Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Entlerin Tarihi – Entler Nasıl Var Oldular ve Geliştiler?

Entlerin Tarihi – Entler Nasıl Var Oldular ve Geliştiler?

PAYLAŞ

Tolkien'ın inanılmaz hayal gücünde ve yarattığı mükemmellikler içinde dikkatimi çeken varlıklardan biri olan Entleri sizler için olabildiğince açıklamaya çalıştım. Keyifli okumalar!

1Görünüm ve Özellikler 

Entler 14 fit (4.26 m) uzunluğunda, insana benzeyen ve oldukça kalın kabuklu canlılardır. Entler yetiştikçe, korudukları ağaç türlerine oldukça benzemeye başlarlardı. Böylece boy ve ebatları, renkleri, parmak sayıları gibi pek çok özellikleri farklılaşıyordu. Uyanık ya da yarım uyanık Entler vardı. Hatta Ağaçsakal, Isengard'ı yok etmek için haykırışıyla ağaçları uyandırmıştı. Entlerin, sağlam kayaları parçalayacak derecede, takdire şayan kuvvetleri vardı. Ağaçsakal her zaman Entlerin, Troller'den daha güçlü olduklarıyla övünürdü. Hatta Morgoth'un Troll'lerinin kendi taklitleri olduğunu düşünürdü. (Aynı karşılaştırmayı Orklar ve Elfler için de yapıyordu.) Entlerin bir uzun adımı yaklaşık 4 fittir (1.21 m). Saniyede yaklaşık 2.2 adımla, bir Ent, saatte yaklaşık 6 mil (9,65 km) hızla gidebilir.

2Tarihçe

 Yaratılış

Elfler tarafından Onodrim (Ağaç-sahibi) olarak da bilinen Entler, elflerle aynı zamanda ortaya çıkmış çok yaşlı bir ırktır. Aule'nin çocukları olan cücelerden haberi olduktan sonra, onların ağaçları kesmeyi isteyeceklerini düşünerek Yavanna'nın emri tarafından yaratıldılar.

Entler, cücelerden sonra Üçüncü Çağ'da hayatta kalabilen en eski yaratıklardır. Entler, Ainur'un Müziği'nin bir parçası değildi ancak Manwë'nin rüzgarını ve Ulmo'nun yağmurunu alıp Ilúvatar'a ağaçlar hakkında şarkısını söyleyen Yavanna onları yaratmakta kararlıydı.

Eru, Aule'nin taştan yaptığı evlatları cücelere hayat verdi ancak onlara ağaç kesme alışkanlığı verilmemişti. Ardından Yavanna, (Manwë aracılığıyla) tıpkı Cüceler gibi, kendisinin yaptığı büyüyen şeylere hayat vermek istedi. Onun isteğiyle, Entler meydana geldi. Ruh bulan ağaçlar, ya da onlara bağlılıklarından dolayı ağaçların benzerini almış ruhlar, Eru tarafından gönderildi.

Entler "Ağaçların Çobanları" olarak görüldü ve görevleri ormanları; Orklar, Cüceler ve diğer tehlikelerden korumaktı.

Entler muhtemelen Elfler ile aynı zamanda yaratılmışlardır. Eldar (Elflere Orome tarafından verilen isim) her şeyle konuşmayı çok severlerdi ve ağaçlara konuşmayı öğretmek için bolca hikayeleri olurdu. Elfler onlara konuşma arzusunu verdiler ve onlara Elfçe öğrettiler. Hatta Ağaçsakal, "Elflerin dilsizliğimizi iyileştirmek için verdikleri hediye asla unutulmayacak" derdi zamanında. Morgoth daha Kuzey'e dönmeden önce, Entler henüz ilerde olacakları kadar bilge ve güçlü değillerdi. "Entçe" adında bir dil geliştirdiler ve bu dil, diğer dillere göre daha basit ve daha az bilinen bir dildi.

 Yükselme ve Düşüş

Elrond'un dediği gibi, "Bir zamanlar bir sincap, ağaçtan ağaca Ayrıkvadi'den Büyük Deniz'e kadar bir fıstığı götürebilirdi."

Neredeyse tüm Eriador devasa tek bir ormanla kaplıydı ve bu orman Ent gözetimindeydi. Bazı Entler, Doğu Beleriand'a ve muhtemelen Tasarinan'a geçtiler. Entlerin diğer varlıklara önemli yardımları da dokunurdu. Örneğin; Dolmed yakınlarında bir Ent konağı geldi ve Beren'e, Doriath'ı soyan Nogrod Cücelerine karşı yardım etti. Ardından cüceler kimsenin çıkmayı başaramadığı Ered Lindon'ın gölge ormanlarına sürüldü.

Eskiden dişi Entler de vardı ancak İlk ya da İkinci Çağ sırasında Entlerden uzaklaşmaya başladılar çünkü onlar ekip biçmeyi ve sebzeler, çimen ve çiçekler gibi küçük bitkileri daha çok sevdiler. Erkek Entlerin ise büyük ormanların büyük ağaçlarına eğilimleri daha yoğun olmuştu.

