Ana sayfa Star Wars Filmler Karanlık Tarafa Yolculuk: Anakin Skywalker neden Darth Vader oldu?

Karanlık Tarafa Yolculuk: Anakin Skywalker neden Darth Vader oldu?

PAYLAŞ

ANAKIN SKYWALKER’IN KARANLIĞI

 

Star Wars’taki, hatta tüm sinema tarihindeki favori karakterim olan Anakin Skywalker neden ve nasıl düzeni ve demokrasiyi korumaya yemin etmiş bir Jedi Şövalyesi iken, inandığı her şeye ihanet edip karanlık tarafa geçti? Yazımda bunu kısıtlı da olsa kendi bakış açımdan anlatmaya çalışacağım.

Her ne kadar Star Wars’un prequel (yani ikinci) üçlemesi birçok açıdan hayal kırıklığı olsa da, benim için özellikle Revenge of the Sith olmak üzere, bu üç film serinin en meşhur kötü adamına kusursuz olmasa da çok iyi bir arka plan, köken hikayesi yarattı. Star Wars’u Disney’in almasıyla çöpe atılsa da, Genişletilmiş Evren’de de Darth Vader’ın yaşam öyküsünü konu alan birçok ilgi çekici hikaye var, yazımda onları da kaynak olarak alacağım.

“Karanlık cömerttir.

Sunduğu ilk hediye gizliliktir; gerçek yüzlerimiz tenimizin altındaki karanlıkta saklanır, gerçek kalplerimiz daha derinlerdeki gölgelerde.
Karanlık bizi bilmeye cüret edemediğimiz şeylerden korur.
Ikinci hediyesi rahatlatıcı yanılsamadır; gecenin kucağındaki nazik rüyaların gevşekliği, günün haşin ışığının geri çevrildiği hayal gücünün güzelliği.Ama en büyük tesellisi, karanlığın geçici olduğu yönündeki yanılsamadır.Her gecenin sonunda yeni bir gün doğar.
Aslında geçici olan gündüzdür.
Üçüncü hediyesi ışığın kendisidir; günler, kendilerini bölen gecelerle, yıldızlar da içinde döndükleri sonsuz siyahlıkla tanımlanırken, karanlık ışığı kucaklar, onu kendi benliğinin merkezinden çekip çıkarır.
Işığın her zaferinde asıl kazanan karanlıktır.”

 ÇOCUKLUK DÖNEMİ; KÖLELİK

Anakin, Shmi Skywalker’ın oğlu olarak(babası yok.) Yavin Savaşı’ndan 41 ya da 42 yıl önce doğdu. 3 yaşına geldiğinde, annesi ile çöl gezegeni Tatooine’e geldiler. Shmi Skywalker bir köleydi, bu Anakin’in de bir köle olduğu anlamına geliyordu. Gezegene ilk geldiklerinde, Hutt Gardulla’nın kölesiydiler ancak Gardulla onları bir pod yarışında Watto’ya kaybetti. Anakin birçok köleye göre iyi durumda olsa da, hakkında hikayeler duyduğu efsane Jedi Şövalyelerinin onu kölelikten kurtardığı rüyalar dışında, hiçbir umudu yoktu. Kendisine söyleneni yapmak, annesiyle küçük bir evi paylaşmak ve bir mucizeyi beklemek dışında hiçbir şansı yoktu. Henüz o yaşta bunu anlamasanız bile, bu kişiliğinizi derinden etkiler. Kölelikten kurtulduktan, bir Jedi padawanı haline geldikten sonra bile bunun etkileri devam etti, Anakin bir köleyi kurtarmak için izinsiz pod yarışına katılmıştı.

Bütün bunlara rağmen, Tatooine’deki köle çocuğun Kara Lord Darth Vader ile en ufak bir ortak noktası yoktu. Güç’e olan yoğun bağlantısının getirdiği eşsiz yetenekleri insanlara yardım etmek için kullanıyordu. Bir Tusken yağmacısını bile ölüme terkedememiş, iyileştirmişti.

