Ana sayfa Edebiyat Anayurt Oteli: Yusuf Atılgan

Anayurt Oteli: Yusuf Atılgan

PAYLAŞ

Anayurt Oteli: Yusuf Atılgan

Yazarın; “çok karanlık şeyler yazıyorum herkes şaşıracak” dediği ve sonunda cidden insanı etkileyen, şaşırtan bir kitap Anayurt Oteli. 1973’te yayımlanmış, yazarın ikinci romanı. Yer yer konunun içine girilmesi, anlaşılması zor bir kitap olsa da bittiğinde üzerinizde bıraktığı etki bambaşka. İnanılmaz bir ruh hali içine sokuyor sizi bittiğinde. Yazarın farklı olan anlatım tekniği ve işlediği psikolojik konunun ağırlığı kitabı okurken kızgınlık ve şaşkınlık arasında tuhaf hissettiriyor.

Kitapta, kahramanımız Zebercet’in yaşamını, iç dünyasını, alışkanlıklarını, takıntılarını, hayal dünyasını okuyorsunuz. Babasının ölümünden sonra kendisine kalan oteli çalıştıran Zebercet, tam anlamıyla takıntılı, şizoid özellikler gösteren, hayatı otelde geçen, belli alışkanlıkları olan, yanında çalışan ortalıkçı kadının derin uyku hastalığından istifade ederek ara sıra onunla birlikte olan, belli zamanlarda otelden çıkan hastalıklı bir kişilik. Bu şekilde devam eden hayatı gecikmeli Ankara treniyle gelen ve ertesi gün otelden ayrılan kadın yüzünden tamamen değişiyor. sonrasında ise günlerini bu kadının yolunu beklemekle geçiriyor. Bu olay sonrasında okur kahramanın iç dünyası ile baş başa kalıyor.

Kadın otelden ayrıldıktan sonra hep geri döneceği düşüncesi ile odasına el değdirmiyor. Kadının kaldığı odada, kadından geri kalan eşyaları cinsel obje olarak görüyor. Daha sonrasında ise Zebercet alışkanlıklarının tamamen dışına çıkıyor ve olmadık işler yapıyor. Otelden daha sık çıkıyor, daha çok insanla muhattap oluyor, otele müşteri almamaya başlıyor. Sonrasında ise psikolojisinin bozukluğu ile olmadık işler yapıyor. Kitabın sonu ise cidden efsane olmuş. Tam bir sürpriz ve şaşkınlık yaşatıyor okuyucuya.

 

 

 

Yusuf Atılgan edebiyatımızın önemli kalemlerinden ve “Ne ölü, ne sağ” bir yaşamın kahramanı Zebercet’i, unutulmaz mekan Anayurt Oteli, farklı kurgusu, psikolojik betimlemeleri ile mutlaka okunması gereken dolu dolu bir eser. Yazarın hissiyatını, psikolojik tasvirlerini, mekan betimlemelerini seveceğinizi düşünüyorum.

Kitabın beyaz perdeye uyarlanması 1987 yılında Ömer Kavur’un yönetmenliğinde yapılmış. Zebercet rolünde Macit Koper yer almış ve film imdb’de 7,8’lik bir puan almış. Bir sonraki yorumda görüşmek dileği ile hoşça ve kitaplarla kalın.

“Bir oteli yönetmekle bir kurumu, geniş bir işletmeyi, bir ülkeyi yönetmek aynı şeydi aslında. İnsan kendini, olanaklarını tanımaya, gerçek sorumluluğun ne olduğunu anlamaya başlayınca bocalıyordu, dayanamıyordu. Ülkeleri yönetenler iyi ki bilmiyorlardı bunu; yoksa bir otel yöneticisinin yapabileceğinden çok daha büyük hasarlar yaparlardı yeryüzünde.”

Yorumlar