Ana sayfa Harry Potter Filmler Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore

PAYLAŞ

ii

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore, 1881 yılında Percival ve Kendra Dumbledore’un üç çocuğunun en büyüğü olarak dünyaya gelmiştir. Dünyanın en büyük büyücüsü olmuş; ayrıca Hogwarts Müdürü, Büyüceşura Baş Büyücüsü ve Uluslararası Büyücü Konfederasyonu Başkanlığı gibi görevleri üstlenmiştir. Bunların yanı sıra Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın kurucusu ve ilk başkanıdır. Kitaplarda yaşlı olmasına rağmen oldukça çocuksu ve muzip bir insandır. Babası Azkaban’da ölmüştür.

Okulda Gryffindor binasına seçilmiştir. Okula başladıktan kısa süre sonra bir muggle düşmanının oğlu olarak değil, sıcakkanlı, yardımsever ve gelmiş geçmiş en yetenekli öğrenci olarak tanınmıştır. Babasının işlediği suçlar üstüne atılmak istendiğinde bile sessizliğini korumuş ve babasının suçlu olduğunu bildiğini her fırsatta dile getirmiştir ancak içten içe kendisi de Mugglelardan nefret etmektedir. Genç yaşlardan itibaren büyük bir büyücü olmayı hedeflemiştir ve okulu bitirdikten sonra dünyayı gezip daha çok şey öğrenmek amacındadır. Ancak annesinin zamansız ölümü sebebiyle kardeşlerine bakmak için eve dönmüştür. Daha sonra da dünyanın gördüğü en güçlü ikinci karanlık büyücü olan Gellart Grindelwald ile tanışmıştır.

3

 

Dumbledore zamanla Grindelwald’a aşık olmuştur ve bu sebeple kendisinin gerçekten kim olduğunu görememiştir. Bu ikili Ölüm Yadigarlarını bulmak, büyücüleri artık saklandıkları yerlerden çıkarıp, muggleların efendisi haline getimek istemekteydiler.

Dumbledore daha sonra bu fikirden vazgeçmiş olsa bile Grindelwald’un mottosunu benimsemiştir. ” Çoğunluğun iyiliği için ”.  Grindelwald ve Dumbledore’un planlarının ikinci ayında, Aberforth, kardeşi Albus’a, Arianna’yı da yanında götürmediği sürece bu planların gerçekleşmeyeceğini söyledi. Buna sinirlenen Grindelwald, Aberforth üzerinde Cruciatus Lanetini kullandı ve üçlü arasında bir düello başladı. Arianna onları durdurmaya çalışsa da başarılı olamadı ve seken bir lanet yüzünden öldü. Grindelwald bir daha dönmemek üzere Dumbledore’u terk etti. Üç kişi arasında olan bu basit düello belki de Dünya tarihini tamamen değiştirdi.

45

 

 

 

 

 

 

 

 

Arianna’nın cenazesinden sonra Dumbledore, kendisine birkaç kere Sihir Bakanı pozisyonu önerilmesine rağmen güç hırsını bir kenara bıraktı ve 57 yaşında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na Biçim Değiştirme Profesörü olarak geri döndü. Bu görevin yanında okula yeni öğrencileri de davet ediyordu, bu öğrencilerden en ünlüsü daha sonra gelmiş geçmiş en büyük karanlık büyücü olarak bilinecek olan Tom Marvolo Riddle’dı. Dumbledore okulda eğitim vermeye devam ederken, Grindelwald ise güçlenmeye ve dünyada terör estirmeye devam ediyordu. Ayrıca Ölüm Yadigarları’ndan biri olan Mürver Asa’yı da bulmuştu. Dumbledore Grindelwald ile yüzleşmekten korkuyordu ancak onu yenememekten değil, Arianna’yı gerçekten kimin öldürdüğünü söylemesinden korkuyordu;  1945 yılında bu teröre bir son vermesi gerektiğini düşündü ve eskiden aşık olduğu adamın peşine düştü. En sonunda kendi dönemlerinin en büyük iki büyücüsü karşılaştığında gerçekleşen düello hala ” gelmiş geçmiş en büyük büyücü düellosu ” olarak kabul edilir.

Dumbledore düelloyu kazanmıştır ayrıca gençliğinden beri aradığı yadigarlardan birini de sonunda ele geçirmiştir. Bu başarısı “1. Sınıf Merlin Nişanı” ile ödüllendirilmiştir ve arkadaşı Nicholas Flamel ile ejderha kanının on iki kullanımını bulmuştur . Bu büyük başarısından sonra Hogwarts’a dönünce bir süre daha profesörlük görevini yerine getirmiş ve 1956 yılında Hogwarts Müdürlüğü görevini almıştır. Kendisi bu görevde en uzun süre kalan kişidir. Dumbledore; müdür olduktan kısa bir süre sonra Tom Riddle, Hogwarts Profesörü olma isteği ile kendisine başvurmuş ancak Dumbledore, kendisinden şüphelendiği için onu geri çevirmiştir.

