Ana sayfa Dizi / Film 1920’ler Berlin’inde bir Polisiye: Babylon Berlin

1920’ler Berlin’inde bir Polisiye: Babylon Berlin

PAYLAŞ

Çok sayıdaki kaliteli diziyle son zamanlarda büyük bir ilgi toplayan Netflix‘in bu seferki durağı Berlin sokakları. Ülkemizde ilk kitabı ‘Islak Balık‘ adıyla yayınlanan Volker Kutscher‘in Gereon Rath serisinden uyarlama olan dizinin şu ana kadar 2 sezonu ve 16 bölümü yayınlanmıştır. Aynı zamanda yapımcılığını Run Lola RunSense8Perfume: The Story of a Murderer gibi yapımlarda yönetmenlik yapmış Tom Twyker üstlenmektedir

Weimar Cumhuriyeti zamanlarında, Berlin’in Altın Çağı olarak geçen dönemini anlatmakta olan Babylon Berlin ana hikaye olarak ahlak bürosunda çalışan Gereon Rath’ın araştırdığı giderek derinleşen bir davayı anlatmaktadır. Buna karşılık birden fazla yan hikayeyi de başarılı bi şekilde, bunları çorba yapıp karıştırmadan sunuyor.

Tabi ki de işlediği hikayesi / hikayelerinin yanı sıra dizinin en büyük özelliği bize sunduğu atmosfer. Tarihi Berlin sokakları, kargaşa dönemi, kostümler hepsi çok iyi, sanki dizi için yeniden bir Berlin inşa edilmiş gibi. Müzikleri aynı şekilde atmosferi çok iyi şekilde desteklemiş.

Berlin sokakları içinde kaybolurken Alman toplumu üzerine ve hatta Bolşevik sonrası döneme kadar hikalere rastlayabileceğiniz çok özel bir dönem dizisi. Her yönden çok başarılı, her yönden çok kaliteli.
Yazının kapanışı olarakta dizide gördüğümüz büyüleyici   bir müzikli sahneyle yapalım, spoiler içermez 🙂

Yorumlar