Ana sayfa Edebiyat 20. Yüzyılın En Büyük Yazarlarından : George Orwell

20. Yüzyılın En Büyük Yazarlarından : George Orwell

PAYLAŞ
1EN-625-B1945 Orwell, George (eigentl. Eric Arthur Blair), engl. Schriftsteller, Motihari (Indien) 25.1.1903 - London 21.1.1950. Foto, um 1945.

20. yüzyılın en önemli ve en büyük yazarlarından bir tanesi olan , birbirinden güzel eserleri kalemi alan George Orwell hakkında yazılan bu yazı , umarım keyifle okumanıza ve George Orwell hakkında bilgi sahibi olmanıza vesile olur.

Asıl adı Eric Arthur Blair olan Ingiliz yazar 25 Haziran 1903 tarihinde Hindistan’ın Bihar eyaletinde bulunan Motihari şehrinde dünyaya geldi.Babası Hindistan’da görevli bir Ingiliz polisi ve annesi Fransız asıllı bir ev hanımı idi.1 yaşında iken annesi , kendisini ve kardeşini Ingiltere’ye götürdü ve burada Aristokrat bir ortamda büyüttü.

1911 yılında disiplinli bir katolik okulu olan St.Cyprians’da öğrenim görmeye başladı.St.Cyprians’da yıllarından sonra Ingiltere’nin en elit ve en eski özel okullarından bir tanesi olan Eton Kolejinde burslu okumaya hak kazandı.

Eton Kolejinden mezun olmasıyla birlikte üniversite okumayı es geçip aile geleneğini sürdürmek adına ,1922 yılında ,  bir Ingiliz sömürge devleti olan Burma’ya ( Şimdiki adı ile Myanmar) giderek buranın Imparatorluk Polis teşkilatında 1927 yılına kadar görev yaptı.

Burma’da geçirdiği polislik yıllarında şahit olduğu acımasız uygulamalar , içinde barındırmakta olduğu ve patlama noktasına ulaşan emperyalizme karşı beslediği öfkeye ve nefrete katkıda bulunmuştu.

Eton Kolejinde okuduğu sıralarda kendisi gibi 20.yüzyılın en büyük yazarlarından bir tanesi olacak hocası Aldous Huxley ile tanışmıştır.

Ingiltere’ye döndüğü ilk sene , kendisine ikon olarak gördüğü Jack London gibi 1927 yılını sefil bir mahallede , sefil insanların içerisinde yaşayarak geçirdi.1927 senesinden sonra Paris’de yaşanan sefil hayatıda deneyimlemek adına Londra’dan Paris’e gider.Burada türlü türlü sıkıntılara giren George Orwell artık dayanacak hali kalmayınca Ingiltere’ye geri dönerek ailesine sığınır ve çok şey deneyimlediği gençlik yıllarını kaleme almaya başlar.

1936 yılında başlayan Ispanya Iç Savaşı sırasında Benito Mussolini ve Adolf Hitler’in desteğini alan Franco’ya karşı toplanan orduya katılmak adına Ispanya’ya gitti.Ama bir gazete muhabiri olarak izlemeye başladığı savaşta Cumhuriyetçi milislerin tarafına katılarak Teğmen rütbesine kadar yükseldi.Savaş sırasında cepheye giden George Orwell , bir keskin nişancı mermisinin gırtlağına saplanmasın sonucu ağır yaralanmış ve cephe gerisine gönderilmişti.George Orwell’in Katalonya’ya Selam adı ile yazmış olduğu eser burada geçen savaş yıllarını konu almaktadır.

Ispanya savaşından sonra dünyaca ünlü gazete BBC’nin Hindistan bölümü başına getirildi.Buradan sonrada Tribune gazetesinin edebiyat sayfasını yönetti.

1945 yılında “Hayvan Çiftliği ” ve 1949 yılında yazmış olduğu “1984” adlı kitaplar en önemli ve en ünlü eserleridir.İki eserde de genel olarak bir eleştirme havası ve emperyalizm düşmanlığı görmek mümkündür.Özellikle Hayvan Çifliği adlı eserde dönemin Sovyetler Birliği ve Josef Stalin’i eleştirisel bir dille ele almış ve bu kitap sayesinde adını oldukça duyurmuştur.

 

1984 kitabını yazmasından 1 yıl sonra , 1950 yılında Tüberküloz nedeniyle hayata gözlerini yummuştur.Özellikle 1984 romanında anlattığı , özgürlüğün ve insan düşüncesinin önemi olmayan , medyanın ve teknolojinin yardımıyla insanların baskıcı ve sıkıcı bir yaşam sürdüğü distopya bana kalırsa dünya edebiyatının en büyük distopik eseridir.Kitapta yer alan Big Brother , Düşünce polisi gibi kavramlar ve karakterler günümüze kadar gelmeyi başarmış , kullanılmaya ve kendisini göstermeye başlamıştır. Aldous Huxley’in yazmış olduğu bir diğer ünlü distopik eser “Cesur Yeni Dünya” ile pek çok kıyas edilmiştir.George Orwell’in kitaplarında anlatmaya çalıştıkları konuları veya olay örgülerini kendi deneyimlerini , kendi duyguları ve düşünceleriyle harmanlamış hali olduğunu görebiliriz.

Amerika Birleşik Devleti ve Sovyetler Birliği arasındaki gergin ortamı ve stratejik hamleleri betimlemek adına Soğuk Savaş terimini kullanmış ve bu terim kendisinden sonra bile sıkça kullanılmış , o döneme ismini vermiştir.

Eserleri ;

1984

Hayvan Çifliği

Paris Ve Londra’da Beş Parasız

Burma Günlükleri

Papazın Kızı

Zambak Solmasın

Katalonya’ya Selam

Aspidistra

Daralma

 

Kaynakça ;

Www.Wikipedia.Com

Www.Biyografi.Info.Com

Yorumlar