Ana sayfa Star Wars Filmler 10 Soruda Rogue One: A Star Wars Story

10 Soruda Rogue One: A Star Wars Story

PAYLAŞ

Rogue One: A Star Wars Story filmi ile ilgili pek çok kafa karışıklığı ve sorular olduğunu fark ettik. Bunu bir çözelim dedik.

1) Rogue One, Star Wars’un kaçıncı filmi?

star-wars-films-rogue

Rogue One, Star Wars evreni içerisinde “spin-off” film kategorisine giriyor. Yani herhangi bir seriden değil ve kesinlikle Star Wars Bölüm VIII değil. Star Wars’un sekizinci filmi 2017 Aralık’ta çıkacak. Bölüm 7-8-9 haricinde Star Wars’u satın alan Disney 3 tane de bağımsız film yapacak. Bunlardan ilki Rogue One. Bununla birlikte Han Solo’nun gençliğini anlatan bir film 2018’de, henüz konusu belli olmayan ancak Boba Fett hakkında olacağı ileri sürülen 3.spin-off film de 2020’de çıkacak. Yani 2020’ye kadar her yıl bir Star Wars filmi izleyeceğiz.

2) Rogue One’da niye yeni bir Death Star var?

star-wars-death-star-rogue

Evet, bu soruyu da çok fazla duyduk… Hatta, “Rey ile Finn nerde? Kylo Ren’e ne oldu?” sorusunu bile duyduk. “Neden yeni bir Death Star, dördüncü kez aynı şey mi olacak?” sorusu da epey revaçtaydı bir dönem. Bu filmde gördüğümüz Death Star, ilki. Luke Skywalker’ın “şanslı atışı”yla yok olan, klasik Star Wars filminde Alderaan’ı yok eden bildiğimiz Death Star.

3) Rogue One hangi dönemde geçiyor?

Rogue One, Star Wars Bölüm IV: Yeni Bir Umut’un hemen öncesinde geçiyor. Bölüm IV, hatırlarsanız tam olarak Darth Vader’ın Death Star planlarını aradığı dönemde başlıyor. Yani planlar çoktan çalınmış, Alderaan’a ulaştırılmaya çalışılıyor. İşte biz de Rogue One’da bu Death Star planlarının çalınış hikayesini seyredeceğiz.

4) Neden Bothanlar yok?

bothans-rogue

İlginç bir şekilde Bölüm VI’da, İKİNCİ Death Star’ın planlarının çalınmasıyla alakalı söylenen “Bu bilgiyi bize getirmek için pek çok Bothan öldü…” ifadesini bu filme ait sananlar var. Bothanların kendini feda etmesi Death Star II’nin planlarının ve İmparator’un bizzat orada olduğunun öğrenilmesiyle alakalı.

5) Jyn Erso, Rey’in annesi olabilir mi?

jyn-rey-rogue

Hiçbir şey imkansız değil ancak Jyn Erso’nun Rey’in annesi olmadığı konusunda bir açıklama yaptılar. Rey’i canlandıran Daisy Ridley, “Beyaz olması ve kahverengi saçlı olması onu Rey’in annesi yapmıyor. Bana kalırsa The Force Awakens ile ilgili muhteşem olan şey Rey ve Finn’in hiçbir yerden gelmiyor olmaları, kendilerine bir yer ediniyorlar. Bana göre, insanların bunu bu kadar önemli görmesi komik, çünkü o kadar önemli olduğunu düşünmüyorum.”

Gerekli cevabı Daisy ablamız vermiş, bana pek bir şey demek düşmüyor. Ha elbet, Daisy Ridley Rey’in ailesini biliyor mu, ona göre mi konuştu bilmiyoruz, yine de her şey olabilir ancak şahsi fikrim Jyn Erso’nun Rogue One’dan sağ çıkamayacağı yönünde. Ayrıca Rogue One filmi 34-35 sene öncesinde geçiyor, aynı evrende olmaları dışında ağır bir bağlantı beklemek çok doğru değil.

6) Darth Vader’ı Hayden Christensen mı oynayacak?

vader-rogue-one

Pek çok kişi bu yönde düşünse de hayır, Hayden Vader’ı oynamayacak. Zaten Vader’ı kimin oynadığından çok kimin seslendirdiği mühim ve 3-4-5-6’da Vader’a sesiyle hayat veren James Earl Jones yine bizi yalnız bırakmayacak.

7) Obi-Wan Kenobi ve Luke Skywalker’ı görecek miyiz?

Rogue One, Yeni Bir Umut’un hemen öncesinde geçiyor, yani Obi-Wan ve Luke Tatooine’deler. Hikayeye dahil olmalarına daha vakit olduğundan, onları filmde görmemiz fazlasıyla zorlama olur.

8) Darth Vader ne yapıyor orada?

Evet, bu soruyu da aldık… Darth Vader, “Emperor’s Enforcer” olarak görülen bir adam. Yani “Uygulayıcı, Yaptırıcı” diyebiliriz bir nevi. Eh, güçlerini ve yapabileceklerini de hesaba katıp, buna korkutucu görüntüsü ve efsane sesini eklediğimizde, düşmanın peşine takılacak en mantıklı kişi Darth Vader oluyor. Darth Vader da İmparator’un emriyle Asiler’in ve planların peşine düşüyor.

9) Orson Krennic’in rütbesi ne?

orson-krennic-rogue

Orson Krennic “Director” rütbesine sahip. “İleri Silah Araştırmaları”nın yöneticisi ve Death Star projesini yöneten kişi. Yeni kendisi bir Büyük Amiral falan değil. Biz de ilk gördüğümüzde büyük amiral olabileceğini düşünmüştük, ancak “Director” rütbesine sahipmiş.

10) Chirrut Imwe kim? Kendisi bir Jedi mı?

chirrut-rogue

Chirrut Imwe ruhsal-rahip biri ve Jedha adındaki ayda doğmuş biri. Kendisi Güç’e hassas değil ancak Güç’e ve Jedi yoluna sıkı bir inanca sahip birisi. Daha önceki yazılarımızda da yeni Canon evrende Güç’ün mistik havasının korunmaya çalışıldığını ve Güç’e bir “din” havası verildiğini söylemiştik. Burada da bu devam ediyor. Bu kadar güçlü ve Galaksi’yi derinden etkilemiş bir gücün “inanmayanları” olduğu kadar bir din derecesinde inananları olması da kaçınılmaz değil.

Bonus: NEDEN IŞIN KILICI YOK?

Bu sorunun cevabını ben değil Prenses Leia verecek. Bir gif olarak.

leia-facepalm

Yorumlar