Ana sayfa Doctor Who 7 Underrated Doctor Who Bölümü

7 Underrated Doctor Who Bölümü

PAYLAŞ

Görmesi gereken ilginin yarısını bile görmemiş ancak çoğu diğer bölümleri kurgusuyla katlayacak olanları sizler için derledik.

7- Dalek (1. Sezon 6. Bölüm)

Doctor-Who-2005-Season-1-Episode-6-9-86ba

Birinci sezonda yer alan Dalek bölümü her şeyden önce bir ilki yaşatıyor bizlere. Doktor’un ve Zaman Lordları’nın ana düşmanı olan Dalekler’i modern seride ilk kez bu bölümde görüyoruz. Sadece bu yanı bile bu bölümü önemli kılar. Ancak ayrıntılar da en az bunun kadar değerlidir. Dalek bölümü savaştan yeni çıkmış Doktor’un karanlık tarafını, nefret dolu kalbini bizlere bütün çıplaklığıyla gösterir.  Ve Rose’un Doktor’un yaralarını nasıl da sardığını… Rose bana soracak olursanız modern serinin en mükemmel yol arkadaşıdır ve bu bölümde bunun kanıtıdır.

“Asla gelmeyecekler. Senin ırkın öldü. Hepiniz yandınız. On milyon gemi alev aldı.”

 

6- The God Complex (6. Sezon 11. Bölüm)

god complex 2

Hangimiz o ünlü sahneyi unutabildik ki? Herkesin en büyük korkularıyla yüzleştiği bu bölümde Doktor’un kapıyı açması ve o yürek burkan kapatışı… Kimileri kendi sonunu gördüğünü iddia etti. Kimileri Rose’u. Çok fazla teori üretilse de korku dolu koridorlar bize çok şey kattı.

 

Doktor: ”İki gündür buradasınız. ’O’ neyi bekliyor?”

Joe: ”Henüz hazır değildik. Hala olmamıştık”.

Doktor: ”Peki şimdi nesiniz? Olmuş mu?”

Joe: ”Öylesini seviyorsan. Ve yakında sen de öyle olacaksın. Sabırlı ol. İlk önce, kendi odanı bul.”

Doktor: ”Kendi odamı mı?”

Joe: ”Burada herkes için bir oda vardır, Doctor. Senin için bile. Ve odanın içerisinde galaksideki en kötü şey var.”

 

5- The Lodger (5. Sezon 11. Bölüm)

ep11pic001

Bu bölümde Doktor’un ilk kez ”On birinciyim.” demesi, zaman çatlağının tekrar görünmesi, Doktor’un normalleşme çabalarından biri olan futbol maçı gibi detaylar göze çarpıyor. Bölümün asıl konusu ise Craig’in dairesinin üst katı… Aslında hiç var olmayan bu üst kat, bir algı evresi sayesinde Craig ve sevgilisine gerçek gibi görünmüştür. Esasında bir gemidir. Yeni bir kaptan arayışındaki gemi bütün insanları tek tek elden geçirip, dünyadan göçmelerine sebep olurken, asıl kaptanının Doktor olması gerektiğini fark eder. Ancak, eğer Doktor uçurma butonuna basarsa beraberinde Dünya’yı da yok edecektir.

4- Amy’s Choice (5. Sezon 7. Bölüm)

p01gqkxj

Rüya Lordu, at kuyruğu, bir dünya yutan Amy ve ölmekte olan TARDIS… Tüm bunlar bölümü anlatmaya yeter de artar. Biri gerçek biri rüyadan ibaret olan olaylar zincirinde eğer Amy, Rory ve Doktor rüya aleminde ölmezse yok olacaklardır. Amy’in seçimi ise göründüğü kadar basit değildir.

 

Doktor: ”Emin ol. Bu gerçek dünya olabilir.”
Amy: ”Olamaz. Rory burada değil.”

 

3- Midnight (4. Sezon 10. Bölüm)

planet-midnight
Donna’yı ikna edemeyen Doktor, tek başına Midnight adlı gezegende bir yolculuğa çıkar. Bir grup yolcuyla tamamen elmastan yapılma bu gezegenden geçerken motorlar garip bir şekilde durur. Gezegen herhangi bir canlı formunun yaşamasına olanak vermeyen bir gezegendir. Ancak yolcular garip bir şekilde bir düşmanla karşı karşıya kalırlar. Bu düşman yavaş öğrenen ve neredeyse Doktor’un ölümüne neden olacak bir düşmandır. Ve sanırım Doktor’un gözünden süzülen o yaşı asla unutamayacağım.

2- Gridlock (3. Sezon 3. Bölüm)

3x03-Gridlock-doctor-who-18929342-1600-900

”You are not alone, Doctor.”

Boe’un Yüzü’nü son kez gördüğümüz bölüm olması bile onu tek başına değerli yapmaya yetiyor. Ancak bölüm bundan ibaret değil. Birçok hayat dersi içeriyor. Duygu değişimi için üretilen ilaçların insanları nasıl zehirlediği, yayılan virüsün tüm insanlığı nasıl da yok ettiğini göstermişti bizlere. Ve umut dolu yolculuğa üstteki şehre ulaşmak amacıyla çıkan insanlığın aslında kurtarılmak amacıyla oraya hapsedilip, ölmelerinin planlandığını izledik. Ve bir kez daha bir şeyi fark ettik. İnsan kendisinin felaketidir.

 1- Father’s Day (1. Sezon 8. Bölüm)

1x08-Father-s-Day-doctor-who-17495248-1600-900

Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Yalnızca bir uyarımız var. Eğer bu bölümü tekrar izlemeyi planlıyorsanız peçetelerinizi unutmayın. Bol bol gözyaşı dökecek, Doktor’un ”Sence bunu yapmak benim aklıma gelmedi mi?” cümlesindeki acizliğe takılacak ve yapması gereken tek şey Rose’un babasını öldürmekken nasıl da fedakarlık yaptığını göreceksiniz.

Yorumlar