 

YAKLAŞAN TEHLİKE: QUI GON, PADMÉ VE NABOO İSTİLASI

 

 Yıldızların arasından bir adam, bir Gungan ve genç bir kız, bir anda Anakin’in hayatına daldılar. Kızı ilk gördüğü an, ona aşık oldu, hayatı boyunca da sadece onu sevecekti.

240534080dd28519196d57dc257461d9aedcc8d65d948a13a00d64b876754b61

Adam, Gungan ve genç kız Watto’nun dükkanından ayrıldığında, Anakin’in içi sızlamıştı. Ama talihli bir kum fırtınası, onları ikinci kez bir araya getirdi. Anakin, adamın ışın kılıcını gördü ve onun bir Jedi olduğunu anladı. Onlara yardım önerdi, adamın adının Qui-Gon Jinn olduğunu öğrendi. Qui-Gon, yavaş yavaş bu çocuğun güçle bağlantısının inanılmaz derecede olduğunu anlamaya başladı. Shmi ise en başından beri Anakin’in özel olduğunu biliyordu, bunu açıklayamasa da. Ki nasıl doğduğunu düşünürsek, başka türlüsü pek mümkün değildi. Anakin’in kanının analizi de bunu doğruladı. Qui-Gon çocuğun yaşının çok büyük olduğunu biliyordu ama ne önemi vardı ki? Anakin Skywalker Jediların yıllardır beklediği kişiydi, güce dengeyi getirecek Seçilmiş Olan.

SEÇİLMİŞ KİŞİ KEHANETİ:

Anakin’in Seçilmiş Kişi olduğundan bahsetmişken, bu kehaneti biraz açıklayalım.

Jediların inanışına göre, Güç tarafından yaratılan biri, karanlık tarafı yok edip Güç’e dengeyi getirecekti. Bunun üstü kapalı, yoruma açık bir kehanet olduğunu söylemek gerek, hatta Anakin’in Seçilmiş Kişi olup olmadığı bile tartışma konusu.

1)Anakin Seçilmiş Kişi değildi, Darth Plagueis’ın midi-chlorianları manipüle etmesi sonucu dünyaya geldi.

-Görüşlerden bir, belki de en az bilineni bu. Bilge Darth Plagueis’ın hikayesini Palpatine’in ağzından dinlemiştik. Plagueis, hayat verme gücüne sahipti, Anakin’i yaratmak(insan olan çırağı Palpatine’in spermlerini kullanarak) gücü dahilindeydi. Yani, Anakin’in doğumu mistik bir olay değil, Karanlık Taraf’ın işiydi.

12377731_1535046736807090_826535307701988446_o

-Bu teorinin en büyük kaynağı da bu sahne. Palpatine’in tam da ustası ve onun bu eşsiz bilgisinden bahsettiği bu sahnede, 3 koltuk görüyoruz, Anakin; sağında babası, solunda da annesi Shmi’yi temsil eden boş bir koltuk. Sanat tarihinde, sağ taraf her zaman erkeği, sol taraf da kadını temsil edermiş.

Ayrıca, Mon Calamari balesinin bu görüntüsü, yumurta hücresine ve yerçekimsiz ortamda kürenin içine giren dansçılar da döllenmeye epey benziyor. Star Wars’ın sembolizm konusunda zengin bir yapım olduğunu biliyoruz, aynı zamanda Palpatine’in Anakin’e olan saplantısını da. Bana sorarsanız uçuk bir teori ama aynı zamanda ilgi çekici.

 

2)Anakin Seçilmiş Kişidir, Jedi Düzeni’ni yok ederek Güç’e dengeyi getirmiştir çünkü geriye 2 Jedi ve 2 Sith kaldı. 

-Bu en popüler ama bana göre en geçersiz olan görüş. Güç kolay kolay açıklanacak bir şey değildir, galakside Obi-Wan ve Yoda dışında Jediların olduğu gerçeği bir yana, Jedi Düzeni tüm haşmeti ile ayaktayken bile Karanlık Taraf güçlerini gölgeliyordu, yok olduktan sonra bir dengeden bahsetmek ne kadar doğru olur?

