Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar 10 Kötü Film Oyunu

10 Kötü Film Oyunu

PAYLAŞ

Film oyunları genelde “kötü oyun” olarak nitelendirilir ve bugün sizler ile birlikte kötü 10 film oyununa bakacağız.

Oyunlar ile alakası olan çoğu okurumuz “film oyunları kötü oluyor” ve ”filmdeki ruhu yansıtamıyorlar” gibi birçok sözü duymuşlardır. Peki ama neden filmden uyarlanmış oyunlar için neden böyle oluyor? İşte bugünkü yazımızda, filmlerden esinlenmiş ve filmleri konu olan 10 kötü oyuna bakacağız.

Başlamadan önce listeyi karışık bir sırada hazırladığımı ve listeyi hazırlarken 2 kriter üzerinde durduğumu belirtmek istiyorum. Bu kriterler:

1- Doğrudan filmin değil, ayrıca filmin hikayesinin öncesini, sonrasını ya da filmin hikayesi ile aynı evrende geçen oyunlar da listeye dahil edildi.

2- Çeşitlilik olması açısından, her seriden sadece 1 oyun bu listede yer aldı.

Lafı daha fazla uzatmadan işte karşınızda 10 kötü oyun filmi.

1- Batman Forever (SNES-Genesis)

Batman Forever oyununun kapak resmi (solda) ve iki oyun için görüntüsü (sağda) .

1995 yılında çıkan Batman Forever “orta” derecede bir filmdi ancak aynı ismi taşıyan ve film ile aynı yılda çıkan Batman Forever oyunu tamamen “vasat” bir oyun. Oyunundan kısaca bahsetmek gerekirse: Hepimizin sevdiği Mortal Kombat oyunu alın ve ona “Beat ’em up” (adam döverek ilerleme) mekaniği ekleyin. Kulağa hoş geliyor ancak bütün sıkıntı işte burada başlıyor. Oyunun sahip olduğu zor kontroller ve oyuncuya boş an vermeyen düşmanlar bu oyunu listemize yerleştirmeye yeter. Bu oyunu, en koyu Batman hayranlarına bile tavsiye etmiyorum.

2- 007 Legends (PS3-X360-PC-WiiU)

007 Legends oyununun kapak resmi (solda) ve iki oyun için görüntüsü (sağda) .

Goldfinger, License To Kill gibi birkaç başarılı 007 filmini alın ve filmlerin en iyi sahneleri Call of Duty formatına uyarlayın. Az önce Batman’de bahsettiğim gibi kulağa güzel gelen bir düşünce, nede olsa bu oyun 2012 yılında, yani Call of Duty’nin zirve zamanlarında çıktı. Şimdi bu güzel düşünceye; döneminin gerisinde grafikler, zayıf oynanış dinamikleri, kimi zaman aşırı kolay kimi zaman da aşırı zor yapay zeka, kısa oyun süresi ve hepsinden önemlisi sıkıntılı PC portunu ekleyin. Oyunu geliştiricisi olan “Eurocom” bile 007 Legends’tan sonra iflas ederek kapandı. Ayrıca dürüst olmak gerekirse 007 Legends, sırf kendisinden bir ay sonra gösterime giren Skyfall filmini tanıtmak için çıktı.

3- Rambo: The Video Game (PS3-X360-PC)

Rambo the Video Game oyununun kapak resmi (solda) ve iki oyun için görüntüsü (sağda) .

En azından 007 Legends bir şeyler denedi, Rambo: The Video Game ise tamamen para ve vakit kaybı. Size biraz bu oyunun çıkışından bahsedeyim. Rambo: The Video Game, Polonyalı oyun geliştirici ekibi olan “Teyon” tarafından sade bir şekilde duyuruldu ve çıkışına kadar sadece sinematik sahneler barındıran bir fragman, birkaç konsept tasarım ile fragmandan alınmış birkaç ekran görüntüsü dışında oyun hakkında hiçbir şey paylaşılmadı. Rambo gibi büyük bir aksiyon filmi serisi için böylesine sessiz bir tanıtım yapmak, işlerin kötüye gideceğinin bir habercisiydi. 2014 yılında oyun piyasaya çıktığında ise Teyon’nun neden böyle bir pazarlama stratejisine girdiği anlaşıldı. Rambo: The Video Game, ilk üç Rambo filminden çeşitli sahneleri  içeren bir “Rail Shooter” (karakter otomatik ilerler siz sadece ateş edersiniz) oyunuydu.

