Ana sayfa Dizi / Film Aksiyon severler için film önerisi: “Özel Tim”

Aksiyon severler için film önerisi: “Özel Tim”

PAYLAŞ

Netflix’in unutulmaz Narcos dizisinin hem yapımcıları hem de yönetmenleri arasında yer alan, 2014 yılında yeniden çekilen Robocop’un da aynı zamanda yönetmenliğini yapmış José Padilha’nın ilk uzun metrajlı sinema filmi olan “Özel Tim (Elite Squad)”, aynı adla daha önce yayınlanmış, konusu gerçek yaşanmış hikayelere dayanan bir kitabın sinemaya yorumlanmasıdır. Brezilya’da sinemalarda gösterilmesi akabinde oldukça popüler olan film, özellikle Almanya’nın prestijli sinema ödüllerinden Altın Ayı’yı da sırtlayınca, Dünya’nın dikkatini üzerine çekmeyi başardı.

Narcos’da Pablo Escobar rolü ile gerçek Pablo’nun yüzünü dahi bize unutturmayı başaran Wagner Moura’nın başrolünde yer aldığı filmin konusuna değinecek olursak; 1997 yılında Papa’nın Rio’nun dünyaca ünlü gecekondularını ziyaret etmek istemesi üzerine, Özel bir Polis Tim’inin başında yer alan Yüzbaşı Nascimento, suç oranının yüksek olduğu bu yerde güvenliği sağlamakla sorumludur. Görevi gereği her gün ölümle burun buruna gelen Nascimento, hem doğmak üzere olan çocuğu ve eşini düşünerek hem de işinin kendi üzerinde artık göremeye başladığı psikolojik baskı sonrası görevini bırakmaya karar vermiştir.

Ancak, bunu kendi yerine birini yetiştirip getirmesiyle yapabilmektedir. Şehirdeki suç oranın arka planında yer alan yolsuz Polis ve Siyasetçilerden şikayetçi, Polis okulundan yeni mezun olmuş iki genç Polis’i kendi yeri için eğitmeye başladığı sıra, hayatın ve sokakların acımasız yönü, bu üçlünün hayatını farklı yollara şekillendirmeye başlayacaktır.

Gerek içinde bulunduğu başarılı ve dikkat çeken aksiyon sahnelerin gerekse sahip olduğu drama noktasında, Brezilya sinemasının son yıllarda dikkat çeken filmlerinden olan, orijinal adıyla “Tropa de Elite”, polisiye ve aksiyon severler için güzel bir deneyim olacaktır. Normal zamanlarda dahi yerel Polis’in giremediği Rio’nun Dünyaca meşhur gecekondularında geçen bolca sahnesi ile izleyenlere hayatın farklı noktalarını ince ince göstermesinin yanında, her gün Türkiye’de Özel Harekat Tim’ini anımsatan Brezilya’nın özel timi BOPE içinde yer alan bireylerin nasıl mesleklerine hazırlandıkları ve ayrıca her operasyonda yaşadıkları psikolojik savaşı hepimizin önüne apaçık seriyor.

Brezilya’nın bir diğer Dünyaca ünlü ve Oscar’a aday olmuş filmi Tanrı Kent’in yazarlarının elinden çıkmış ve elde ettiği başarı sonrası devam filmininde çekildiği “Elite Squad (Özel Tim)” belki bir hafta sonu izleyecek film arayanlar için biçilmiş kaftan. İyi seyirler…

Fragmanı

Yorumlar