Ana sayfa Harry Potter Fantastik Canavarlar Affedilmez Lanetler

Affedilmez Lanetler

PAYLAŞ

Kahramanımız Harry Potter, bu üç “Affedilmez Lanet” ile başa çıkmayı başarabilmişti. Gelin affedilmez lanetler ile ilgili detayları yakından inceleyelim!

İmperius / İmperio

Lanet, İmperio sözcüğü kullanılarak yapılır. Orta Çağ’ın başlarında, muggleları köleliğe zorlamak için yapılmıştır. 1717’de Sihir Bakanlığı tarafından affedilmez lanet statüsüne girmiştir. Üç affedilmez lanetten en zararsız olanıdır. Lanetin amacı, büyücünün başka bir canlının zihnini kontrol altına almasıdır. Lanete maruz kalan büyücünün muhakeme yeteneği elinden alınır ve laneti uygulayan kişinin isteklerini yerine getirmek durumuna gelir. Lanetin bir diğer kötü yanı ise, lanete maruz kalan büyücünün bunun farkına varamaması ve bunu ispat edememesidir. Kötü yapılan bir İmperius laneti, kurbanın kafasını karıştırmakta ve büyük sorunlara yol açabilmektedir. İmperius lanetine karşı gelinebilir fakat kişinin çok güçlü bir irade göstermesi gerekmektedir.

Cruciatus / Crucio

crucio gif ile ilgili görsel sonucu

Lanet, Crucio sözcüğü kullanılarak yapılır. Orta Çağ’da geliştirilmiş ve daha çok sorgulamalarda kullanılmıştır. İşkence laneti olarak bilinir. Lanetin amacı, uygulanan kişiye katlanılamaz bir acı yaratmaktır. Cruciatus lanetine maruz kalan kişi çok yoğun ve katlanılması imkansız olan bir acıya maruz kalır. Uzun zaman lanetin etkisinde kalan kişi akıl sağlığını yitirebilir.

Avada Kedavra

“Ölüm büyüsü” olarak adlandırılan lanet, Avada Kedavra sözcükleri kullanılarak yapılır. Orta Çağ’da ortaya çıkmış ve karanlık büyücüler tarafından geliştirilmiştir. Lanete maruz kalan canlı, anında acısız bir şekilde ölmektedir. Ölen canlıda fiziksel hiçbir zarar görülmemektedir. Lanetin geri dönüşü ve karşıt büyüsü yoktur. Ancak bir diğer büyücü kendini feda ederek bu lanetten kurtulabilir. Büyücülük tarihinde bu lanetten sağ çıkabilen tek kişi, annesinin canını feda etmesi sonucunda, serinin de kahramanı olan Harry Potter’dır.

Kısa Bilgiler

  • Bu lanetlerden herhangi birisini uygulayan kişinin cezası Azkaban’da hapistir.
  • Sihir Bakanlığının açıkladığı sıralamaya göre Avada Kedavra, Affedilmez Lanetler arasında en ciddisi olarak bilinmektedir.
  • Voldemort İmperius laneti ile bir çok yandaş toplamıştır.
  • Lord Voldemort, Avada Kedavra lanetini sözsüz bir şekilde kullanabilmektedir.

Kelime Anlamları

  1. İmperius: Latince’de, “hükmeden” anlamına gelmektedir.
  2. Cruciatus: Latince’de, “acı” ve “işkence” anlamlarına gelmektedir.
  3. Avada Kedavra: Kelime, Abrakadabra‘dan gelmektedir ve kaybol anlamındadır.

Kaynak

  1. Harry Potter Fandom Wiki
  2. J. K. Rowling’in Kitapları

Umarız yazımızı ve verdiğimiz bilgileri beğenmişsinizdir. Harry Potter evrenine ne kadar hakim olduğunuzu test etmek için de şu linke tıklayabilirsiniz.

Ayrıca sizleri Facebook grubumuza da bekliyoruz!

Yorumlar