Bu oyunu kötü yapan tek şey rail shooter olması değildi. Oyun, çıktığı döneme göre kötü grafikler/animasyonlar barındırıyor ve 1982 yılında çekilmiş olan filmin konuşmaları aynen bu oyuna aktarılmıştı. Kısacası Rambo: The Video Game, büyük bir fırsat ve büyük bir başarısızlık türüne örnek gösterilecek oyunlardan biridir. Asıl soru şu: Rambo filminin isim haklarına sahip kuruluş olan “Carolco Pictures” nasıl oldu da bu oyunun yapımına izin verdi?

4- Street Fighter: The Movie (Arcade, PS1, Sega Saturn)

Street Figter: The Movie oyununun kapak resmi (solda) ve iki oyun için görüntüsü (sağda) .

Sevgili Capcom, gelmiş geçmiş en iyi dövüş oyunlarından biri olan Street Fighter 2 ile hem Arcade salonları hem de ev oyun konsollarında büyük başarıyı yakalamışken sen nasıl oldu da Mortal Kombat’a özenip böylesine başarısız bir oyuna göz yumdun? Bu “baş yapıt” (!) hakkında kısaca bahsetmek gerekirse Street Fighter: The Movie, oyundan uyarlanan bir filmin oyunudur. Şakalar bir yana, bu oyunun listemizde olmasının sebepleri; oyun esnasındaki yavaşlamalar ve bozuk “hit box” (karakterlerin birbirlerine vurma noktaları ve hasar sistemi) sistemidir. Peki bir dövüş oyunundan beklenenler nelerdir? Akıcı oynanış ve başarılı “hit box” sistemidir. Kısacası Street Fighter: The Movie, bir dövüş oyununun bulundurması gereken iki temel özellik açısından başarısız bir oyun.

5- Hook (NES)

Hook oyununun kapak resmi (solda) ve iki oyun için görüntüsü (sağda) .

Steven Spielberg’ün yönettiği 1991 yılında gösterime giren “Kanca” filminin oyunu birçok oyun konsoluna çıkış yaptı ancak bu listede oyunun sadece NES sürümüne yer verdim. Eğer zamanında bu filmi izlediyseniz, filmin genelde çocuk izleyici kitlesine hitap ettiğini biliyorsunuzdur ve 90’lı yıllarda video oyunlarının genelde “çocuk işi” olarak görüldüğünü gerçeğini de bu duruma eklersek, bu filmin oyununun çıkmaması için hiçbir nedenin olmadığını görüyoruz.

Peki ama bu oyun neden kötü? Eğer dürüst olmam gerekirse, çocuklara hitap eden bu filmin oyunu ne yazık ki çocuklar için fazla zor. Ucu ucuna ayarlanmış atlamalar, karmaşık bölüm ve oynanış yapısı, düşmanlara vurmanın zor olması ve oyunun ana karakteri olan Peter Pan’in gerekli yer ve zamanlarda uçamaması sayabileceğim özelliklerden sadece birkaçı. Eğer “Dark Souls” oyunları ile işiniz bittiyse ve kendinize yeni bir işkence yöntemi arıyorsanız bu oyuna göz atabilirsiniz.

6- Aliens Colonial Marines (PC-PS3-X360)

Aliens Colonial Marines oyununun kapak resmi (solda) ve iki oyun için görüntüsü (sağda) .

Bu oyun 2008 yılında ilk fragman ile duyurulduğunda serinin birçok hayranını heyecanlandırmayı başardı, sonraki yıllarda gösterilen oyun içi videolar ve görseller ile bu heyecanı iyice artıran Gearbox Software, 2013 yılında oyunu resmi olarak çıkardığında bu heyecanı tam bir hayal kırıklığına dönüştürmeyi başardı.

Öncelikle bu oyun, gösterilen fragmanlardan sonra öyle “downgrade” (grafiksel ve oynanış açısından kalitenin düşmesi) görmüş ki oyunu alanların arasında, Gearbox’a “Yanıltıcı Reklam” yaptığı gerekçesiyle dava açanlar oldu. Sorun sadece bununla da kalmadı oyundaki düşmanların yapay zekası o kadar kötü ki Xenomorphlar oyun boyunca önünüze dümdüz koşup ölmekten başka bir şey yapamıyorlar. Kısacası Aliens Colonial Marines bizlere, başarılı yürütülen reklam kampanyası ile her ürünün satılabileceğini gösterdi. Neyse ki bir yıl sonra The Creative Assembly, Alien Isolation’ı çıkartarak seriyi sevenleri memnun etmeyi başardı.

7- Enter the Matrix (PS2-GameCube-Xbox-PC)

Enter the Matrix oyununun kapak resmi (solda) ve iki oyun için görüntüsü (sağda) .