 

 

3)Anakin Seçilmiş Kişidir, Darth Sidious’u öldürerek Güç’e dengeyi getirmiştir.

 

“Anakin Seçilmiş Kişi, Darth Vader haline geldiğinde bile hala Seçilmiş Kişi. Kehanet; Anakin’in Karanlık Tarafı yok ederek Güç’e denge getireceği. Anakin, Darth Vader oluyor. Sonra Darth Vader Sith’i yok ederek kahraman oluyor, yani kendisini ve ustası Darth Sidious’u. Bunu da oğlu için yapıyor. Yani, kehanet gerçek.” – George Lucas

George Lucas’ın prequel filmleri çekerken aklındaki fikrin bu olduğu açık.

 

tumblr_o0qig8QipJ1usq21ro5_1280

“Güç’ün Karanlık Tarafı bazıları doğal olmayan bir çok yeteneğe giden bir yoldur.” ,

Sith Lordu Palpatine’in sözleriyle, Karanlık Taraf “unnatural” yani doğal değildir, Güç’teki dengeyi bozan bir unsurdur. O yüzden, ona gidilen yolda bir çok acıya sebep olsa da, Darth Vader ustasını ve kendisini öldürerek Güç’e dengeyi getirmiştir.

 

Kehanet hakkındaki görüşler aşağı yukarı böyle, elimizde George Lucas’ın sözleri var ama yine de hangisine inanacağınız size kalmış.

ANAKIN JEDI PADAWANI OLUYOR:

Qui-Gon’un ölümünden sonra, Jedi Konseyi yeni Jedi Şövalyesi olmuş Obi-Wan Kenobi’ye Anakin’i eğitme izni verdi. Bu ikisi her ne kadar çok yakın dostlar haline gelse de, (Obi-Wan, Anakin ile olan bağının Üstadı Qui-Gon ile olan bağından daha güçlü olduğunu söylemiştir.) inişli çıkışlı bir ilişkileri olmuştu. Obi-Wan, Qui-Gon kadar açık fikirli değildi ve Anakin pervasız ve inatçı bir gençti. Yukarıda bahsettiğim pod yarışı hadisesi dışında bir çok olaya karıştı, eğitimine çok geç başladığı için yaşıtları ile de arası iyi değildi. Ama Güç ile olan bağı muazzamdı, çok iyi bir pilottu ve ışın kılıcında da bir usta haline geldi. Bu yetenekleri ve Seçilmiş Kişi olduğuna dair söylentiler, onu daha kibirli hale getirdi, Üstadından, hatta bütün Jedilardan daha üstün olduğunu bile düşünüyordu.

 

slave

İki Jedi Padawanı’nın Anakin’in köle geçmişini yüzüne vurduğunu görüyoruz, pek arkadaş edinememesine şaşmamak gerek.

Yine de, Anakin tamamıyla yalnız değildi. Naboolu Şansölye Palpatine, yakın dostuydu, eğitimi ile ilgileniyor ve ona tavsiyeler veriyordu. Bir Sith Lordu olan Şansölye. Babasız büyüdüğünü düşünürsek, Anakin bir baba figüründen kolaylıkla etkilenebilecek biriydi ve onda iki tane vardı. Sonunda seçtiği yolu düşünürsek, Palpatine’in bu konuda Obi-Wan’ı geçtiğini söyleyebiliriz.

KLON SAVAŞLARININ BAŞLANGICI:

Genç Padawan Anakin Skywalker’ın hayatı, Padmé Amidala’nın tekrar hayatına girmesiyle tamamen değişti. Senatör’ü yapılan suikast girişimlerinden korumakla görevlendirilen Anakin, 10 yıldır neredeyse her gün hayal ettiği kadına yaklaşmıştı. Padmé görev bilinci ile başta onu uzaklaştırmaya çalışsa da, ölüme yaklaşmışken öpüştüler ve Padmé de aşkını itiraf etti, tam da Klon Savaşları başlamışken. Anakin bir elini kaybetti, Geonosis’ten sağ çıktılar ve Naboo’da evlendiler. Ve Anakin Skywalker, Darth Vader olma yolunda bir adım daha attı, ne de olsa en çok sevdiğimiz şeyler bizim sonumuzu getirir.

