerek ya da ses efektleri kesilerek port edildi. Goldeneye 007 ise tamamen Nintendo 64 için geliştirildiği ve sistemin tüm gücünü kullanması onu özel yapan etkenlerden sadece bir tanesi. Dönemine göre başarılı grafikler, filmin orijinal müziklerinin oyuna başarılı bir şekilde aktarılması, başarılı ses efektleri, çok çeşitli silah ve ekipman içermesi, içerdiği bolca görev sayesinde oyun süresinin uzun olması, başarılı çoklu oyuncu modu ve rahat kontrolleri ise bu oyunu hem birçok derginin “en iyi Nintedno 64 oyunları” listesine hem de bizim “10 iyi film oyunu” listemize girmesine yetti.

6- The Thing (PC – PS2 – Xbox)

The Thing adlı oyunun kapak tasarımı (solda) ve iki adet oyun içi ekran görüntüsü. (Sağda)

Listemizde şimdiye kadar genel olarak aksiyon oyunlarına yer verdik, peki ama korku filmlerine ait hiç oyun yok mu? 1982 yılında gösterime giren filmin sonrasını anlatan The Thing, inanıyorum ki hem bu soruyu soran hem de korku oyunu sevenleri tatmin edecektir.

Filmin orjinal müziklerinin hiçbirine oyunda yer verilmemiş olmasına ve grafiksel olarak ta “orta” seviyede bir çıkarmasına rağmen bu oyun, derin oynanış mekanikleri ile listeye girmeye hak kazandı. Filmden çok kopmayan yapısı, az ama öz silah ve ekipman sayısı, oyundaki diğer karakterlerin güvenlerini kazanma sistemi ve bence en önemlisi yan karakterlerin rastgele olarak yaratığa dönüşmesi (oyunu her oynadığınızda farklı sonuçlar ortaya çıkıyor) bu bahsettiğim “derin oynanış mekaniklerinden sadece birkaçı.

Listeye devam etmeden önce, 1982 yılındaki filmin yönetmeni olan John Carpenter, bu oyunun hikayesini filmin devamı olarak göstermekte olduğunu belirtmek istiyorum.

7- Alien: Isolation (PC – PS3 – PS4 – X360 – XOne)

Alien: Isolation adlı oyunun kapak tasarımı (solda) ve iki adet oyun içi ekran görüntüsü. (Sağda)

Bir korku oyunundan diğerine, söz “başarılı Alien oyunlarından” açıldığında aklıma sadece iki Alien oyunu geliyor, bunların ilki 2000 yılında çıkan Alien Versus Predetor diğeri ise Alien: Isolation. Hikaye olarak ana seri filmlerinden 15 yıl sonrasını anlatması nedeniyle bu listede, Alien: Isolation’a yer vermeyi uygun gördüm.

Aliens Colonial Marines faciasından sonra serinin severlerine adeta “ilaç” gibi gelen yapım; başarılı grafikleri ve sadece saklanmaya ya da sadece silah kullanmaya itmeyen yapısı ile oyuncuların takdirini kazanmayı başardı. Bana göre de bu oyunu asıl başarılı yapan etken ise oyundaki Xenomorphların yapay zekasının tamamen tahmin edilemez, rastgele olarak işlemesidir. Alien: Isolation hakkında söylenebilecek olumsuz bir şey varsa o da tekrar eden yapısından dolayı oyunun, belirli bir süreden sonra korku unsuru kaybetmesidir.

8- Mad Max (PC – PS4 – XOne)

Mad Max adlı oyunun kapak tasarımı (solda) ve iki adet oyun içi ekran görüntüsü. (Sağda)

Dürüst olmak gerekirse ben bu oyunun böylesine güzel ve başarılı olacağını tahmin etmiyordum. Bana göre bu oyun, sırf 2015 yılında Mad Max: Fury Road filmi gösterime girdiği için çıkan sıradan bir oyun olacaktı ama yanılmışım.

Yaya durumdayken gerçekleştirdiğiniz acımasız ve bir o kadar da tatminkar dövüş sahneleri ile aracınızdayken gerçekleşen hızlı ve etkileyici savaş sahneleri oyunun ilk olumlu yönleri arasında yer alıyor. Max’in geliştirilebilir ve kişiselleştirilebilir olması ise oyucunun, oyunu tekrar eden yapısını unutmasına ve sürekli yeni öğeler açmak için ilerlemeye devam etmesine sebep oluyor. Oyun boyunca bazı görevlerin biraz gereksiz gibi durması ve zaman zaman gerçekleşen bazı grafik hataları bile böylesi zevkli oynanış karşısında “umursanmaz” hale geliyor.

9- X-Men Origins: Wolverine (PC – PS2 – PS3 – X360 – Wii)

X-Men Origins: Wolverine adlı oyunun kapak tasarımı (solda) ve iki adet oyun içi ekran görüntüsü. (Sağda)

Bana göre 2009 yılında gösterime giren X-Men Origins: Wolverine, X-Men film serisinin en zayıf halkasıdır. Yine bana göre, X-Men Origins: Wolverine oyunu ise oynadığım en iyi X-Men oyunudur. Bu oyunun formülünden size kısaca bahsedeyim: PlayStation 2 ve PlayStation 3 dönemindeki God of War oyunlarından birini alın ve onu X-Men ve Wolverine’e göre uyarlayın. Açıkçası Wolverine karakterine bundan daha uygun bir oyun tarzı da olamazdı.

Hızlı, kanlı dövüş sahneleri ve dövüşlerden sonra aldığınız hasara göre Wolverine’nin yaralarının kendiliğinden iyileştiğini anbean görülmesi bu oyunu etkileyici yapmaya ve listeye dahil etmemize yeterli nedenler. Oyun boyunca önünüze geleni doğrarken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Wolverine’nin klasik kostümünün açılabilir olması ise oyunun ayrı bir güzelliği. Oyun hakkındaki tek sıkıntım ise bossların tek düze olması.

10- Star Wars Rogue Squadron 2: Rogue Leader (GameCube)

Star Wars Rogue Squadron 2: Rogue Leader adlı oyunun kapak tasarımı (solda) ve iki adet oyun içi ekran görüntüsü. (Sağda)

 

Listemize bir Star Wars oyunu eklemezsek olmaz. Peki ama hangi Star Wars oyunu listede yer alacak? 1982’den günümüze kadar 100’den fazla Star Wars oyunu çıkmış. (Bu sayıya Lego, Angry Birds ve çeşitli Pinball sürümleri dahil  edilmiştir.) Star Wars Rogue Squadron 2: Rogue Leader’ı bu listede yer vermemin sebebi ise filmlerin hikayesine en yakın ve en iyi oyun olmasıdır.(KotOR ve Battlefront 2 kendilerine özel hikayeye sahipler)

İçerisinde “Death Star Saldırısı” ve “Hoth Savaşı” gibi filmin unutulmaz savaş sahnelerine yer veren bu yapımda, T-47 ve Millennium Falcon gibi seri ile özleşmiş araçları kullanarak bu savaşlarda yer alıyoruz. Dönemine göre güzel duran grafik ve filmden alınmış müzikler ile dergilerden ve oyunculardan olumlu notlar alan yapımın en büyük özelliği ise savaş sırasında birliğimize emir verebiliyor olmamız.

Peki sizlerin oynadığı ve listede yer almayan iyi film oyunları var mı ya da listedeki oyunlar ile hatıranız var mı? Anılarınızı ve düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmaktan lütfen çekinmeyin. Herkese iyi oyunlar.

Yorumlar