Ana sayfa Edebiyat 32 Bin Yıl Sonra Çiçek Açtı!

32 Bin Yıl Sonra Çiçek Açtı!

PAYLAŞ

2012 senesinde Rus bilim insanları, Sibirya, Magadan’da 32 bin sene yaşadığını tespit ettikleri bir sincabın yuvasında, evini kurmak için ektiği çiçekleri buldular. Ne şanslıyız ki bu çiçeklerin bazıları hâlâ bir tohuma sahipti.

32 bin

Biyologlar bir yıl boyunca çalıştı çabaladı ve bu tohumun filiz vermesini sağladılar. İlk yapraklar şekillendiği zaman çiçeğin bugün de kutup bölgesinde yetişmekte olan bir karanfil türünün atası olduğu ancak bazı genetik farklılıkların bulunduğu söylendi. Bu karanfil türünün bilimsel adı “Silene stenophylla”.

32 bin

Rus bilim insanları bu bitkiyi canlandırarak “Dünyanın en yaşlı bitkisi” unvanının da el değiştirmesini sağladı. Bu unvan daha önce İsrail’de bulunan ve tohumu yeniden canlandırılan 2000 senelik Finike ağacına aitti. Ancak ondan otuz bin sene daha büyük olan bu bitki, artık dünyanın en yaşlı bitkisi. 32 bin bilmem kaçıncı yaşını da ayrıca kutlarız!

32 bin

Saygıdeğer bilim insanları, bu çalışmayla bitkinin evrimsel süreci hakkında yeni bilgiler bulmak, gizleri ortaya çıkarmak istiyorlar. Ekibin başında aslında Dr. David Gliçenski vardı. Ancak 2012 senesinde bu bitkiyi dünyaya duyurmadan iki gün önce maalesef vefat etti.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/diger-fantazya/mitoloji/
https://fantazya.org/category/literature/

Bize Katılın!
https://www.facebook.com/fantazyakutuphanesi/
https://www.facebook.com/groups/789384911227470/?ref=bookmarks

Yorumlar