Ana sayfa Harry Potter Filmler Alan Rickman Aramızdan Ayrıldı

Alan Rickman Aramızdan Ayrıldı

PAYLAŞ

BAFTA, Altın Küre ve Emmy ödülü sahibi İngiliz oyuncu Alan Rickman, Londra’da hayatını kaybetti.

Kanser teşhisi konulan Rickman, son 30 yılda İngiliz Sineması’nın en sevilen, beğenilen aktörlerinden biriydi. Ingiliz Guardian’ın web sitesindeki habere göre, ölümü ailesi tarafından bugün doğrulandı.

Daha çok Harry Potter’da Severus Snape ile gösterdi kendini. Dünya çapında tanınan bu film serisindeki inanılmaz oyunculuğu ve canlandırdığı karakterin bağlılığı, Alan Rickman’ı yeni nesilin yıldızlarından yaptı tabiri caizse. Tabii, Rickman’ın tecrübesi biraz eskiye dayanıyor.

İlk kuvvetli rolünü oynadığında takvimler henüz 1988’i gösteriyordu.Die-Hard(Zor Ölüm)’daki Hans Gruber performansı ziyadesiyle iyiydi. Bu yükselişini devam ettirdi,
1991 yılı’nda ise Robin Hood:Prince of Thieves filmindeki acımasız Nottingham şerifi rolü, hiç şüphesiz hepimizin akıllarına kazınmıştır.

ALAN RICKMAN DIE-HARD
Die Hard(Zor Ölüm) filminden Alan Rickman.

1996 yılına geldiğimizdeyse, Rickman’a başrol piyangosu vurmuş gibi gözüküyordu.”Rusya Şeytanı” lakabıyla bilinen Rasputin sinemaya aktarılmış, başrolündeyse sevgili Alan Rickman yer alıyordu. Greta Sacchi ve Ian McKellen ile güçlü bir kadroya sahip olan bu film, son derece beğeni toplamıştı.

Love Actually filminde beğenileri toplayan Alan Rickman, film afişinde yer alıyor.
Love Actually filminde beğenileri toplayan Alan Rickman, film afişinde yer alıyor.

Harry Potter’ın yanı sıra 2003’te “Love Actually” filmindeki “Harry” performansı, gerçekten takdire şayandı. Böyle bir yapımda rol almasıyla, aslında ne kadar becerikli bir oyuncu olduğunu da gözler önüne seriyordu.  Bir çok filmde oyunculuk ve son zamanlarda da yönetmenlik yapan Alan Rickman, çoğumuzun, özellikle yeni nesilin Severus Snape rolüyle tanıdığı, sevdiği bu adam, aramızdan ayrıldı. Üzüntümüz, kelimelerle ifade edilecek durumda değil. Sinema ve tiyatroda bir İngiliz Devi, Harry Potter’ın Snape’i, Die-Hard’ın Hans Gruber’i, Robin Hood’un acımasız Şerifi, Aşk Her Yerde’nin Harry’si, ebediyen göç etti. Bu ağır haberin ardından aklıma, Harry Potter ile ilgili o ünlü sözü geliyor:

80 yaşında, sallanan sandalyemde oturup Harry Potter okurken ailem "Bunca zamandan sonra, hala mı?" diye sorduğunda, cevabım "Her zaman" olacak. - Alan Rickman
80 yaşında, sallanan sandalyemde oturup Harry Potter okurken ailem “Bunca zamandan sonra, hala mı?” diye sorduğunda, cevabım “Her zaman” olacak. – Alan Rickman

Huzur içinde yat Alan!

Yorumlar