Ana sayfa Game Of Thrones Acısıyla Tatlısıyla Daemon Targaryen

Acısıyla Tatlısıyla Daemon Targaryen

PAYLAŞ

Bir kralın oğlu, bir kralın kardeşi ve bir kraliçenin eşi. Döneminde ki en iyi komutan. Westeros’ta karakterler ve onların hikayesi vardır, lakin benim açımdan Daemon Targaryen’in yaşamı bu hikayelerin en iyisidir.

 

Gençlik Dönemi:

 

Gençliğinde dedesi Kral Jaehaerys tarafından şövalye ilan edildi ve Kara Kız Kardeş adındaki Valyria çeliği kılıç Daemon’a verildi. İlk evliliği Leydi Rhea Royce’la oldu ama karısını sevemedi, hatta Royce Hanesi’nin antik zırhına gönderme olarak karısına Bronz Fahişe dedi. 101’in Büyük Konseyi’nde ağabeyi Prens Viserys’in iddiasını destekledi (kardeşinin oğlu olmadığı için kendisini varis ilan edicegini düşünerek). O sıralarda anne tarafından taht üzerinde hakkı bulunan Lord Corlys Velaryon, oğlu Leanor’un hakkını savunmak için bir donanma hazırladığı ve Daemon Targaryen’in de ona karşı bir ordu hazırladığı söylenir.

viserys_targaryen_ffg_1767

Kardeşinin Gölgesi Altında:

 

Daemon ilk evliliğinin bitmesi için kardeşine talepte bulundu ancak reddedildi. Buna karşın Daemon 103FS’den 104FS’ye kadar Hazine Başı, ardından altı ay boyunca Kanun Başı olarak görev yaptı. Konseyden sıkılmış olan Daemon ile Kral Eli Sör Otto Hightower arasında çekişme başladı, hatta Kral Eli krala yalvararak Daemon’un konseyden uzaklaştırılmasını istedi.

Daemon_Targaryen2

Kral’ın Şehri, Şehir Gözcüleri’nin Kumandanı:

 

Daemon Targaryen iki yıl süreyle Şehir Gözcülerinin kumandanı oldu. Onun döneminde gözcülerin silahları ve teçhizatları iyileştirildi, her bir adam altın renkte pelerin giymeye başladı. Böylece sonradan Altın Pelerinliler adıyla anıldılar. Daemon’un komutasında suçlulara ağır cezalar verildi ancak ilerleyen zamanlarda Daemon yankesicilerden rüşvet almaya başladı. Her handa ve genelevde Daemon’un yüzü alışılır oldu, güveççiler ve genelevlerde gizemli bir şekilde ünü dolaşmaya başladı. Bit Çukuru’nda yer alan genelevlerden birinde Daemon’un metres olarak tuttuğu Muhbir Başı görevi de üstlenen Mysaria adında bir fahişe vardı.

Şehirde halk Daemon’a önce Şehrin Prensi derdi ancak daha sonra sürekli orada bulunduğundan bu isim Bit Çukuru Lordu’na dönüştü.

OEwhbov-_400x400

Kral’ın Öfkesi:

Viserys’in oğlu olmaması nedeniyle Daemon kendisinin varis olması gerektiğini söyledi ve Ejderha Kayası’nı yönetmeyi talep etti ancak kral bu isteği reddetti. Kral kardeşi Daemon’a çok düşkündü fakat Daemon ağabeyini o kadar sevmiyordu. Sör Otto Hightower, Prens Daemon’un varis olmasını engellemek adına krala Prenses Rhaenyra’nın varis olması gerektiğini söyledi. Ancak Kral Viserys yakında bir oğlu olacağından emin bir şekilde yakında bu sorunun çözüleceğini düşündü. Kardeşi Viserys’in eşi Aemma sonunda bir erkek çocuk doğurmayı başardı ancak doğurduğu ikinci oğlan (ilki bebekken ölür) doğumundan bir gün sonra öldü. Daemon, İpek Sokak’ta bir genelevde hizmetindekilerle içki içip Bir Günlük Prens hakkında alay etti. Bu söylentiler kederli Kral Viserys’e ulaştığında kederi öfkeye dönüştü ve nankör kardeşine karşı kızı Rhaenyra’yı varis ilan etti. Bunun üzerine Daemon öfkesini saklayamadı ve başkentten uzaklaştırıldı.

tumblr_ne610mIudh1u2n5cyo1_1280
Kötü Şeylerin Başlangıcı:

Kardeşinin onu sürgün etmesi üzerine Daemon sevgilisi Mysaria’yı Ejderha Kayası’na götürdü. Mysaria’ya ejderha yumurtalarından birini vermek istedi ancak bu istek Kral Viserys’i sinirlendirdi ve Daemon’a Vadi’deki eşinin yanına gitmesini emretti. Bunun üzerine Daemon Mysaria’yı Lys’e gönderdi, Mysaria’nın bindiği gemi fırtına yakalandı ve Daemon, Mysaria’nın karnındaki kendinden olan çocuğunu kaybetti. Bu olay Daemon’u daha sert yaptı.

