Ana sayfa Dizi / Film 2. Dünya Savaşı Meraklılarının Mutlaka İzlemesi Gereken 4 Dizi

2. Dünya Savaşı Meraklılarının Mutlaka İzlemesi Gereken 4 Dizi

PAYLAŞ
W

1)  Band of Brothers (2001)

Kardeşler Takımı, tarihçi ve biyografçı Stephen Ambrose tarafından yazılan aynı adlı romanından uyarlanan, 2. Dünya Savaşı temalı, 10 bölümlük televizyon dizisi serisidir. Ortak yapımcılığını, Akademi Ödüllü Er Ryan’ı Kurtarmak filminde beraber çalışan Steven Spielberg ve Tom Hanks üstlenmiştir. 2001 yapımı Kardeşler Takımı hala Dünya’nın birçok yerinde TV kanallarında yayınlanmaktadır.

Dizi, 2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun 506.Alay’ın 101.Hava Gücüne bağlı Easy Bölüğü askerlerinin yaşadıkları tecrübeler esas alınarak kurgulanmıştır. Dizi, öncelikle askerlerin temel eğitim aldığı Georgia’daki Toccoa kampından başlamıştır. Devamında ise Normandiya Çıkarması, Market Garden Harekâtı ve Bastogne Savaşı ve Berghof’taki Hitler’in kalesinin ele geçirilmesi sahnelenmiştir.

Dizideki olaylar Ambrose’nin Easy Bölüğü’nden hayatta olanlar ile gerçekleştirdiği bire bir röportajlar ile şekillendirilmiştir. Ayrıca savaş sonrası hayatta kalmayı başaran askerlerin yazdıkları kitaplardan da yararlanılmıştır.

2)  Unsere Mutter Unsere Vater (Generation War) (2013)   

Savaşa birçok yapımda İttifak devletlerinin gözünden bakmıştık. Bu güzel yapımda ise o algı kırılıyor ve Savaşın en çetin yönleri Almanyanın gözünden ön planda oluyor. 3 bölümden oluşan bu mini dizinin ana konusu ise Berlinli 5 yakın arkadaşın savaş boyunca yaşadıkları ve savaşın onların hayatına nasıl etki edip değiştirdiğidir.

3)  The Man in the High Castle (2015-…) 

Dizinin konusu, İkinci Dünya Savaşı’nı Mihver Devletlerinin (Almanya & Japnya) galibiyeti sonrası yaşanan soğuk savaştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı yani Pasifik kıyılarını Japonya, Doğu kısmını ise Almanya kontrol etmektedir. Olay akışı genel olarak Amerika’da geçse de Berlin, Tokyo gibi birçok şehireri de dizide görmüş bulunmaktayız. Hatta Berlin sahnelerinin bazılarında Adolf Hitler bile var. Dizi Philip K. Dick’in ödüllü romanından uyarlanmıştır. Amazon ise 2015 yılı başında dizinin ilk bölümünü yayınlamıştır. Dizi hala devam etmektedir.

4) Pacific (2010) 

Band of Brothers’tan tam 9 yıl sonra HBO yapımcılıkta yine Tom Hanks ve Steven Spielberg ile anlaşarak Pacific dizisini yayınladı. Dizinin konusu Pasifik cephesinde Amerika ve Japonyanın adeta cehennemi andıran kanlı mücadelesidir. 2 ülke, 1 okyanus, yüzbinlerce ölü… Tıpkı Band of Brothers gibi muazzam bir başyapıt daha izlenmeyi bekliyor 

Yorumlar