Listedeki diğer oyunlardan farklı olarak Enter the Matrix, 5 milyon ünite satış rakamıyla başarıya ulaştığını söyleyebiliriz. Ancak bu durum sizi yanıltmasın, bu oyun baştan sona kadar hatalar (bug ve glitch) , kamera sıkıntıları, bozuk dövüş mekaniği ve kullanımı zor bullet time içeriyor olması, Enter the Matrix’i listedeki 7. sıraya yerleştirmek için yeterli. Başarılı olman ne yazık ki kötü olduğun gerçeğini değiştirmiyor, Enter the Matrix.

8- Catwoman (PC-PS2-GameCube-Xbox)

Catwoman oyununun kapak resmi (solda) ve iki oyun için görüntüsü (sağda) .

Eğer 90’lı yılların sonu ve 2000’li yılların başlarına bakarsanız birçok film oyunun “EA Games” ve ona bağlı diğer geliştiriciler tarafından yapıldığını görebilirsiniz. Harry Potter oyunları, The Lord of the Rings oyunları, The God Father, çeşitli 007 oyunları ile liste uzadıkça uzuyor. Bu oyunların ne kadar iyi ne kadar kötü olduğu tartışılır. Ancak bir gerçek var ki Catwoman, EA Games’in yaptığı diğer film oyunlarının kötü yanları gölgede bırakıyor.

Zor kontroller ve bozuk kamera barındıran oyun, en sabırlı oyuncuyu bile delirtmeye yeter. Nede olsa hiçbir şey önünüzde bulunan ve göremediğiniz platformlara atlayamadığınız için bütün bölümü baştan başlamak kadar sinir bozucu olamaz. Siz bu yazıyı yazan arkadaşınıza güvenin ve bu oyundan uzak durun.

9- Charlie’s Angels (PS2-GameCube)

Charlie’s Angels oyununun kapak resmi (solda) ve iki oyun için görüntüsü (sağda) .

Bu listede genel olarak, bozuk ve oynaması zor oyunlara yer verdik. Charlie’s Angels ise bütün bunlardan farklı bir sebepten dolayı bu listede yer alıyor o da oyunu aşırı kolay ve sıkıcı olması. Size bu oyundan kısaca bahsedeyim: Oyun boyunca A noktasından B noktasına, önünüzü geleni döverek ilerliyorsunuz ve bütün oyun bundan ibaret, oyunu sıkıcı yapan unsur bu. Kolay yapan unsur ise oyunda düzgün bir dövüş mekaniğinin bulunmaması, rastgele tuşlara basarak bile herkesi dövebilirsiniz. Oyunun sahip olduğu yavaş ilerleyiş ise bütün bu sıkıntıların açtığı yaraya adeta tuz basıyor.

10- E.T. the Extra-Terrestrial (Atari 2600)

E.T. the Extra-Terrestrial oyununun kapak resmi (solda) ve iki oyun için görüntüsü (sağda) .

Oyunlar ile alakalı arkadaşlar muhtemelen bu oyunun listede olacağını tahmin etmişlerdir ve ben de en iyiyi (ya da en kötüyü) sona sakladım. Steven Spielberg’ün yönetmeliğinde 1982 yılında çekilen “E.T.” filminin oyunu olan E.T. the Extra-Terrestrial, birçok oyun sitesi ve dergisinin “gelmiş geçmiş en kötü oyunlar” listesinde yer almaktadır (Hatta çoğunda da 1. sıradadır) . Durum böyle olunca E.T.’ye bu listede yer vermemek haksızlık olur.

Oyunun kötü olmasındaki sebeplerini kısaca “her şey” olarak özetleyebiliriz. Atari 2600 dönemindeki bütün oyunlar pixel pixel görünüyor ancak en azından çoğu oyunda hangi pixelin ne olduğu anlaşılabiliyor. E.T. the Extra-Terrestrial’da ise böyle bir şey söz konusu değil. Bunun yanında oyunun bolca hata barındırması, oyundaki görevin zor anlaşılabilir olması gibi unsurlar da eklenince ortaya kesinlikle vasat bir oyun çıkıyor. Atari firmasının bile oyunun satılmayan kopyalarını çöle gömmesi aslında bize oyunun ne kadar kötü olduğunu anlatmaya yetiyor.

Peki sizlerin oynadığı ve listede yer almayan kötü film oyunları var mı ya da listedeki oyunlar ile hatıranız var mı? Anılarınızı ve düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmaktan lütfen çekinmeyin. Herkese iyi oyunlar.

Yorumlar