Ana sayfa Star Wars Filmler Alemin Kralı Tekrardan Vader

Alemin Kralı Tekrardan Vader

PAYLAŞ

Siyah kaskı, pelerini, kırmızı ışın kılıcıyla başından beri Dünya’nın en karizmatik kötü adamlarından biri olan Darth Vader, Rogue One ile tekrardan beyaz perdelere geldi. Günümüz efektleri ile sentezlenen vahşi Vader, tüm Star Wars severlerin ağzını açık bıraktı. Sadece Darth Vader sahnesini izlemek için defalarca sinemaya gidenler oldu. Dolayısıyla günümüzün en havalı kötü adamı olarak geri döndü. Onun nefes kesen Rogue One sahnesini 16 bit uyarlamasıyla izleyelim;

Eee nasıldı? 16 bit hali bile nefeslerinizi kesti değil mi? Anakin Skywalker nasıl Darth Vader olmuştu tekrar hatırlayalım ve yazımızı sonlandıralım.

3. filmin sonlarına doğru.

Obi-Wan’ın yokluğu sırasında Anakin Skywalker’ı gözüne kestiren gizli bir sith olan şansöyle Palpatine, Skywalker’ın zaaflarından yaralanarak ona bir sith olduğunu ve eşini ancak kendisinin kurtarabileceğini söyledi.
Bunun üzerine Anakin tutuklanması için Şansölye Palpatine yani diğer adıyla Darth Sidious’un kimliğini Jedi Ustası ve konsey üyesi Mace Windu’ya açıkladı. Mace Windu kendisinin burada beklemesi önünde ikazlarına dayanamayarak Darth Sidious’u tutuklamaya giden ekibe yardım etme amacı ile arkalarından gitti. Olay yerine vardığında gördüğü manzara şaşırtıcıydı. Mace Windu karanlık tarafın etkisine fazla kapılmış olarak Şansölye’yi öldürmek istiyordu. Bunun Jedi yasalarına aykırı olduğunu defalarca Windu’ya hatırlatan Skywalker onu durdurmak için kolunu kesmek zorunda kaldı. Fakat beklenmedik bir şekilde Darth Sidious’un Mace Windu’ya gönderidiği yıldırımlarla, Usta Windu’nun ölümüne sebep oldu. Bunun üzerine hem eşini kurtarmak için hem de Jedi’lar tarafından öldürüleceğini düşündüğü için Darth Sidious’un çırağı olmayı kabul etti. Böylece 19 BBY yılında karanlık tarafa yöneldi ve Darth Vader ismini aldı. Sidious’un emirleri doğrultusunda Jedi tapınağı’nı bastı ve Jedi Katliamı’na ön ayak oldu. Artık karanlık tarafına iyice saplanmış bir halde kendini kontrol edememekteydi.

Bu görev sonrası Sidious’un emri ile Mustafar gezegenindeki ayrılıkçı liderlerini yok etmeye gitti. Gitmeden önce eşine kendisini kurtarma yolunu bulduğunu ve kurtaracağına dair söz verdi. Ayrılıkçıları Mustafar gezegeninde yok ettikten sonra Padme’nin gemisinin gezegene geldiğini gördü. Padme’nin gemisini takip eden Obi-Wan Kenobi’yi görünce çılgına dönerek eşini boğmak isedi. Obi-Wan’ın engellemesiyle giriştikleri efsanevi düelloda Darth Vader’ın kol ve bacakları kesilerek vücudunda derin yanıklar oluştu.

Ölmemek için direnirken Darth Sidious’un kendisini bulması ile oradan kurtularak Corusant’ta ameliyat oldu ve sibernetik bir zırh ile kaplı yaşam destek ünitesine bağlandı. Padme’nin öldüğünü ve Sidious tarafından kandırıldığını öğrenince çılgına döndü fakat artık her şey için çok geçti. Artık Anakin Skywalker ölmüş yerine Darth Sidious’un karanlık çırağı ve kölesi Darth Vader gelmişti.Galaktik İmparatorluk kuruldu ve Palpatine İmparator olarak bunun başına geçti.

Demek ki özgürlük böyle ölüyormuş, binbir alkışla. -Padmé Amidala

Yorumlar