Ana sayfa Oyunlar 2019'un En Sevdiğimiz 10 oyunu!

2019'un En Sevdiğimiz 10 oyunu!

PAYLAŞ

Bu yazımızda yılın en sevdiğimiz on oyununu sizler için derledik.

10- Gris

Bir platform-macera oyunu olan Gris oynanışı bir kenara bırakıp -çok güzel platform ögeleri içerir- görselliği ile sizi büyüleyecek yegane oyunlardan birisidir. Sanat tasarımı ve renklendirmeleri sayesinde neredeyse oyunun her karesi tek tek çizilmiş gibi görünüyor. Gris, hikayeyi görsellikler ve renk değişimleri ile anlatıyor. Journey, ABZU gibi oyunları oynadıysanız, bunu kesinlikle kaçırmayın.

9- Legend of Zelda: Link’s Awakening

1993’te yayımlanan orijinal oyunun yeniden yapılmış hali. Hoş görselliği, sevimli ve çeşitli oynanışı, harika bölüm tasarımlarıyla size güzel bir deneyim sunuyor. Orijinaline oldukça bağlı kaldığını da es geçmemek lazım. Çoğu yapım yeniden yapımlarda bunu beceremiyor.

8- Metro Exodus

Metro Exodus oldukça düz, siz ilerledikçe daha da düzleşen bir yapıya sahip. Hikaye yine oldukça yavaş ilerlemesi ve yan karakterlerin yetersizliği seriye aşina olmayanların canını sıkmış olabilir. Aksiyon mekanikleri de bir o kadar yavaş ve gerçekçi. Oyundaki silah detayları ise inanılmaz. Yarı açık dünyada nükleer savaşın Dünya üzerine nasıl bir etki bıraktığını görmek de oldukça ilginçti. Eğer seriyi seviyorsanız yine size o post-apocalyptic atmosferi yaşatacaktır.

7- Slay the Spire

Basit ama oldukça eğlenceli. Kart oyunu ve roguelike mekaniklerini harmanlayın, zorlayıcı düşmanlar ekleyin, çeşitliliği sonuna kadar arttırın. Sonuç olarak Slay the Spire’ı elde ediyorsunuz. Sizi yer yer sinir krizine sokacak, yer yer güç manyağı yapacak ve yer yer acımasızca öldürecek. Arkaya müziğinizi açıp saatlerinizi geçirebileceğiniz bu bağımsız oyun, tekrar tekrar oynanabilirliği ile saatlerce süren bir deneyim sunuyor. Mutlaka göz atmalısınız.

6- Disco Elysium

Listemizin 6. sırasında yine mükemmel bir bağımsız oyun var. Açık dünya ve RPG oyunu olan Disco Elysium nadir eşine rastlayabileceğiniz türden bir oyun. Dedektiflik ve sorgu temalarını işleyen oyunumuzda hiçbir şey hatırlamayıp her gün ne kadar yıkılmış, sefil biri olduğumuz çok sert ve üzücü şekilde anlatılıyor. Evet, ihtimaller için zar atmak, hikaye anlatımı ve karakterimizin iç dünyasıyla bağ kurmak, onunla beraber yıkılmak güzel şeyler ama benim en sevdiğim nokta sanki görsel bir kitap okuyorum hissine kapılmış olmamdı. Oynamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

5- Fire Emblem: Three Houses

Fire Emblem serisine aşina değilseniz üzülmeyin, bu oyun giriş yapmak için mükemmel. Kısaca RPG elementlerini strateji ve simülasyonla birleştiren oyunumuzu okulda profesör olarak oynuyoruz. Öğrencilerimizi geliştirmek, onlarla konuşmak, beraber savaşmak eğlenceliydi. Üç hane olayı da özellikle hoşuma gitti. Hikaye anlatımı olarak da başarılı olan oyunumuzda her karakterin kendine ait bir arka hikayesi bulunuyor. Oynanışın bir diğer kısmı olan savaşlarda ise 10 ekibe kadar kontrol edebiliyoruz. Önceki oyunlarında olduğu gibi yine sıra tabanlı bir savaş sistemi mevcut. Haritalar ise gayet uygun. Three Houses günümüz RPG oyunlarının yetersizliğini bir nebze de olsa giderdi.

4- Resident Evil 2

Listemizdeki bir diğer yeniden yapım olan Resident Evil 2 yine orijinal oyuna oldukça bağlı ama bir o kadar da yenilikçi ve detaycı bir oyundu. Söylenecek çok şey yok aslında. 3. şahıs korku oyunlarının babası olan seri tekrar bizlerle. Üstelik bu başarıdan memnun olan Capcom 3. oyunu da yeniden yapıyor. Oynamadıysanız şimdi tam fırsatı!

3- Devil May Cry 5

Neredeyse ölü diyebileceğim tür Hack&Slash her 3-4 senede bir kaliteli oyun çıkarıyor. Bu da zaten ya Bayonetta ya da DMC oluyor. Türün hastası olan ben bu oyunu inanılmaz beğendim. Türde benim için önemli olan iki nokta var. Müzik ve oynanış. Her ikisi de inanılmaz gaza getiriciydi bu oyunda. Metal müzik eşliğinde şeytanların tabiri caizse içlerinden geçmek, yine doyurdu beni. Güncel grafiklerle ve sayısız kombo mekanikleriyle kaçmaması gereken bir oyun. Mutlaka alın ve tadını çıkarın.

2- Control

Yine Remedy, yine özel bir oyun. Control bu sene benim oynarken en eğlendiğim oyundu. Basitçe, birkaç doğaüstü yetenek ve değişik bir tabanca ile diğer boyutlardan gelen canlıları köylerine geri yolluyoruz. En başlarda sıkılsam da, yetenekler geliştikçe oynayış o kadar keyifli bir hal alıyor ki, bırakamıyordum oynamayı. Mükemmel grafikleri de tadı tuzu. Tam bir fantezi oyunu. Uçarken etraftaki taşları adamlara fırlatmak gibi birçok mekaniği barındırıyor. Hikaye belki iyidir, ama hikaye anlatımı kötüydü. Kimse o aksiyonun içinde gidip notlar karıştırıp okumakla zaman harcamak istemez sanırım. Kesinlikle denemelisiniz!

1- Sekiro: Shadows Die Twice

Yine Miyazaki, yine souls-like bir oyun ve yine dibine kadar zor ve bir o kadar da tatmin edici. Bu sefer karanlık atmosfer yerini Japon temasına bırakıyor. Ve ortaya yine oynaması inanılmaz keyifli bir oyun çıkıyor. Diğer souls oyunlarının aksine bu sefer karakterimiz oldukça hareketli, uçmalı kaçmalı. Oyunun temeli ise ”parry” dediğimiz mekaniğe dayanıyor. Basitçe, rakip saldırıları savuşturmak. Fakat yine kardeşlerinin aksine, gizlilik de bazen bir opsiyon olabiliyor.

Umarım listemizi beğenmişsinizdir. Anketimize katılmayı unutmayın!

2019'un En İyi Oyunu

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İsterseniz sizi 2020’de bizi hangi oyunları bekliyor yazımıza alalım. https://fantazya.org/2020-yilinda-bizi-hangi-oyunlar-bekliyor/

Yorumlar