 

Dar Deniz’in Kralı:

106FS’de Daemon, Lord Corlys Velaryon’un donanma desteği ve ejderhası Ceraxes ile Dar Deniz’in karşısındaki Basamaktaşı’nı işgal etti. Onun bu savaşları Üç Kız Krallığı olarak bilinen Myr, Lys ve Tyrosh’da birçok düşmanı olmasını sağladı. Yedi Krallık’ta ise başta Sör Otto Hightower ve ilk eşi Rhea Royce’un yönettiği Royce Hanesi olmak üzere birçok düşmanı vardı. Adaların ikisi haricindeki hepsini fetheden Daemon, Lord Corlys Velaryon tarafından 109FS’de Basamaktaşı ve Dar Deniz Kralı ilan edilir.
Ertesi yıl Üç Kız Krallığı adaları geri almak için büyük bir donanma hazırladı ve onlara Dorne da destek verdi. Sonunda korumaya çalıştığı iktidarından sıkılan Daemon adaları bıraktı, 111FS’de Yeşiller ve Siyahlar’ın isimlendirdiği turnuva için Kral’ın Şehri’ne gitti. Daemon tacını kardeşinin önüne bıraktı. Viserys kardeşinin dönüşünü memnuniyetle karşıladı ve Küçük Konsey’de ona bir yer verdi.

78aea04795e8b1989e7868827f2ef365
Kardeşe İhanet:

Daemon, ağabeyinin karısı Alicent ve ondan olan çocuklarına karşı her zaman soğuk davrandı ancak yiğeni Rhaeyra’ya her zaman ayrı bir şevkat gösterdi. Daemon yaşadığı maceraları yiğeni Rhaenyra’ya anlatırdı. Her zaman Rhaenyra’nın güzelliğini övdü, ona hoşlanacağı hediyeler verdi, üvey annesi konusunda alay etti ve sürekli Rhaenyra’yle güzel-vakit geçirmeye özen gösterdi.
Kral Toprakları’na döndükten altı ay sonra Prens Daemon, Prenses Rhaenyra’nın bekaretini on altıncı yaş gününde aldı. Lyonel Strong, Daemon’un ihanetten idam edilmesini istedi, kral duydukları karşısında mosmor olmuştu ancak idam isteğine yine de karşı çıktı. Septon Eustace’e göre akraba kanının getireceği laneti düşünen konsey Daemon’un yeniden sürgün edilmesine karar verdi
Daemon Basamaktaşı’ndaki Kantaşı’na geri döndü ve krallığı için savaşmaya devam etti.

J8luv_lnKMk
Yeni Bir Aşk Yeni Bir Umut:

Daemon’ın eşi Rhea Royce bir yolculuk sırasında attan düşerek öldü, karısının toprakları olan ve Royce hanesinin yerleşkesi Taşyazı’yı almak için Vadi’ye giden Daemon başarısız olduğunda oradan ayrıldı, Taşyazı’nın başına kimin geçtiği tam bilinmese de büyük ihtimalle Rhea’nın yeğeni ya da akrabası başa geçti. Daemon Akıntıtaşı’ndaki arkadaşı Corlys’in yanına gitti ve kızı Laena Velaryon’a aşık oldu. Daemon bir turnuva sırasında kasten ya da adam kiralayarak Leana’nın nişanlısını öldürdü, sonra Laena’yı Deniz Yılanı’ndan istedi.
Şarkıcılar Daemon’un ilk bakışta Laena’ya aşık olduğunu söylerdi, ancak bazılarına göre Daemon’ın düşmanlarına karşı yanında bir güç istemesi ve iktidar için çabalaması bu evliliğin ana sebebiydi. Her ne olursa olsun Velaryon Hanesi’nin zenginliği, ordusu ve gücü evlilik yoluyla onu desteklemişti. Evlendikten sonra bir daha Basamaktaşı’na gitmedi.

0cd630bd510bf227ea32d2d01295272b
Kardeşlerin Dostluğu:

Evlilik kralın izni olmadan yapılmıştı ve bu kralı oldukça sinirlendirmişti. Bir süre Taht’taki planlarını bir kenara bırakan Daemon, karısı Laena ile Özgür Şehirler’i gezdi. Pentos’u gezerlerken hamile olduğunu öğrenen Laena Pentos’ta kalmayı seçti ve kızları Baela ile Rhaenys’i orada doğurdu. Doğumdan sonra evlatlarını konseye sunmak için yalvaran Daemon defalarca haber gönderdi. Küçük Konsey krala reddetmesini tavsiye etse de Viserys hala kardeşini sevdiğini belirtti ve Daemon’ın gönderdiği teklifi kabul etti. Bunun üzerine Büyük Baelon Targaryen’in oğulları ikinci kez barışmış oldu. Prenses Rhaenyra Laena’yı çok sevdi. İkisi sürekli olarak ejderhaları ile birlikte gezmeye giderlerdi. Rhaenyra en büyük iki oğlunu Laena’nın kızlarıyla nişanladı. Güzel geçen kısa günlerin ardından  Laena bir doğum sırasında doğurduğu oğlanla birlikte öldü.

Bir Şeyin Sonu, Bir Şeyin Başlangıçı:

Daemon skandal bir hareket ile aynı yıl içinde yiğeni Prenses Rhaenyra Targaryen ile evlendi. Evlilik her zamanki gibi yine Kral Viserys’in haberi olmadan gerçekleşti. Bu evlilik haberi yayıldığında yeni ölen Laena’nın ve altı ay önce ölen Leanor’un ardından yapılan skandal bir evlilik olarak tüm Westeros’ta ses getirdi. Bazılarına göre Rhaenyra ile evlenmek için Sör Qarl Correy’e altın vererek Leanor’u öldürten Prens Daemon’du, /Şahsi düşüncem haklılık payı olabileceğinde lakin Laena’yı sevdiğini düşünürsek neden böyle bir hamle yaptığı soru işareti taşımaktai zira zaten evliydi ve evliliği mutlu gidiyordu/. Prens Daemon ve Prenses Rhaenyra’nın Prens Aegon ve Prens Viserys adında iki oğulları oldu. Çiftin son çocukları ise ölü doğmuş olan Prenses Visenya’ydı.

portrait_study_turned_arthas_by_babushkayaga-d5722lo

Ejderhaların Dansı için takipte kalın.

Yorumlar