Ana sayfa Harry Potter Amerika’nın Sihir Bakanlığı: MACUSA

Amerika’nın Sihir Bakanlığı: MACUSA

MACUSA Hakkında En Dikkat Çekici Bilgileri Sizin İçin Derledik

PAYLAŞ

1.Nerede? 

MACUSA (Amerika Birleşik Devletleri Sihir Konseyi) New York’ta Woolworth Binası’nda gizlenmiş bir şekilde bulunmaktadır.

Bu akılları karıştıran sıra dışı karargah, 233 Broadway’de, Manhattan yolunun sonlarına doğru, Muggle Belediye Binasından bir blok ötesinde Woolworth Binası’nda sihirli bir şekilde gizlenmiş durumdadır.

Bu bina 60 katlı uzun ve meşhur bir gökdelendir. Bu binanın Yapım Tasarımcısı Stuart Craigdir.

“Görünürde bir Muggle binası olan bu binanın çevresi Muggle aktiviteleriyle çevrili,” diye açıklıyor Craig.

 

2.Nasıl Girilir? 

Nasıl girildiğini Tina bize Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminde gösterdi.

Tina asasını kimseye çaktırmadan taş baykuşun olduğu noktaya dokundurdu ve sıradan görünen döner kapı, MACUSA’nın ana girişine dönüştü.

“Dış cephesi sıradan görünebilir, Ancak içeri girdiğinizde başka bir dünya görüyorsunuz.”

Eddie Redmayne

“ Beşinci bölgeden geçen ve geçmekte olan insanlardan herhangi biri bir asa saklıyor olabilir,” diye açıklıyor Yönetmen David Yates.

 

3.İnfaz Odası 

İnfaz odasını Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filminde net şekilde görmüştük.

MACUSA infaz odasının dört temel elementi; su, sandalye, ateş ve anılar. Bu dört temel elemente, hepsinin tarihsel önemleri ile gelin bir bakalım.

Su

Oda içerisinde su benzeri bir madde bulunmaktadır. Su benzeri bu maddenin kullanılma nedeni ise şu:

  1. ve 16. Yüzyıl’da Avrupa’da yaşanan cadı avlarına bakacak olursak, suçlanan kişilerin masum ya da gerçekten cadı olduklarını anlamak için yapılan birkaç test vardı. Bunlardan en ünlüsü ise yüzdürme testiydi. Bu testte, suçlanan cadılar bağlanarak suyun içine atılırdı. Cadı olmakla suçlananların, vaftiz olmadıkları kabul edilir dolayısı ile suyun içine atıldıkları zaman, suyun onların vücudunu reddedip yüzdüreceğine inanılır, böylelikle suçlu ve cadı oldukları kararına varıldı. Masumlar ise suya batardı.

Sandalye

Sandalye kullanılmasının sebebi ise şu;

“Ducking Stool” denen yöntemdir. Bu yöntemde, tahterevalli düzeneğinin bir ucunda sandalye yer alır ve sandalye suyun üzerine konumlandırılır. Cadı olmakla suçlanan bu sandalyeye bağlanır ve sandalye suya yaklaştırılarak, boğulma korkusu tetiklenirken, suçlularının suçunu ya da iş birlikçilerini itiraf edeceği düşünülürdü.

Ateş

Su benzeri madde bir müddet sonra yanmaya başlıyor buda eski bir infaz yöntemini aklımıza getiriyor. Aklımıza gelen yöntem ise kazıkta yakma!

  1. Yüzyıl’dan 18. Yüzyıl’a kadar, Avrupalı din alimleri, ölen insanlar için uygun yerlerin kilise mezarlıkları olduğunu düşünüyorlardı. Cadılar ve büyücüler ise yakılmalı ve külleri muhtemel ölüm ötesi büyülerin engellenmesi için muhafaza edilmeliydi.

Anılar

Tarihteki cadı avları ile anıların nasıl bir bağa sahip olduğunu merak ediyorsunuz değil mi? Eski cadı avlarına bu kadar çok gönderme yapılırken ve hepimizin fark ettiği üzere, asma ve asılma ile ilgili hiçbir referans yok. Oysa, asılma cezası Avrupa’da cadı ve büyücüleri infaz etmek için tercih edilen bir numaralı metottu. Cadı olmakla suçlanan ve diğer yöntemler ile infaz edilenlerin sayısı hayli fazla olsa da, darağacına gidenlerin sayısı daha yüksekti. Öte yandan, Amerika tek bir kişi bile bu yargılamalar sonucu yakılmadı. Taşlanarak öldürülen Giles Corey dışında herkes darağacına gitti. Peki Amerikalıların infaz odasında ilmek ve dar ağacı var mı? Bence cevap evet, Tina’nın anıları ve kendi isteği, ona hem ilmek hem de darağacı oluyor. Tina’nın tekrar anımsadıkları, onu sandalyeye oturtup, infaza gitmesini sağlıyor. Kısaca, “ilmeği boynuna kendi geçiriyor.”

4.Kuruluşu Ve İlk Başkanı 

Uluslararası Sihirbazlık Gizliliği Statüsü’nün  yürürlüğe girmesiyle 1693 yılında kuruldu. Dünya çapında büyücüler, kendi desteğini sunan ve kendi yapılarına sahip olan bir yeraltı topluluğunu inşa ettikleri takdirde daha özgür ve mutlu bir hayat sürdürebileceklerini düşündüler. Bu duygu Amerika’da, son zamanlarda Salem Witch Denemelerine bağlı olarak özellikle güçlüydü.

MACUSA, İngiltere’de bulunan Sihir Bakanlığı’ndan önce gelen Büyük Britanya’nın Wizards Konseyi’nde modellenmiştir.

MACUSA’nın ilk başkanı savaş yanlısı Josiah Jackson, Salem Cadı Mahkemeleri dönemi sonrasında ki zorluklarla başa çıkabilecek güçte olduğuna inanan dost temsilcileri tarafından seçilerek göreve getirildi.

İlk senelerde MACUSA’nın toplantıları için belirledikleri sabit bir yeri yoktu. Büyüdışı’lardan sakınmak için toplantılar farklı yerlerde yapılmıştır.

5.Amacı

-MACUSA’nın kurulmadaki temel amacı kıtayı, kendi çıkarları doğrultusunda kendi türünden sihirli insanları avlayan yoldan çıkmış Yıkıcılardan temizlemekti.

-Diğer bir sebep ise, ülkelerinde organize kanun güçleri mevcut bulunmadığından Avrupa’dan Amerika’ya kaçmış olan birçok büyücü suçluydu.

-Kurulduktan sonra ise ilk amacı hızlı bir şekilde Seherbaz alımları ve eğitimleri olmuştur. Ayrıca bu eğitim için ilk gönüllülerin MACUSA tarihinde yeri çok özeldir.

 

 

Yorumlar