Ana sayfa Harry Potter Filmler Aberforth Dumbledore

Aberforth Dumbledore

PAYLAŞ

 

Percival Dumbledore ve Kendra Dumbledore’un oğlu, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun müdürü Albus Dumbledore’un kardeşi olan Aberforth Dumbledore, muggle bir annenin ve büyücü bir babanın melez evladı olarak tahminler üzerine Büyük Britanya da dünyaya geldi.
Mavi gözlere ve parlak ten rengine sahip olan Aberforth’un ya da Ab’in çocukluğunda en sevdiği masallar Ozan Beedle’ın Hikâyeleri ve Grumble The Grubby Goat idi.
Ab, hepimizin hayranlık duyduğu, Albus Dumbledore ile hiçbir zaman iyi geçinemedi. Bunun sebebi ise babaları Percival Dumbledore’un Azkaban hapishanesindeki ölümü üzerine kardeşi Ariana Dumbledore’a bakmak zorunda kalanın Ab olmasıydı.
Onu üzen şey kardeşine bakmak zorunda olması değil, hayatta tutunabilecekleri tek dal birbirleri iken Albus’un onları hiç umursamamasıydı.

AberforthInfobox

” Öz kardeşim, Aberforth’a bir keçi üzerinde uygunsuz büyü uyguladığı gerekçesiyle dava açıldı. Bu olay tüm          gazetelerde yer aldı, ama Aberfoth bunu sakladı mı? Hayır, saklamadı! Başını dik tuttu ve her zamanki gibi işine   devam etti! Elbette, tamamıyla okuyabildiğinden emin değilim, bu nedenle bunun gerçekten cesaret olup   olmadığından emin değilim…”

—Albus Dumbledore

Üzücü olaylar Ab’in peşini neredeyse hiç bırakmamış diyebiliriz. Kız kardeşi yanlışlıkla annesini öldürmüş, babası Azkaban hapishanesinde ölmüş ve asıl üzücü nokta ise ağabeyinin arkadaşı Gellert Grindelwald, ağabeyi Albus ve Ab’in girdiği bir üçlü düellodan seken bir Öldüren Lanet kız kardeşi Ariana’yı trajik bir biçimde öldürmüştür.
Bu olay tam olarak ağabeyi Albus ile aynı amaçları güden Grindelwald’un, Godric’s Hollow’a Ölüm Yadigarlarını araştırmaya gelmesiyle başlamıştır.
Arkadaş olmalarına ve aynı amaçları gütmelerine rağmen Albus ile Grindelwald arasında bir anlaşmazlık yaşanmış, bu anlaşmazlık tartışmaya, ardından Aberforth’un da katıldığı bir üçlü düelloya dönüşmüştür.
Düello tüm şiddetiyle devam ederken, aralarına girmeye çalışan Ariana’ya isabet eden bir lanet ölümüne sebep olmuştur. Kimin asasından çıktığı bilinmeyen bu lanet, Aberforth ile Dumbledore arasındaki anlaşmazlığın büyümesine ve Albus ile Grindelwald’un arasının bozulmasına sebebiyet vermiştir.
Ariana öldükten sonra Albus ile hiç konuşmamaya karar veren Ab, Hogsmade’e taşınmış ve orada Domuz Kafası adında bir bar açmış, Hogsmade de yaşamaya başlamıştır.
Zümrüdüanka Yoldaşlığına katılan Ab, son savaşta yer almış ve Augustus Rookwood’u yenmiştir.
Ağabeyi Albus kadar zeki olmasa bile, okuma-yazma bilmese bile, doğru yoldan asla sapmamış ve cesaretliyle kötülüğe karşı verilen savaşta daima ön saflarda yer almıştır…

Yorumlar