-Padmé’yi korumayla görevlendirildiği sırada, annesinin ölümüne dair rüya şeklinde öngörüleri oldu. Coruscant’a dönüşünde, Coruscant’taki günlerinde ve Padmé’yi korumak için Naboo’ya gittiğinde içi içini yiyordu, Padmé’nin teklifi ile Tatooine’e gittiğinde Shmi’nin Tuskenlar tarafından kaçırıldığını öğrendi, onu kurtarmaya gittiğinde ise annesi kollarında can verdi. Acı içinde, günlerce işkence görerek, korkunç bir ölüm. Anneniz böyle bir kader ile karşılaşırsa, siz ne haline gelirsiniz? Anakin’in tepkisi de, onu uyaran Qui-Gon’un sesini yok sayıp bütün bir kabileyi, kadın ve çocuk dinlemeden katletmek oldu.

-9 yaşınızdan beri, bir tür kurtarıcı veya mesih olduğunuzu söylediklerini düşünün, sözde kurtarmanız gereken koca bir galaksi varken, kendi öz annenizi bile kurtaramazsınız, bu sizi ne yapar? Annesinin ölümü, Padmé’ye “Gelmiş geçmiş en güçlü Jedi olacağım!” diyen Anakin’in onu karanlık tarafa sürekleyecek olan güç saplantısının da miladı haline geldi.

DARTH VADER, İMPARATORLUĞA GERÇEKTEN İNANIYOR MUYDU?

-Başlangıcında kim olursanız olun, sonunda bir savaş sizi kesinlikle değiştirecektir. Sıradan bir savaş da değil, trilyonlarca canlıyı, milyonlarca gezegeni etkileyen galaksi çapında bir savaş. Klon Savaşları, Cumhuriyet ve Jedilar’ın içindeki yozlaşmayı da ortaya çıkardı. Birer birer karanlığa düşen Jedi Şövalyeleri, satılmış politikacılar. 900 günlük savaştan ve dehşetten önce bile, Anakin Naboo’da iken Padmé’ye şaka yollu da olsa diktatörlüğü övmüştü.

211B_Anakin_Padme_Picnic_HR

 

A: Sistemin işlediğini düşünmüyorum. 

P: Peki sen nasıl işletirdin?

A: Bizim politikacıların oturup insanlar için en iyisi ne olacaksa onu tartışmalarına, sonra da yapmalarına ihtiyacımız var.

P: Bizim yaptığımız da aynen bu. Sıkıntı herkesin her konuda aynı fikirde olmaması.

A: Öyleyse biri onları zorlamalı.

Tamam, bunu daha sonra şakaya çevirse bile, hadi ama! Böyle şeyleri daha önce düşünmemişseniz, söylemezsiniz. Klon Savaşlarının dehşetini yaşamadan önce bile, Anakin’in İmparatorluk yönetimine sempatisi vardı, Palpatine’in akıl hocalığının da etkisiyle. Darth Vader’ın ise Galaktik İmparatorluk fikrine gönülden inandığına şüphem yok.

-Sith’in İntikamının kesilmiş sahnelerinde, Asi Birliği’nin temelini atan senatörleri görüyoruz. İki Binler delegesi adını alan bir grup, Şansölye Palpatine’in giderek artan gücüne karşı bir araya geliyor, Klon Savaşlarının sonuna yaklaşıldığı için Şansölye’nin acil durum yetkilerini Senato’ya geri vermesini istiyor. Bu senatörlerin başını çeken isim de Padmé, yani Anakin’in karısı. Padmé ve birkaç senatör daha Şansölye ile buluşmaya ve yetkilerini geri vermesini istemeye gittiklerinde, Padmé Anakin’in Şansölye’nin yanında olduğunu görüyor. Daha önce de o günlerde bile geleceğin İmparator’una ve tek adam yönetimine olan inancından bahsetmiştik, her şeyden çok sevdiği karısını bile karşısına alabileceği derecede bir inanç.