İyi kötü, düşe kalka bir hayatları olan Entler için öyle bir zaman geldi ki, çok acı bir felaketle karşı karşıya kaldılar. Şahsen benim de en çok içimi burkan hikayenin bu kısmı.

İkinci Çağ'da bu muazzam ormanlar Numenorlular tarafından kesilip biçildi ya da yok edildi. Bunun sebebi, Çağın 17. Yüzyılında; felaketi bol olan, Elfler ve Sauron arasındaki savaştı. Ormanların daralması dişi Entlerin ayrılıklarını daha da arttırdı. Bildiğimiz Fangorn ormanı; bu muazzam ormanın sadece Doğu tarafıydı ve küçük kalıntılarından biriydi. Burada Entleri çok seven biri olarak Sauron'a nefretim kat kat artıyor, çünkü Sauron dişi Entlerin bahçelerini yok etti ve böylece, kalan son dişiler de ortadan kayboldular.

Entler onları çaresizlik içinde aradı ve onlar hakkında, onları bir gün bulabilecekleri hakkında şarkılar söylediler. Ancak hayatta kaldıklarına dair olan umut yok denecek kadar azdı.

Üçüncü Çağ'da Fangorn Ormanı Entlerin hala yaşadığı tek yer gibi görünüyordu ancak Ent tipi Huornlar'ın Eski Orman'ın bir yerlerinde yaşıyor olması mümkündü. Entler, dişi Entler olmadan bir Entling'e (kendi çocuklarına verdikleri isim) sahip olamayacaklarını bilerek, ümitsizlik içinde yaşlanmaya devam ettiler. Bazıları hareket etmeyi ve konuşmayı bıraktı ve "ağaçsı" olarak büyüdü.

 

 Entlerin Son Resmi Geçidi

“Entler savaşa gidecekler!” – Ağaçsakal

Üçüncü Çağ'ın 2950 yılında Saruman'ın orduları kalan birkaç Ent'i taciz ederek çok sayıda ağaç kestiler ve köklediler. Yüzük Savaşı sırasında Entler fazlasıyla sabırlı ve pasiflerdi ancak Mariadoc Brandybock ve Peregrin Took tarafından harekete geçirildiler. Demdingle'da bir Ent meclisi topladılar ve orada savaş hakkında tartıştılar. Oldukça uzun süren tartışmalardan sonra, (Entlerin perspektifine göre oldukça kısa bir sürede) son yürüyüşleri olacağını bile bile Saruman'ın kalesine doğru yürüyüşe geçtiler. Filmde, Ağaçsakal'ın tam bir savaş çağrısı olan o muazzam sesi ve ardından giren mükemmel müzik… Hatırladıkça tekrar izleme hevesi uyandıran sahnelerden biriydi kesinlikle.

Entlerin bu yürüyüşüne onların en yaşlısı olan Ağaçsakal liderlik ediyordu ve Marry ile Pippin de ona eşlik ediyorlardı. Entler Isangard'ı tam bir kuşatmayla ele geçirdiler ve Saruman'ı Orthanc kulesine sıkıştırdılar.

Sular altında kalmış Nan Curunir'i (Isangard'ın yer aldığı bölge) ormanlık alan haline dönüştürdüler. Buraya da "Orthanc'ın Treegarth'ı" adını verdiler.

Arnor ve Gondor'un birleşmesinden sonra, Treegarth, Birleşmiş Krallık'ın bir parçası haline geldi ve Kral Elessar, burayı tamamen Entlerin yönetimine bıraktı.

Muhtemelen, ilerleyen çağlarda Fangorn'daki Entlerin sayısı oldukça azaldı, ancak Galadriel Beleriand dalgalardan kaldırıldığında, bir sonbaharda, Ağaçsakal ile tekrar buluşmayı çok istedi.

 

3Etimoloji ve İsimler

Ent ismi muhtemelen Anduin'in Dereleri'nin dilini temsil etmektedir ve onlara Rohirrim tarafından verilmiş bir isimdir.

4) İlham

Tolkien Ağaçsakal'ı yazarken olayların tamamen doğal geliştiğini, Entler'in hiçbir ön düşünce ve hazırlık olmadan icat edildiğini belirtmiş.

Ancak daha sonra George MacDonald'ın Peri Arazisi'nin canlı ağaçlarının etkisi olabileceğini itiraf etmiş.

Facebook grubumuz için bu yazıya tıklayın.

 Entler hakkında yazacaklarım burada son buluyor. Entler hep ilgimi çeken ve hoşuma giden bir konu oldu ve araştırmama da vesile oldular. Umarım siz okurkenbenim yazarken aldığım keyfi almışsınızdır. Okuduğunuz için teşekkürler ve bir sonraki yazıya dek hoşça kalın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar