Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls Çetin Çölün Diyarı: Hammerfell

Çetin Çölün Diyarı: Hammerfell

PAYLAŞ

Bir zamanlar Hegathe,Deathland yada Volenfell olarak da bilinen ve Tamriel’in kuzeyinde ki bölgelerden biri olup Cyrodiil, Skyrim ve High Rock’a sınırı olan çorak toprakların hakim olduğu bir diyardır Hammerfell. Burası bir insan ırkı olan Redguard olarak bildiğimiz ırkın vatanıdır.

skyrim_fanart_6_redguards_by_servalt_by_servalt-d8anm4w

Redguardlar, Hammerfell de genelde topraklar çorak olduğu için kıyılara yerleşmişlerdir ve büyük limanlar ve ticari şehirler kurmuşlardır. Redguardlar’ın macera ve yol tutkusu onları denizcilik ve paralı askerlik gibi mesleklere sürüklemiştir. Hammerfell’in çorak toprakları yüzünden çiftçilik ve hayvancılık meslek olarak çok kötü bir seçenek olmuştur.
Hammerfell kendi içinde çeşitli bölgelere ayrılmış bir diyardır, bu bölgelerden bilinenler Alik’r Çölü, Craglorn ve Bangkorai’dir, ayrıca Stros M’kai adası da Hammerfell’in bir parçası sayılmaktadır.

Alik’r Çölü:

Hammerfell’in kuzeyindeki bir bölgedir, bu bölge başka bir bölge olan Bangkorai ile doğuda sınırları vardır. Ana şehri Sentinel’dir ve içinde Lainltn, Bergama, Kozanset ve Satakalaam adlı şehirleri de içinde bulunmaktadır. Redguard şehirlerinin yanı sıra içinde Dwemer harabe-şehirlerini de bulunmaktadır. İsminden de anlayacağınız üzere bu bölgenin çoğunluğu çöldür fakat kıyıya doğru bazı bilinen verimli araziler bulunmaktadır.

Bangkorai:

Bangkorai Hammerfell’in kuzey tarafında yer alır ve bu bölgenin güneyi Fallen Wastes olarak bilinir. Alik’r ile kuzeyde, Craglorn ile doğuda sınırları vardır. Ana şehri Hallin’s Stand dır (Eski ismi ile Ojwambu) ayrıca The Hall of Heroes burada yer almaktadır. Bu bölge diğer bölgelere kıyasla biraz daha kayalıklar ile doludur.

Not: Hall of Heroes bir Redguard tapınağı ve mezarıdır ve bu mezar birçok Redguard kahramanının bedenine ev sahipliği yapmaktadır.

Craglorn:

Hammefellin kuzeydoğusunda yer alan bir bölgedir ve kuzeyde Bangkorai, kuzeydoğuda Skyrimin bölgeleri olan Falkreath ve Reach ile ve güneydoğuda Cyrodiil’in bölgesi olan Colovian Highlands ile sınırları vardır.

Stros M’Kai:

Abecean Denizinde bulunan bir tropik adadır Stros M’Kai, Hammerfell’in doğu kıyısında kalır. Stros M’Kai (Aynı zamanda şehrinde ismi bu dur) eskiden Liman Hunding olarak biliniyordu. Bu ada korsanlara ve diğer suçlulara bir cennet olarak hizmet etse de bu ada aynı zamanda bir dwemer klanı olan Rourken’e ait harabeleri ile de ünlüdür.
Mimari:

İş mimariye gelince Redguardlar oymalarıyla ve altından kubbeleri ile aşırı derecede süslü olarak bilinirler. Ancak Hammerfell de farklı mimarilerde görülmektedir. Dragonstar da Nordik tipte , Elinhir de ise Colovian sitili binalar görülmektedir.
Hammerfell zamanında birden fazla ırka ev sahipliği yapmış bir diyardır, bu sebepten dolayı Ayleidlere, Dwemerlara ve Yokudanlara ait harabeler görebilirsiniz, aynı zamanda Nordik ve Nedik harabelerde görülebilmektedir.

tumblr_nvi8d29sxz1qjm50jo1_1280

Flora:

Alik’r içinde ve Bangkorai’nin güneyinde ve Stros M’Kai de palmiye ağaçları ve kaktüs görülmektedir yani tipik çöl bitki örtüsü diyebiliriz. Craglorn içinde merkezi kuru topraklarda yetişen çarpık ağaçlar görülmektedir.

Fauna:

Hammerfell’in kuru toprakları çeşitli saldırgan yaratığa ev sahipliği yapmaktadır. Alik’r Çölünde duneripper, dev akrep, timsah, çakal ve harpi gibi birçok tür bulunabilir. Bangkorai de ise Lamialar ve aslanlar gibi yaratıklar bulunabilir, daha serin bir havaya sahip Craglorn da ise welwa, duneracer gibi vahşi türlerin yanı sıra daha barışcıl olan develere ve tilkilere rastlanabilir.

Yorumlar