Ana sayfa Star Wars Filmler Anakin Skywalker Güç’e Dengeyi Getirdi Mi

Anakin Skywalker Güç’e Dengeyi Getirdi Mi

PAYLAŞ

Star Wars filmlerinin, en azından Bölüm I-II-III’ün temelindeki olaylardan biri “Seçilmiş Olan” mevzusudur ve Anakin Skywalker’ın Güç’e denge getirecek kişi olup olmadığı hala tartışılmakta. Pek çok kişi Anakin’in “geride iki Jedi ve iki Sith bırakarak” Güç’e denge getirdiğini düşünüyor. Ancak bu düşünce yanlış, Jedi’ların “Seçilmiş Olan Kehaneti” bunu içermiyor. Zaten Güç’teki Denge’yi Jedi ve Sith sayılarının eşitlenmesi olarak görmek de hatalı bir yaklaşım. Güç, sayılardan daha fazlası.

Jedi’ların Seçilmiş Olan Kehaneti’nden önce Güç’te Denge’den neyi kastettiklerini anlamak lazım. Geniş olarak Güç hakkında merak ettiklerinizi de Güç’e Dair adlı makalemizden okuyabilirsiniz. Güç hakkındaki bakış açılarını oradan görebilirsiniz.

Her şeyden önce, bu kehanet Jedi’ların bir efsanesiydi ve Jedi’lar tarafından yorumlanmıştı.

Jedi’ların genel inancına göre karanlık taraf Güç’te düzensizliğe sebep olan bir şeydi. Güç’ün karanlık tarafını kullananlar Güç’ü düzensiz hale getiriyorlardı ve bunu yapan özellikle Sith’lerdi.

palpa1

Jedi’ların inancına ve evrenin yaratıcısı George Lucas’ın pek çok kez dile getirdiği şekliyle, “Sith’ler yaptıklarıyla, Güç’ü kullanma şekilleriyle Güç’ün dengesizleştiriyor ve aydınlık tarafın gücünün kısıtlanmasına neden oluyorlardı. Yaptıkları galaksiyi de iyi yönde etkilemiyordu. Bu yüzden Anakin Skywalker, İmparator’u ve kendisini de yok ederek Güç’e dengeyi getirmişti.”

Anakin Skywalker, Jedi’ları katlederek ve karanlık tarafa geçerek değil, en sonunda Sith’leri gerçekten de yok ederek dengeyi sağlamıştı.

obiwan

Yani Obi-Wan’ın, “SEN SEÇİLMİŞ OLANDIN!” serzenişinde oldukça haklı olduğunu görebiliyoruz.

Böylece gelelim yeni filmlere ve Snoke ile Kylo Ren karakterlerine. Pek çok kişi Snoke’un bir Sith olduğunu düşünüyor, Kylo Ren’e de hatalı olarak Sith diyenler mevcut. Yine pek çok kişi “Kylo eğitimi tamamladığında” bir Sith olacağını düşünüyor. Kylo Ren bir Ren Şövalyesi ve Ren Şövalyeleri dediğimiz grubun lideri. Her karanlık taraf kullanan kişi Sith olamıyor maalesef. Sith dediğimiz kavram bir tarikata benzer, her karanlık taraf kullanıcısı Sith olamaz. Bir Sith’ten öyle veya böyle Sith kültürü ve amacı içerisinde yetiştirilmesi gerek.

snoke-kylo

Gel gelelim ben Snoke’un Sith olduğu veya Kylo Ren’in Sith olacağı fikrini paylaşmıyorum. Nedenlerini de şöyle sıralayabiliriz:

-Anakin Skywalker Güç’e dengeyi getirip Sith’leri yok ettiyse artık Sith’ler var olamaz. Bu sebeple de JJ Abrams ve Bölüm VII’den sorumlu kişiler Lucas’ın mirasına bir nevi saygı göstermek adına Sith’ler yerine farklı bir karanlık taraf örgütü ortaya çıkarmayı düşünmüşler, ki oldukça mantıklı bir hareket. Güç’te dengeyi bozan asıl varlıkların Sith’ler olduğunu unutmayalım.

vader throwing emperor

-Madem Snoke bir Sith, neden Kylo’yu Sith olarak eğitmedi? Kylo Ren, Luke Skywalker’dan o çok sevdiği dedesinin geçmişini öğrenmişti. Yani Anakin Skywalker’ın bir zamanlar Jedi olduğunu, sonradan Darth Vader olarak bir Sith olduğunu ve en sonunda da tekrar bir Jedi olarak İmparator Palpatine’i öldürdüğünü biliyor. Yani Sith denen kavramın ve tarikatın farkında. Tabii detayları bildiğini düşünmesem de en azından “Ben de dedem gibi Sith olacağım.” diyebilirdi. Ancak Snoke tarafından bir Ren Şövalyesi olarak yetiştirildi. Snoke eğer bir Sith olsaydı, ileride açıklanacak özel bir sebebi yoksa, Kylo’yu da pekala Sith olarak yetiştirirdi.

Kısacası George Lucas’ın açıklamalarına baktığımızda, Sith’ler yok edilerek denge tekrar kurulduysa, Sith’lerin bir daha var olmamaları oldukça akla yatkın ancak yine de Bölüm VIII ve IX’da neler olacağını kestiremediğimizden bunlar hep birer teori olarak kalacak.

Yorumlar