Ana sayfa Dizi / Film Amazon’un Çıkaracağı ‘Yüzüklerin Efendisi’ Serisindeki Son Gelişmeler

Amazon’un Çıkaracağı ‘Yüzüklerin Efendisi’ Serisindeki Son Gelişmeler

PAYLAŞ

Bilindiği üzere Amazon geçtiğimiz Kasım ayında, çeyrek milyar dolar gibi yüksek bir fiyat vererek Netflix ile girdiği yarışı kazanmış; J.R.R. Tolkien’in Orta-Dünya’sı üzerine seri çıkarma hakkını kazandıklarını ilan etmişlerdi. Amazon tarafından yapılacak olan “Yüzüklerin Efendisi” serisi hakkında son günlerde heyecan verici iddialar ortaya atıldı.

Dolaşan iddialara göre Amazon, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlemelerinin yapımcısı olan Peter Jackson ile görüşüyor. Bu görüşmelerin başlamasına Peter Jackson’ın avukatı Peter Nelson’ın aracı olduğu iddia edilmekte. Disney’in Marvel ve Star Wars ile, HBO’nun Game of Thrones için çekeceği spinofflar ile etkileyici, bağlantılı seriler ortaya koymasını dikkat çeken Nelson, Orta-Dünya serilerinin Amazon için bu yarışa dahil olmada önemli bir destek vereceğini iddia etti.

Ortaya çıkacak serinin Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’inden izler taşıyacağı yani çok yabancılık çekilmeyeceği konuşuluyor. Amazon’un çıkaracağı serinin konusu henüz tam olarak bilinmese de Yüzüklerin Efendisi prequel’i olarak geçmekte yani bizzat Yüzüklerin Efendisi serisi anlatılmayacağı, Hobbit ile Yüzüklerin Efendisi arasında geçeceği ya da daha eskisinin anlatılacağı düşünülüyor.

Hobbit üçlemesinden sonra aldığı tepkiler dolayısıyla bir kesimin Peter Jackson’a olan güvenini yitirmiş olmasına karşın başka bir kesimin de önceki altı filmden kazandığı deneyimler ve yaptığı Yüzüklerin Efendisi üçlemesini hesaba katarak, yeterli zaman ile Peter Jackson’ın ortaya güzel bir iş çıkacağını düşünmekte. THR, Peter Jackson’ın seriye dahil olmasının henüz kesinleşmediğini bildirdi. Hollywood Reporter ise seriye katılımının Peter Jackson’ın kendi insiyatifinde olduğunu iddia etti. Eğer görüşmeler olumlu şekilde sonuçlanırsa Peter Jackson yürütücü yapımcı olarak ekibe dahil olacak.

Bilindiği üzere J.R.R. Tolkien’in oğlu Christopher Tolkien, Hobbit üçlemesinden sonra bir daha Peter Jackson ile birlikte iş yapmaya yanaşmamıştı. Sebep olarak da Peter Jackson’ın, J.R.R. Tolkien’in eserlerinden uzaklaşma eğiliminde olmasını göstermişti ki Hobbit üçlemesine baktığımızda Christopher Tolkien oldukça haklıydı. Ancak Christopher Tolkien Kasım 2017’de Tolkien Estate’teki yöneticilik görevinden istifa etti. İstifadan önce Peter Jackson ile bir Tolkien eseri çıkması mümkün görünmesede bu istifadan sonra Peter Jackson ile çalışılması ihtimaller dahilinde oldu.

Ayrıca Amazon yapacakları seride J.R.R. Tolkien’in orjinal yazmalarından yola çıkacaklarını yani birçok kişinin Peter Jackson’dan yakındığı durum olan orjinal metinden uzaklaşma olayına girmeyeceklerini açıklamışlardı.

Serinin bütçesi hakkında dolaşan iddialar ise, hakların alınmasında kullanılan 250 milyon dolar dahil toplamda 1 milyar dolar olacağı yönünde.

Serinin ne kadar uzun olacağı kesin olarak bilinmemekle birlikte 5 sezon ve sonrasında takiben bir spin-off olacağı söyleniyor. Kaynaklara göre Tolkien Estate’in Netflix yerine Amazon’u seçmelerindeki sebeplerden biri de bu spin-off idi.

Serinin yayımlanacağı tarih henüz bilinmemek ile birlikte yakın zamanda olması da beklenmiyor. Bazı kaynaklar Amazon ile Tolkien Estate arasında yapılan anlaşmalar gereği Amazon’un 2019 Kasım’a kadar çekimlere başlaması, iki yıl içerisinde de serinin gösterime girmesi gerektiği yönünde ki bu kısa süre şirkete senaryo yazımı ve oyuncu seçimi konusunda oldukça zora sokar. Ancak dediğimiz gibi bu konuşulanlar sadece iddialardan ibaret. Tahminlere göre çekimler iki yıl içinde başlayacak. Oyuncu seçimleri gibi ayrıntıların ise yakın zamanda gelmesi bekleniyor.

Hepimizin büyük bir heyecan ile beklediği bu eserden yeni haberler geldikçe paylaşmaya devam edeceğiz, takipte kalın!

Facebook grubumuz için tıklayınız.

Yorumlar