Bundan on dört yıl sonra, Lord Voldemort’un “1. Büyücü Savaşı”nı başlatması üzerine Dumbledore ona karşı çıkabilmek için Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nı kurmuş ve başına da kendisi geçmiştir. Savaş sırasında Dumbledore, hala Müdür görevini devam ettirmekteydi ve bir iş başvurusu için Hogsmeade’e gitmişti.. Hogsmeade’de Domuz Kafası barında Sybill Trelawneyle buluşmuştu ancak kendisinden hiç etkilenmemişti. Tam kalkıp dışarı çıkacağı sırada Trelawney transa girmiş ve Karanlık Lord’u devirecek çocuk hakkında gerçek bir kehanette bulunmuştur. Bu kehanetin bir kısmı Severus Snape tarafından duyulmuş fakat Snape sadece bir kısmını duyduğu için bilgi eksik kalmıştır.Ve de bu eksik bilgi Karanlık Lord’un düşmesine sebep olmuştur. Snape bu hatasından sonra Dumbledore’a Potterları koruması için yalvarmış ve Dumbledore’a casus olarak yardım etmeye başlamıştı. Dumbledore, Voldemort’un Potterların peşine düştüğünü öğrendiğinde onları korumak için elinden gelen herşeyi yapmıştır. Onlara Fidelius Büyüsü yapmalarını sır tutucu olarakta kendisini seçmelerini söylemiş ancak Lily ve James, Peter Pettigrew’u sır tutucu yapmışlardır. Bu da hem kendilerinin ölümüne hem de Karanlık Lord’un düşmesine sebep olmuştur. Ölümlerinden kısa bir süre önce Dumbledore, James Potter’dan görünmezlik pelerinini incelemek ve gerçek bir yadigar olduğunu anlamak için ödünç almıştır. Dumbledore, Karanlık Lord’un düşüşünden sonra ölüm yiyenlerin mahkemelerinde Büyüceşura Başkanı olarak yer almıştır. Büyüceşura’yı Severus Snape’in artık Ölüm Yiyen olmadığına ikna etmiş ve aklanmasını sağlamıştır. Bilindiği kadarıyla Voldemort’un tekrar yükseliş dönemine kadar Zümrüdüanka Yoldaşlığı etkinliklerini durdurmuştur ayrıca şahsi olarak önemli bir aktivitesi olmamıştır.

6

 

Harry’nin ilk yılından itibaren, Voldemort’un yükseleceğini bildiği için, her zaman Harry’i korumayı amaçlamıştır. Harry’e babasından kalan görünmezlik pelerinini geri vermiştir. İlk kitabın sonunda Harry, Quirrell’ı yendikten sonra Harry’i zindanlardan çıkartmıştır. Harry’nin okuldaki ikinci senesinde gerçek saldırganın Harry olmadığına inanan sayılı kişilerden biri olmuştur. Saldırılanın arkasında kimin olduğunu bulmaya çalışsa da başarılı olamamıştır. Lucius Malfoy’un Okul Yönetim Kurulu’na yaptığı baskılar sonucunda kısa bir süreliğine görevinden alınmıştır.Uzaklaştırılmadan önce Harry’e “Hogwars’ta yardım arayanlar her zaman yardım bulur.” sözlerini söylemiştir ve ikinci yılın sonlarında Harry Sırlar Odası’da iken Fawkes -Dumbledore’un anka kuşu-, Harry’nin yardımına gelmiştir.

Üçüncü yılda, Dumbldore’un yaptığı en önemli şey Hermonie’ye Sirius Black’ın kurtarılması için  Zaman Döndürücüsü fikrini vermesidir. Dördüncü senede ise Harry’nin adı kadehten çıktığında, yine Harry’e inanan sayılı kişilerdendir ve yıl boyunca ona göz kulak olunmasını sağlamıştır. Ayrıca Azkaban kaçağı olan Barty Crouch Jr.’ı yakalamış ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nı tekrar bir araya getirmeyi başarmıştır.

7

 

Harry’i beşinci yılında okuldan atılmaktan kurtarmış ve duruşmasında kendisinin avukatlığını yapmıştır ancak Voldemort’un Harry’nin gözlerinden ona baktığını düşündüğü için Harryle konuşmayı reddetmiştir. Sık sık okuldan ayrılmasına rağmen nereye gittiğini kimse bilmemektedir ancak Voldemort’la ilgili anılar aradığı düşünülebilir. Daha sonra Harry’nin suçsuz olduğu düşünülsün diye Harry’nin kurduğu Dumbledore’un Ordusu fikrinin kendisinden çıktığını söylemiş, tutuklanmamak için kaçmıştır. Dumbledore’un Esrar Dairesi Savaşı’na kadar nerede olduğu bilinmemektedir ancak Hortkulukları aramaya gittiği düşünülür. Esrar Dairesi Savaşı’nda Lucius Malfoy’un da içinde bulunduğu birçok Ölüm Yiyeni yakalamış, ardından Voldemort ile düello yapmıştır fakat kazanan olmamıştır. Bu düellodan sonra Harry’e kehanet dahil her şeyi anlatmıştır.
Harry’nin altıncı yılının başında kendisine özel ders vermeyi teklif etmiş ve bu derslerde Voldemort ile ilgili anılar göstermiştir, dersler dışında Hortkuluk aramaya devam etmiştir ancak bunların tam olarak ne olduğundan kendisi de emin değildir. Harry’nin Slughorn’dan aldığı anıyla birlikte emin olduktan sonra son bulduğu hortkuluğu almak için Harry’i de yanında götürmüştür ancak bu macera onu güçsüzleştirmiştir. Okula döndüklerinde Astronomi Kulesindeki Karanlık İşaret sebebiyle hızla oraya gitmiş ve tuzağa düşmüştür. Oraya çıktığında Draco Malfoy hızla yanına gelmiş ve Dumbledore’u silahsızlandırmış ancak öldürememiştir. Dumbledore’un beklemediği bir şekilde okula Ölüm Yiyenler de girmiştir , onların da Astronomi Kulesine gelmesiyle işler karışmaya başlamıştır. Malfoy baskıyı kaldıramamaya başladığı sırada Snape kuleye gelmiş ve Dumbledore’u Avada Kedavra lanetiyle öldürmüştür. Bu şekilde 115 yıllık bir hayat ve efsane son bulmuştur…

8

9

Yorumlar