Ana sayfa Dizi / Film 13 Reason Why İnceleme

13 Reason Why İnceleme

PAYLAŞ

13 Reason Why deliler gibi aşık olduğunuz, hayatınızdaki  prensiplerden ve alışkanlıklarınızdan vazgeçtiğiniz onunla yakınlaştığınız ve reddedildiğiniz birisinin ölüm haberini almak, onu bir daha göremeyeceğiniz, öpemeyeceğiniz, aynı havayı içiniz çekemeyeceğiniz ve göz göze geldiğinizde utanamayacağınız bir dünyada bulunmuş gibi oluyorsunuz dizi sezon finalinde. 13 Reason Why dizisi gerçekten kendini içine çeken ve izleyiciyle bir bütün oluşturan , Clay adlı karakterin heyecanlandığında, üzüldüğünde, korktuğunda ve tüm o duygu karmaşası içerisindeyken size yaşatan bir dizi.

Kendi duygu ve düşüncelerimden sıkılmış olabilirsiniz ama kesinlikle bu yazdıklarımı yazmamış olsaydım intihar edebilirdim. Paramount Television tarafından Netflix için hazırlanan, 2007 yılında çıkış yapan aynı isimli Jay Asher’ın romanından uyarlanan ve Netflix için oldukça başarılı olmuş bir dizidir.13 Reason Why başlangıcında Clay Jensen’in 13 kaset alan ve yakın zamanda ölmüş olan sevdiği kadından gelmekteydi. Konuya temel hatlarda değinmemiz gerekirse Hannah Baker 3. Sınıf lise öğrencisidir. Okulun zorbalığından, ona karşı yapılan tacizlerden , hayatında kimsenin onun arkasında değilde karşısında durduğunu hissetmesinden bunalıp yalnızlık düşüncesinde intihar etmiştir. İntihar notlarının yeni dönemini yaratan bu dizideki Hannah karakteri 13 tane kaset hazırlar ve her kaset ölümüne bir adımda daha iten onu kendinden uzaklaştıran insanları yaptıklarını anlatmakta. Sırasıyla kaset bir sonraki kişiye teslim olur ve sıra Clay Jensen’dadır. Clay ona deliler gibi aşık olmuş ama hayatı boyunca zekiliğinin tersine çekingen olan birisidir. Her biz kasette anlatılan geçmişe yansıtılarak verilmiştir. Dizide aslına bakarsanız çoğu lisede gördüğümüz  ve belkide yaşamış olduğumuz veya olanımız kesinlikle vardır. Her bir karakterimiz ona farklı psikolojik açılardan zarar vermiştir ve acı sona doğru yaklaştırmıştır. Clay Jensen kasetleri aldığında ve dinlemeye başladığında her sözcükte, her cümlede ve her kasette daha çok onu intihara sürüklemiş yada sebep olmuş kişileri yaptıklarının sonuçları ile katlanması gerektiğine inanmış ve bu yolda ilerlemiştir.

Dizi  gerçekten geçmiş zaman ve şimdiki zaman algısını karmaşıklaştırmadan doğru bir şekilde anlatmış ve Türk yapımı olan Masum dizisinde de gördüğümüz gibi basit bir şekilde anlatılmıştır. Kendi açımdan söylemek gerekirse müzikler gayet diziye uygun ve güzeldi ama şunu da söylemeden edemem Life Is Strange oyununu oynamış kişiler müziklerin çok benzediğini fark etmişlerdir ki özellikle dizinin her açılış sahnesindeki animasyon ve müziğin oyunun bölümler arasındaki müzik ve animasyonlara benzemektedir.

Dizide 2. Sezon hazırlıkları sürmekte ve bana kalırsa ilk sezona göre daha hızlı ve herkesin ettiğini bulacağı bir sezonla karşılaşacağız.

Yorumlar