Ana sayfa Edebiyat 15 Kitaplık Dev Külliyat: Zaman Çarkı

15 Kitaplık Dev Külliyat: Zaman Çarkı

PAYLAŞ

Ve o günlerde, daha önce olduğu ve daha sonra olacağı gibi oldu. Karanlık yeryüzüne çöktü, insanların yüreklerini ağırlaştırdı, yeşillikler soldu, umut öldü. Ve insanlar Yaratıcı’ya seslendi, Ey Gökyüzünün Işığı, Dünyanın Işığı, bırak kehanetlerde Vadedilen, geçmiş çağlarda olduğu ve gelecek çağlarda olacağı gibi dağdan doğsun. Bırak Sabahın Prensi yeryüzüne şarkı söylesin ve yeşil şeyler büyüsün, vadiler kuzu versin. Bırak Şafağın Efendisi bizi Karanlık’tan korusun ve adaletin yüce kılıcı bizi savunsun. Bırak Ejder bir kez daha zamanın rüzgârlarında koşsun.”

Zaman Çarkı, Karanlık Varlık ve Ejder arasında geçen sayısız savaştan birini anlatır. Son Ejder Lews Therin Telamon ve yoldaşları Karanlık Varlık’ı mühürlerken Karanlık Varlık Tek Güç’ün eril yarısı Saidin’i lekelemiş ve Lews Therin ile yoldaşlarının delirmesine yol açmıştır. Deliren erkekler dünyaya yıkım getirmiş, kadın yönlendiriciler tarafından avlanmışlardır. Yıllar geçtikçe yönlendiren erkekler, çocukları korkutmak için anlatılan kişiler haline gelmişlerdir. Ve hala yönlendiren erkekler, Aes Sedailer tarafından ehlileştirilmektelerdir.

Zaman Çarkı

Mavi Ajah’tan Moiraine Sedai ve muhafızı Lan al’Mandragoran Emond Meydanı’na geldiğinde çiftçi Rand al’Thor, bir at tüccarının oğlu Matrim Cauthon, demirci çırağı Perrin Aybara, belediye başkanının kızı Egwene al’Vere ve köyün hikmeti Nynaeve al’Meara çıkacakları yolculuğun öneminden ve kimler olacaklarından bihaberdirler. Ama Çark, dilediği gibi dokur.

Zaman Çarkı gerçekten de uzun bir seri, eğer seriye başlamak istiyorsanız bunu kabullenmeniz gerek. Bu seri sizi uzun bir süre meşgul edecek. Okurken bazen sıkılacaksınız, bazen de sayfaların nasıl aktığını anlamayacaksınız. Ama kitapların hepsini okuyup da seriyi bitirdiğinizde, buna değdiğini göreceksiniz. Bu uzunluk bir eksi gibi görünse de seriyi severseniz sizin için kesinlikle bir artıya dönüşecektir. Sevdiğiniz karakterlerle daha çok zaman geçirecek, bu karakterlerin en derinlerine ineceksiniz. Onlarla eğlenip, onlarla üzüleceksiniz.

Zaman Çarkı
Zaman Çarkı Aieller

Robert Jordan büyük ihtimalle en çok Zaman Çarkı’nın dünyası üzerinde vakit harcamıştır. Çok sevdiğim bir büyü sistemi, “Çark” konsepti gibi şeylerin yanında kurduğu bu dünyada, her tür insana yer vermiş. Çeşitli topluluklara farklı farklı örf ve adetler yazmaktan kaçınmamış ve üşenmemiş. Karakterlerimiz bu topluluklar arasında dolaştıkça, her topluluğun örf ve adetlerinin farklı olduğunu ve bu örf ve adetlere saygı duymak gerektiği mesajını da bir güzel vermiştir. Hatta tasarladığı bu evren için küfürler bile düşünmüş, kitapta dünyamızda duyduğunuz tek bir küfrü bile göremezsiniz. Keşke daha ana seriyi bitiremeden vefat etmeseydi de, daha geniş bir Zaman Çarkı evreni görebilseydik. Ama maalesef her zaman işler yolunda gitmiyor.

Zaman Çarkı hakkındaki genel fikirlerden birisi de çok fazla betimleme içerdiği. Bu doğru, Jordan bazen bir şeyleri betimlemeye kendini kaptırıyor. Diyalogsuz geçen sayfalar fazlalaşıyor. Ama hem tasvir konusunda hem de diyaloglar konusunda çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Öyle tasvirler ve diyaloglar var ki yerimde duramadığım oldu.

Son Üç Kitap

Robert Jordan seriyi tamamlayamadan vefat ettiği için son üç kitabı Brandon Sanderson yazmıştır. Her ne kadar Robert Jordan çoğu şeyi not olarak bırakmış olsa da, bunun yine de çok zor bir iş olduğunu düşünüyorum ve Brandon Sanderson’a serinin en akıcı üç kitabını yazdığı için teşekkür ediyorum.

Uzun lafın kısası, Zaman Çarkı çok iyi bir seri. Her seride olacağı gibi Zaman Çarkı’nın da eksileri olsa bile benim için Yüzüklerin Efendisi’ni geçmiştir. Yazıyı spoilersız yapmak için karakterlerden falan hiç bahsetmedim, eminim ki okursanız çok seveceksiniz.

Son olarak eğer bu seriye başlarsanız en az iki hatta üç kitap okumadan bırakmayın. İlk kitap büyük oranda Yüzük Kardeşliği’ne benziyor. Tabi daha sonra Yüzüklerin Efendisi serisiyle alakası kalmıyor Zaman Çarkı’nın. Devam edin!

Sözlük

Tek Güç: İki kısımdan oluşan Zaman Çarkı büyüsü. Saidin eril yarısı, Saidar dişil.
Yönlendirmek: “Büyü yapmak”, Tek Güç kullanabilen kişilere yönlendirici denir.
Aes Sedai: Yönlendiren kişilerden oluşan Beyaz Kule üyeleri. Serinin geçtiği zamanda erkek Aes Sedai yoktur.
Mavi Ajah: Aes Sedailer yedi farklı ajahtan oluşur. Mavi bunlardan birisi. Ehlileştirmek: Erkeklerin yönlendirme yeteneğini almak.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/literature/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/fantazyaedebiyat/

Yorumlar