Ana sayfa Harry Potter Filmler 7 Soruda Fantastik Canavarlar Hakkında Her Şey!

7 Soruda Fantastik Canavarlar Hakkında Her Şey!

PAYLAŞ

“Yahu nedir bu Harry Potter dünyasının yeni filmi? Ortada bir Fantastik Canavarlar muhabbeti dönüyor ama ben hiçbir şey anlamadım.” diyenlerin derdine derman olacak, demeyenlerin de kafasına en sık takılan 7 soruyu derledik, toparladık ve sizler için cevapladık efendim.

1) FİLM HARRY POTTER’DAN ÖNCESİNİ Mİ ANLATIYOR?

Film Harry Potter’ın Büyücülük Dünyası’nda geçiyor.Harry Potter’dan 70 yıl öncesini anlatıyor fakat ondan bağımsız bir hikaye.Yani Harry Potter ile doğrudan ilgisi yok, çünkü 1926 yılının New York’unda geçiyor.

Screenshot_2016-04-11-21-00-30-1

2) FİLMDE HARRY POTTER KARAKTERLERİNİ GÖREBİLECEK MİYİZ?

Fragmanlarda geçen ilk tanıdık isim Albus Dumbledore. Kendisi baş kahramanımız Newt Scamander’ın Hogwarts’tan atılmasına önceleri karşı çıkmış. Fakat kendisini ilk filmde görecek miyiz yoksa sadece fragmandaki gibi diyaloglarda adı mı geçecek orası henüz belli değil.Bunu filmi izleyip göreceğiz fakat yönetmen David Yates’in üstü kapalı açıklamasına göre 2. filmde genç halini kesinlikle göreceğiz. Ayrıca Grindelwald da göreceğimiz eski karakterlerden.

FB_IMG_1472317018615

3) FİLMİN TAM OLARAK KONUSU NEDİR?

Newt Scamander adındaki büyüzoolog bir hediye (ne tür bir hediye bilmiyoruz belki de bir canavar) almak için New York’a geliyor.Fakat burada karşılaştığı bir No-maj (Amerikan Muggle’ı) olan Jacob , Newt’in sihirli yaratıklarla dolu bavulunu yanlışlıkla açıyor.Canavarlar kaçmaya başlayınca olaylar büyük bir kaosa dönüşüyor. Amerika’daki büyü karşıtı (büyücü ve cadı avlayan) ölümcül örgütler de olduğundan deşifre olmamak için devreye Amerikan sihir bakanlığı MACUSA bile giriyor. Ve tabii ki Karanlık Lord Grindelwald’un terörü de buna eklenince ok yaydan çıkıyor. Kahramanlarımız Newt, Tina, Jacob ve Queenie’nin başı da canavarları yakalamak, bakanlık, örgütler ve düşmanlarla dört bir yandan belaya bulaşıyor ve macera başlıyor.

Screenshot_2016-07-30-01-09-31-1

4) FİLMDE HOGWARTS GİBİ BİR BÜYÜCÜLÜK OKULU GÖRECEK MİYİZ?

Filmin senaristi de olan Harry Potter yazarı J.K Rowling, Pottermore üzerinden “Kuzey Amerika Büyücülük Tarihi” başlıklı hikayeler paylaştı.Buna göre Amerika’daki büyücülük okulunun ismi Ilvermorny.Okulun hikayesi, binaları (Pukwudgie, Thunderbird, Wampus, Horned Serpent) hatta testleri bile Pottermore üzerinden yayınlanmış durumda.Bu okulu ilk filmde mi yoksa diğer filmlerde mi göreceğiz orası hala büyük bir sır.

PicsArt_08-27-08.10.31

5) FİLMİN KİTABI VAR MIYDI?

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar aslında Harry ve arkadaşlarının okulda kullandığı bir ders kitabıydı ve kurgusal yazarı da Newt Scamander’dı. İçinde filmin hikayesi olmasa da canavarlar tanıtılıyor ve 50 küsür sayfalık, Rowling’in yazdığı bir kitaptı.Yani J.K Rowling film için yeni bir hikaye ve senaryo yazıyor fakat tıpkı Harry Potter and the Cursed Child gibi filmin senaryo kitabı da 19 Kasım 2016’da yani filmden 1 gün sonra dünyada satışa çıkıyor.

PicsArt_08-27-08.12.26

6) PEKİ YA FİLMİN KADROSU?

Başrolümüz Eddie Redmayne Oscarlı bir aktör ve ona eşlik edecek olan isimler olan Katherine Waterston, Ezra Miller, Alison Sudol ve Dan Fogler son derece yetenekliler. Ayrıca kadro Colin Farrel, John Voight ve Ron Perlman gibi usta aktörleri de barındırıyor.

Filmin senaristi HP yazarı J.K Rowling, yönetmeni ise son 4 HP filmini yöneten David Yates, yapımcısı tüm HP filmlerinin yapımcısı olan David Heyman fakat yapımcılıkta ona J.K Rowling, HP senaristi Steve Kloves ve Lionel Wigram da eşlik ediyor. Sanat yönetim ekibi ve görsel efekt ekibi yine HP ile aynı. Görüntü yönetmeni ve kostüm ekibi ise Alice Harikalar Diyarında ve Charlie’nin Çikolata Fabrikası’ndan tanınan Oscarlı isimlerden oluşuyor. Bestecisi ise King Kong, Açlık Oyunları ve Batman: Kara Şovalye (Hans Zimmer ortaklığında) gibi filmlerin müziklerinde imzası bulunan, tam 8 kez Oscar adayı olan James Newton Howard. Belki o da bu sefer Harry Potter sihriyle Oscar kazanır kim bilir? İşin özü hem oyuncu kadrosu hem de teknik kadro tam anlamıyla 4/4’lük.

FB_IMG_1472316958225

7) HARRY POTTER’IN YERİNİ TUTABİLECEK Mİ?

Öncelikle bu Wizarding World evrenini genişletecek bir üçleme.Filmlerde bahsedilecek olaylar Rowling’in dediğine göre “tüm büyücülük alemini etkileyecek ve ilgilendirecek kadar büyük olaylar” olacak.Harry Potter bir efsaneydi tabii ki onun yarattığı etkiyi yaratması çok zor ama bu bir uyarlama olmadığı için ve “kitaptan eksik” diyebileceğimiz kısımlar olmadığı için belki de Harry Potter’dan daha iyi filmler bile olacaktır bunu asla bilemeyiz fakat hem teknik kadro hem de oyuncu kadrosuna bakınca biz coşmadan edemiyoruz.

FB_IMG_1472318130755

“Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?” filmleri 5 filmlik bir seri olarak tasarlandı ve ilk filmi 18 Kasım 2016’da vizyona girecek. Büyücülük Dünyası büyüyor, sihir devam ediyor!

Filmin yayınlanan Comic-con fragmanı için sizleri şöyle alalım efendim:

Yorumlar