PAYLAŞ

Şüphesiz ki hepimizin hayatında yoluna ışık tutacak Albus Dumbledore repliği olmuştur. Zaman zaman benim de yoluma ışık olan bu repliklerden en hoşuma gidenleri derlemek istedim. Umarım bu sözler zaman zaman sizin de yolunuza ışık olur.

  1. “Bize aslında kim olduğumuzu gösteren şey, yeteneklerimizden çok seçimlerimizdir.

Hepimizin kendine özgü yetenekleri vardır. Ama bu yetenekler bizim kim olduğumuzla ilgili değildir. Kendimize ve çevremize kim olduğumuzu belki de yaptığımız seçimlerle gösterebiliriz.

2. “Acıyı bir süreliğine uyuşturmak, sonunda onu hissettiğinde daha büyük acı çekmene yol açar.

Her insan bazı olaylar sonucunda acılar yaşar. Bu acıların zamanında yaşanması bence önemlidir. Çünkü zamanında yaşanmayan ve geciktirilen her şey zamansız olarak daha fazla karşımıza çıkabilir.

3. ”Asıl önemli olan birinin nasıl doğduğu değil, nasıl büyüdüğüdür.”

Nerede ne şartta doğmuş olursak olalım bu hayatta kendimizi ne kadar geliştirdiğimiz, kendimize ne kadar şey kattığımız ve her yaşadığımızdan tecrübe edinerek yola devam etmemiz nasıl bir insan olacağımızın yolunu çizer.

4. “Ölüler için üzülme Harry, yaşayanlar için üzül. Her şeyden önce de sevgisiz yaşayanlar için.”

Dumbledore sevginin nasıl bir şey olduğunu tek bir sözle özetlemiş. İçinde herhangi bir şeye sevgisi olmayan bir insan nasıl yaşayabilir ki?

5. “Düşmanlarınıza karşı çıkmak cesaret gerektirir. Fakat dostlarınıza karşı durmak daha büyük bir cesaret ister.”

Bazen bazı durumlarda dostumuz dediğimiz insanlarla karşı karşıya gelebiliriz. Ya da onların iyiliği için karşılarında durmamız gerekebilir. Bu gibi durumlarda her zaman olduğumuzdan daha güçlü olmamız gerekir.

6. “Hayallere bağlanmak ve yaşamayı unutmak iyi değildir.”

Hayal kurmak hepimizin yaptığı bir eylemdir. Ve aslında yapmak istediklerimizin göstergesidir. Ama bu hayallere kapılıp gerçek yaşamamızı unutmak kendimize vereceğimiz en büyük zarardır.

7. “En güçlü büyülerimiz sözlerimizdir… Hem inciten hem de iyileştiren sözlerimiz.”

Dumbledore’un en sevdiğim sözlerden biri bu olsa gerek. Karşımızda ki insanlarla konuşurken sözlerimizi çok dikkatli seçmeliyiz. Çünkü bu sözler bize basit gelse de karşıda ki kişiyi incitebilir. Aynı zamanda öyle bir söz söyleriz ki o incinmiş kişiyi iyileştirebiliriz. Bu iki sonuç arasında ince bir çizgi var.

8. “Yaptıklarımızın sonuçları her zaman öyle karmaşık öyle değişkendir ki, geleceği tahmin etmek gerçekten çok zor bir iştir.”

Geleceği tahmin edemeyiz. Fakat yaptığımız seçimlerle ve seçimlerimizin getirdiği sonuçlarla birlikte geleceğimize yön verebiliriz.

9. “İnsanlar haklı değil de haksız olanları çok daha kolay bağışlar.”

Kabul etmesi zor olan bir durum olsa da bazen haklı olan insanları haksız olan insanlara nazaran daha zor affederiz. Çünkü içten içe haklı olduğunu bilir ve kendimize söyleyemeyiz.

10. “Mutluluk en karanlık zamanlarda bile bulunabilir, sadece ışıkları yakmayı unutma!”

Yazımı Dumbledore’un en sevdiğim sözlerinden biri olan bu sözle bitirmek istedim. Her şeyin kişinin kendisinde başlayıp, kendisinde bittiğinin bir kanıtıdır. Mutlu olmakta mutsuz olmakta bizim tercihimiz. Bizi mutlu edecek şeyleri bulmalıyız.

Albus Dumbledore’un bu birbirinden güzel ve anlamlı sözleri herkesin hayatında bir yerlerde işe yarayabilecek nitelikte. Umarım sizlerinde hayatlarınızda bir şekilde bu sözleri yol gösterici olabilir.

Yorumlar