Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Agony – Cehennemden Kaçma Simülasyonu

Agony – Cehennemden Kaçma Simülasyonu

PAYLAŞ

Bu oyunu bir çoğunuz bilmiyordur, belki de ilk defa duyuyorsunuzdur. Yaklaşık 2 yıldır yapım aşamasında olan Agony’de amaç cehennemden kurtulmak. Bize “şuraya git”, “buraya git”, “şunu yap” gibi yol gösteren bu oyunu sevmemin sebeplerinden bazıları şöyle; Şimdi öncelikle cehennem dedik diye illa ateş, karanlık, kırmızı boğuk bir ortam düşünmeyin. Açık renkli, parlak mor kısımlar da bulunuyor cehennemde. Gerçekten renk paletleri mükemmel kullanılmış. Ama tabii ki de o kasvetli ortam da bulunuyor oyunda.

Oyunda yalnız değiliz elbette; taşlaşmış kalmış, kafayı yemiş, aptal aptal davranan insanlar, iskeletler, ve değişik yaratıklar da var. Oyunda bu insanlarla konuşmak da (konuşmaktan kastları pek sohbet muhabbet değil ama) mümkün. Oyunda bizi tek bir yaratık kovalamıyor; bizi korkutacak, kovalayacak birden fazla yaratık var ve bu yaratıklara gerçekten çok özen göstermişler. Ortalıkta dolaşan çok fazla çeşit yaratık var ve hepsinin farklı harekat sistemleri mevcut . Maalesef, bunlarla savaşmak mümkün değil. Elinizdeki meşaleyi bir yere fırlatıp kendinizi karanlığa bırakarak sessizce beklemeniz gerekiyor. Ya da hiç gözükmemek için sessizce arkasından eğilerek geçeceksiniz ki bu kısımda yapay zeka çarpılıyor adeta. Adamın içine bile girseniz eğilirken sizi görmezden geliyor. Oyunda bir çok yaratık bulunuyor dedim fakat bunların işlevlerinin ne olduğuna değinemiyorum. Çünkü aslında oyuna dair pek bir bilgi yok fakat çoğu bizi kovalamaya çalışıyor işte. Bazıları ise görsellik olsun diye bağlı ve anlamsız bir şekilde bize bakıp bakıp haykırıyor. Kimileri ise tepelerde gezerken birden atlayıp ansızın kafanıza iniyor.

“Tepelerde geziyor”dan kastım şu: Oyun sadece kapalı alanlarda da geçmiyor, açık alanlar da var elbette. Gökyüzünde sarı, açık bir hava hakim, şimşekler çakıyor ve sisli bir hava var. Hayalinizdeki cehennemden çok farklı buralar. Oyunun olmazsa olmazı bir meşale var ki bu meşale sadece aydınlatmaya değil kapalı yerleri yakıp kapıları açmaya yarıyor. Kapıları açmak demişken, oyunda ufak bulmacalar mevcut. Örneğin bir duvara bir amblem çizmemizi istiyor. Bu amblemi ise oyun bize tam olarak vermiyor. Bir yarısı bir duvarda, diğer yarısı bir duvarda olduğundan bunu aklımızda tutup çizmemiz gerekiyor.

Bir de son olarak oyunda heykelcikler var ve bunları alabiliyoruz. Oyunun gizli yerlerine saklanmışlar fakat bunların ne işe yaradığını anlamış değilim henüz. Oyun 2016 E3 de tanıtımı yapıldı bir demo gameplayi ve bir de 16 dakikalık gameplayi yayınlandı. 2017’nin ikinci Çeyreğinde çıkacağı söylendi ve Steam’de yerini aldı. Henüz fiyatı bilinmiyor ama yeni nesil olması sebebiyle 180 lira gibi bir fiyatı olacağını tahmin ediyorum. Ne kadar olursa olun bu oyunu alacağımı ve hakkında bir inceleme yazısı yazacağımı da belirtmeliyim.

 

Yorumlar