 

ketezrek_delegacioja

 

 

 

KORKU ÖFKEYE, ÖFKE NEFRETE:

 

Filmin ilk 30 dakikasında, Anakin’in düşüşünü başlatan iki kritik olay yaşandı, birincisi silahsız bıraktığı Kont Dooku’yu öldürmesiydi. Henüz dövüşleri sırasında bile, Dooku içinden şöyle geçiriyordu;

“Skywalker, doğaüstüydü. Kalbinin olması gerektiği yerde bir termonükleer fırın vardı, ve Jedi eğitiminin ördüğü duvarların arasında alev alev yanıyordu. Şimdiden yarı Sith haline gelmişti ama bundan haberi bile yoktu.”

-Anakin, Darth Sidious’un serinin 6. filminde Luke’a babasını öldürmesini emrettiği gibi kendisine Dooku’yu öldürmesini söylemesi ile, Jediların inandığı neredeyse her şeye karşı gelerek silahsız bir mahkumu öldürdü. Bu eylemine rağmen, hala tamamıyla karanlık tarafa düşmediğini de söylememiz lazım, Palpatine aksini söylemesine rağmen kendi hayatını tehlikeye atma pahasına Obi-Wan’ı kurtardı.

-Coruscant’a döndüğünde, karısının hamile olduğunu öğrendi. Hemen aynı gece, annesinin ölümüne dair gördüğü rüyalar gibi, Padmé’nin doğum sırasında ölümüne dair rüyaları oldu.

 

-Daha sonra, karanlık tarafa dönüp Sidious’un çırağı haline geldiğinde bile, Endor’dan önce Luke ve kendisinin ölümüne dair öngörüleri olmuştu. Ama bunlar gerçekleşmedi. Jedilar rüya görmezler, bunları basit bir kabus olarak sınıflandıramayız. Yani, o öngörüler çok güçlü biri tarafından kafasına yerleştirildi. Bu Darth Sidious’tan, yani Palpatine’den başka kim olabilir? Annesinin ölümüne dair öngörülerinden ve Tuskenlara yaptıklarından Palpatine’e bahsetmişti, önceki olaylar tam anlamıyla onun işi olmasa bile Sidious’un, Anakin’in karısına olan aşırı bağlılığını kullandığını söyleyebiliriz.

-Jedi Konseyi’nde bir koltuğun boşalması üzerine, Palpatine artan yetkilerini kullanarak Anakin’i kendi temsilcisi olarak atıyor, Jedilar bunu kabul etmesine rağmen Anakin’i bir Üstat yapmıyorlar ve ondan çok değer verdiği birini gözetlemesini istiyorlar. Anakin’i belki de en iyi tanıyan insanlardan biri olan Obi-Wan, bu fikre şunları söyleyerek karşı çıkıyor;

 

“Anakin için arkadaşlıktan daha önemli bir şey yoktur. Tanıdığım en sadık insan o, mantığın ötesinde sadık; aslında, barış gibi ilkeler ona pek bir şey ifade etmez. O insanlara sadıktır, prensiplere değil. Ve karşılığında da sadakat bekler. Beni kurtarmak için düşünmeden her şeyi yapar, çünkü karşılığında benim de aynısını yapacağımı düşünür…”

 

-Anakin’in o anda Palpatine’e karşı bir sadakat borcu var, Jediların bu isteği ve onu Üstat yapmamaları(Kendini Seçilmiş Kişi olarak gören birinden bahsediyoruz, bunu büyük bir hakaret olarak algılıyor.) Düzen’e olan inancını zayıflatıyor.

