Ana sayfa Dizi / Film Filmler 2019 Yılının Dikkat Çeken Yapımı: Parasite İncelemesi

2019 Yılının Dikkat Çeken Yapımı: Parasite İncelemesi

PAYLAŞ

Son zamanların dikkat çeken ve yükselen yönetmenlerinden Bong Joon Ho’nun Altın Küre ödülü alan ve Oscar için de en büyük adaylardan olan Parasite, ilginç ve trajikomik hikayesi ile izleyiciler ve eleştirmenlerden tam not almayı başarmış durumda. Bizde, Altın Küre ödüllerinin açıklanması akabinde izlemeyenler için filmi kısaca sizlere tanıtmak istedik.

Güney Kore’de fakir ve ay sonunu zar zor getirebilen bir ailenin erkek çocuğu olan Ki-woo, kız kardeşi Ki-jeong, annesi Chung-sook ve babası Kim Ki-taek ile birlikte yaşamaktadır. Yakın dostu Min-hyuk’un yurt dışında okumaya gitmesi üzerine, onunda isteği ile yerine zengin bir ailenin kızına yalan söyleyerek ders vermeye başlar. Lakin oldukça saf olan bu zengin aile, Ki-woo ve ailesi tarafından filmin adını aldığı şekilde tabiri caizse parazitçe bir sömürüye kurban gitmeye başlayacaktır. Lakin olaylar Ki-woo ve ailesinin planlamadığı bir şekilde ilerleyip, bir kara komediye dönüşüverir. 

Filmin en büyük özelliği başından sonuna sizi dinç tutarak, filmden kopmanızı engelliyor oluşu. Gözlerinizi ekrandan ayırmak istemiyorsunuz. Filmin sahip olduğu gerilim, gerçek yaşanabilecek bir olay üzerine kurgulandığını düşündüğümüzde sizleri çıldırtacak bir dereceye getirebiliyor. Komedi, dram ve gerilimin bu derece ustaca harmanlanması biz izleyiciye son zamanların en sıra dışı yapımını sunuyor. Yeri gelecek gülmekten kendinizi alamayacak, yeri gelecek kanınız çekilecek. 

Güney Kore Sineması son yıllarda ilgi çekmeye devam ediyor!

Film, 2019 Cannes Film Festivali‘nde Altın Palmiye’yi alarak ilk orada ciddi dikkatleri üzerine çekti. 2020 Altın Küre ödüllerinde de en iyi yabancı film ödülünü alarak kalitesini bir kez daha ispatlamış oldu. Şimdiden Oscar için bir kaç dalda adaylık alacağına kesin gözle bakabiliriz. Son zamanlarda izlediğiniz, birbirini tekrar eden filmlerden sıkılıp, yeni ve ilginç bir şey arıyorsanız, Parasite tam size göre. Güney Kore sineması 2000’ler sonrası çok başarılı işlere imza atmayı başardı. Neredeyse her yıl özgün hikayelere odaklanmış filmler görebiliyoruz. Parasite, bu akımın son devam eden filmi olarak izlenilmesi gereken filmler listesinde kesinlikle yer edinmeyi başarıyor.

IMDB’de 8,6 puanla en iyi 250 sıralamasında 29. sıraya oturan Parasite, Rotten Tomatoes’de 10 üzerinden 9,4 ve %99 Tomatometer puanı aldı. Ve ayrıca Metacritic’den de 96 Metascore almayı başardı. Benim filme puanım 8,5. Vizyonlarda çok başarılı bir sonuç elde edemediği için belki de çok gündeme gelmeyen filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Bu ara, Dizi ve Filmlere odaklı Faceboook grubumuza sizleri bekleriz.
https://www.facebook.com/groups/fantazyaa/

Yorumlar