Ana sayfa Dizi / Film Amerikan İstihbaratının Temelleri: Culper Çetesi

Amerikan İstihbaratının Temelleri: Culper Çetesi

PAYLAŞ

Culper Ring:

Öncelikle size Culper Çetesi hakkında kısa bir bilgi sunayım. Culper Çetesi/Halkası Amerikan bağımsızlık savaşı sırasında kurulmuş ABD’nin ilk casus ağıdır. Örgüt New York merkezli İngiliz ordusunun planlarını kıta ordusuna aktararak Washington ve ordusuna yardımcı olmuştur. Bütün bunlara rağmen örgüt 1930’lu yıllara kadar gizli kalmış ve Morton Pennypacker isimli bir tarihçinin dikkatli gözleri ile ortaya çıkmıştır.

Dizinin başrollerini Jaime Bell, Seth Numrich gibi fazla tanınmamış aktörler paylaşsa da yanlarında onlara eşlik eden, ismen herkes bilmese de yüzleri tanınan Burn Gorman ve Aldis Hodge gibi oyuncularda var.

 

Dizi aslında Abraham Woodhull etrafında şekilleniyor. Abraham, Long Island’da Setauket isimli ufak bir Tori yerleşkesinde, kendi halinde yaşayan bir çiftçi ve bölge yargıcının oğludur. Abraham’ın çocukluk arkadaşları Benjamin ve Caleb ise Kıta ordusunda Washington’ın emrinde askerlerdir. Abraham ise evli olmasına karşın başka bir kadına karşı geçmişten kalma duygular beslemektedir. Olayları fazla anlatıp spoiler vermek istemiyorum ama tahmin edeceğiniz üzere olaylar gelişir. Benjamin ve Caleb’ın yolları yeniden Abraham ile kesişir. Başta isteksiz olan Abraham zamanla gelişen olaylar neticesinde isteksiz de olsa eski arkadaşları ile çalışmaya başlar.

Yorumlar