 

 

 

“Bilge Darth Plagueis’ın hikayesini duydun mu hiç? Darth Plagueis Sith’in Karanlık Lorduydu, o kadar bilge ve güçlüydü ki Güç’ü midichlorianları etkilemek için kullanarak hayat yaratabiliyordu.”

 

-Bir bale gösterisi sırasında bahsediyor Üstadının hikayesinden Darth Sidious, Anakin’i karısını kurtarmanın tek yolunun kendi bilgeliği olduğuna ikna ediyor. Daha sonra, ona kimliğini açıkladığında ise Anakin’in ilk dürtüsü kurallara uymak ve onu Jedi Konseyine deşifre etmek oluyor. Bunu yaparken, Şansölye’nin Jedilar tarafından esir alınacağını düşünüyordu, yani onun bilgisini elde etmek için bir sürü fırsatı olacaktı.

-Windu ve Sidious’u Şansölye’nin Ofisindeki düellonun sonunda bulduğunda, Mace Windu Sith Lordunu esir almaktansa öldürmek istediğini söylüyor. Böyle bir çıkmazın içinde, Anakin’in kendi görüşüne göre iki seçeneği var, Jedi Düzeni’ni seçip Padmé’nin ölümüne izin vermek ya da Jedilara ihanet edip karısını kurtarmak. Bir tarafta bütün galakside en sevdiği varlık, diğer tarafta ise gün geçtikçe inancını kaybettiği bir düzen varken, kararını vermesi o kadar zor olmuyor.

obi-wan

İçindeki o büyük dağın tepesinde, Jedi Düzeni ile Padmé’nin hayatını karşılaştırdı.
Hiçbir çekişme olmamıştı.
“Evet,” dedi, “evet. Bilgeliğinizi istiyorum.”
“Güzel. Güzel!”
“Gücünüzü istiyorum. Ölümü durdurma gücünü.”

 

-Anakin Skywalker olarak diz çöktü ve Darth Vader olarak kalktı. Ama orada, Şansölye’nin Ofisinde Karanlık Taraf’a geçişinin tamamlanmadığını söylemek gerek. İçinde bir parça Anakin vardı, hatta karısının ölümüne kadar kendini Anakin olarak görüyordu. Kont Dooku “Jedilar karanlık tarafa giden yolun öfke olduğu uyarısını yapardı, ama öfke ham bir duygudan fazlası değildi.  Karanlık tarafı öğrenmek içi tüm ahlaki değerlerin dışına çıkmaya, sevgiyi ve merhameti bir kenara bırakmaya, dize getirilmiş bir dünya yaratma uğruna ne gerekiyorsa, bu can almak anlamına gelse de yapmaya istekli olmak gerekiyordu.” demişti.  Önüne çıkan her Jedi’ı, hatta çocukları bile katleden, amacı için neredeyse her şeyi yapan Anakin’in karanlık tarafa kendini tamamen vermesi için tek bir şey kalmıştı; Padmé’nin ölümü.

MUSTAFAR: HAYALLERİN ÖLÜMÜ

 

 

-Anakin ya da o anki ismiyle Darth Vader için Mustafar’ı daha iyi tanımlayamayız herhalde. Önce Padmé’nin onu bulması ve yaptıklarını hiç beklemediği şekilde kınaması, sonra eski Üstadı ile yaptığı dövüş ve yaklaşık 4 parçaya ayrılması.

-Obi-Wan’ı, Padmé’nin gemisinde gördüğü an, öfkeyle karısının ona ihanet ettiğini düşündü ve force choke ile onu boğmaya çalıştı, üstteki gifte de gördüğümüz gibi. Asıl acı olan şey, daha sonra bu eyleminden pişman olsa bile sonraki yıllar boyunca Padmé’nin aslında arkasından iş çevirmediğini öğrenemedi. Darth Vader’ın zihninde, her zaman son anlarında ona yalan söylemiş ve ihanet etmiş biri olarak kaldı.

