Ana sayfa Dizi / Film Andrzej Sapkowski Netflix ile Yollarını Ayırdı

Andrzej Sapkowski Netflix ile Yollarını Ayırdı

PAYLAŞ

Witcher Evreni’nin yaratıcısı olan Andrzej Sapkowski, Portekizli bir web sitesinde verdiği röportajda, Netflix tarafından yapılacak olan The Witcher serisinde yer almadığını açıkladı.

Doğu ile Batı’nın asla bir olamayacağı gibi, kitaplar ile adaptasyonlar da asla aynı olamaz. Bu yüzden dizi çalışmasında yer almadım. Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar, çünkü eğer daha fazlasını söylersem finansal cezaya çarptırılacağım bir kontrat imzaladım.

Geçen yıl, Sapkowski’nin kitaplara bağlı bir Witcher dizisinin çıkacak olmasından memnun görünmesi bu haberi hem üzücü hem ilginç kılıyor. Aynı zamanda, dizinin yapımcılarından olan -ve Witcher oyunlarının sinematiklerini yapan abimiz- Tomasz Bagiński’nin, Polonya Radyosu’nda verdiği bilgiyle ters düşmekte. Bagiński’nin söylediklerine göre Sapkowski projede yer alacaktı.

Tomasz Bagiński

Dizi yapımcıları arasında, Witcher oyunlarının sinematiklerini üstlenen Platige Image’ın yanında Netflix ve Sean Daniel Company gibi dev markalar bulunmakta. Özellikle üçüncü oyunuyla çevresinde büyük bir hayran kitlesi toplayan Witcher, Geralt of Rivia’yı Michał Żebrowski’nin oynadığı 2002’deki dizisi, serinin birçok hayranı için büyük bir hayal kırıklığı olsa da, yeni dizi için bazı insanlar ‘Yeni Game of Thrones’ diyecek kadar çıtayı yükseltti. Bunda çoğu insanın Netflix’in iyi bir dizi yapabileceğini düşünüyor olması kesinlikle ön planda.

Netflix tarafından henüz bir oyuncu kadrosu duyurulmadı. Fakat dizinin pilot bölümünün senaryosu tamamlandı ve ilk gösterimin bu yılki bir tarihte gösterileceği söyleniyor.

Fakat Sapkowski’nin en azından danışman bile olmaması – prodüksiyonda Tomasz Bagiński ve Lauren S. Hissrich gibi isimlerin olmasına rağmen – dizinin kitaplar kadar özgür olamaması korkusunu ister istemez yaratıyor bende. Oyunların da sürekli bir aksiyon çevresinde ilerlemesi beni rahatsız eder.

Sizlerin de bu düşünceme katılacağını düşünerek şunu belirtmek istiyorum, beni bu evrene bağlayan şeylerden en önemlisi, fantastik bir dünyada kendi dünyamızın sorunlarıyla karşılaşmamız. Kitaplarda bağımsız bir gözden gördüğümüz birçok politik ve sosyolojik mesaj, aile kavramı, kaderin varlığı, insan üzerindeki görev sorumluluğu, kişinin iç huzurunu bulamaması…

Tüm bunlar Witcher dünyasını gözümde bir yandan kusurlu fakat kendinden bir şeyler bulabileceğin bir eser yapıyor. Düşüncem böyle olsa da tabii ki dizide aksiyon sahneleri gösterilmesine karşı değilim. Herkes gibi ben de Geralt’ın ekranda nasıl savaştığını izlemek isterim. Demek istediğim, kusurlu da olsalar, bazı sorunlarını konuşarak çözen insanların olduğu bu dünyada, sırf seyirciyi gaza getirmek için yazılmış, anlamsız aksiyon sahneleri böyle bir esere yakışmaz.

Yazının kapanış cümlesi olarak kısaca şunu ekleyeyim; Sapkowksi’nin dizi prodüksiyonunda olmayacak olması dizinin bir adaptasyon olacağı anlamına geliyor. Yazarın kadroya dahil olmaması öbür yapımcıları zorlar mı yoksa orijinalliklerini ön plana çıkartabilirler mi bilmiyoruz, ama umarız ki kaynağının hakkını veren bir adaptasyon olur.

Yorumlar