 

tumblr_o1moyzW3P31rqlws2o4_540

ANAKIN SKYWALKER OLMAK BÖYLE BİR ŞEY, SONSUZA KADAR

-Mustafar’da eski Üstadı ile yaptığı düellonun sonucu da Padmé’nin tepkisi kadar beklenmedik oldu. Obi-Wan, Vader’ın beklediğinin aksine onu alaşağı etti ve Mustafar’ın kızgın kumlarında kaderine terketti. Güncel Üstadı Sidious, onu orada buldu ve bildiğimiz o kara zırhın, yaşam destek ünitesinin içine yerleştirdi. Ve Star Wars’ta daha önce çok gördüğümüz sembolizmin bir örneği olarak, Vader yükselirken Padmé öldü. (Bu sadece sembolizm miydi? Bu konudaki yazımız.)

 

“Padmé? Orada mısın? İyi misin? demeye çalışıyorsun, fakat senin yerine başka bir ses konuşuyor.

“Padmé? Orada mısın? İyi misin?”

“Çok üzgünüm, Lord Vader. Korkarım o öldü. Sen onu öfkenle öldürdün.”

Bu lavlardan çok daha kötü yakıyor.

“Hayır… Hayır, bu mümkün değil.”

Onu sevdin, onu her zaman seveceksin. Asla onun ölümü olamazsın.

Asla.

Ama hatırlıyorsun. Her şeyi hatırlıyorsun.

Kalbinden, Vader kalesine öldürmek için getirdiğin o Ejderhayı hatırlıyorsun. Vader’ın kanındaki soğuk zehri hatırlıyorsun. Vader’ın öfkesinin alevini, onun yalancı ağzını kapatmak için boğazını sıkarkenki kara nefretini hatırlıyorsun.

Ve, seni yakan bir anda, sonunda anlıyorsun. Ejderha yoktu. Vader yoktu. Sadece, sen vardın. Sadece Anakin Skywalker.

Hepsi sendin. Sendin.
Sadece sen.
Sen yaptın.
Onu sen öldürdün.
Onu sen öldürdün çünkü, sonunda, onu kurtarabilecekken, onunla birlikte gidebilecekken, onu düşünme şansın varken, sen kendini düşünüyordun…

Ve sonunda, Karanlık Taraf’ın tuzağını anlıyorsun, Sith’in nihai zalimliği.

Çünkü, artık, sahip olabileceğin tek şey sensin.

Ve öfkeyle bağırıyor ve seni yok eden gölgeyi ezmek için Güç’e ulaşmaya çalışıyorsun. Ama artık eskiden olduğun gibi değilsin, yarım makinesin, kör olmuş bir ressam, sağır olmuş bir bestekarsın. Gücün nerede olduğunu hatırlıyorsun, fakat dokunabildiğin tek şey o gücün anısı oluyor. Ve dünyaları yok eden öfken ile, etraftaki droidleri patlatıyorsun, ekipmanları ve masayı eziyorsun. Ve sonunda, gölgeye dokunamıyorsun bile.
Ve sonunda, yapmak bile istemiyorsun.
Ve sonunda, sahip olduğun tek şey gölge oluyor.
Çünkü, gölge seni anlıyor, gölge seni affediyor, gölge seni bir arada tutuyor:
Ve, ateş gibi kalbin ile, kendi alevinde yanıyorsun.

Anakin Skywalker olmak böyle bir şey, sonsuza dek…”

 

Her şeyini kaybederek, Anakin Skywalker kendini tamamen karanlığa teslim etti ve öfkesi kadar kara Lord Darth Vader doğdu. Bütün yazım boyunca anlatmaya çalıştığım şey, bir  başka ünlü villain Lex Luthor’un dediği gibi “Karanlığın sadece saniyeler içinde ışıkların kapanması değil, bir serüven olduğu.” Sonunda hepimiz seçme şansına sahibiz, ve karanlık tarafı reddeden oğlu Luke’tan  veya Star Wars külliyatındaki herhangi bir karakterden çok daha fazla ayartmaya maruz kalan Anakin Skywalker’ın seçimi, gölgeyi kucaklamak oldu.

Yorumlar