Ana sayfa Animeler Animelerdeki ”Ecchi” Yanılgısı

Animelerdeki ”Ecchi” Yanılgısı

PAYLAŞ

Son zamanlarda en çok duyduğum şeylerden herhalde. ”Ecchi ise güzel değildir.”. Her yıl bolca çıkan malum saçma animeler sağ olsun insanlarda böyle bir etki oldu. Animenin türlerinde gördüğü için kapatan, tavsiye edildiği halde izlemeyen hatta izlemeden kötüleyenler de azımsanamayacak bir sayıya geldi. Oturup bir bakalım birlikte bu ecchi nedir, saçma mıdır, kötü müdür, olmalı mıdır?

Ecchi diye kötü mü?

Kelime anlamının ”seksi” veya ”sapık” olması insanda haliyle bir ön yargı uyandırıyor, buna bir şey diyemem. Önceden de dediğim gibi her yıl bir gelen bir sürü de saçma animeler var, tek amacı meme gösterip izleyici çekmek olan yapımlar da çabası. Hiç anime izlememiş biri açsa ”Şu anime dedikleri neymiş?” diye, bir daha asla anime izlemez cidden. Yine de tek bakış açımız bu olmamalı bence, ”İçinde ecchi barındırıyorsa konusu kötüdür, zaman kaybıdır.” diye bir yaklaşımın yanlış olduğunu düşünüyorum. İçine ecchi de barındıran güzel animeler yok değildir . 1-2 örnek verelim mesela:

tzgz0yt

Nanatsu no Taizai buna verebileceğim en büyük örneklerden. Ecchi kısmı komedi olsun diye yerleştirilmiş, ana konuya bağlanırken seyirci sıkılmasın diye konulmuş çok güzel bir aksiyon animesidir. Konusu, olay örgüsü de çok hoşuma gider. 2 kere sıkılmadan baştan sona izlemişliğim vardır.

ngnl-13

Kapak fotoğrafında gördüğünüz Shiro’nun bulunduğu anime No Game No Life. Fantastik bir dünyaya giden 2 kardeşten Sora 17-18 yaşlarında bir NEET’tir. Bu karakterin arada sapıklıklar yapması animeyi daha normal bile kılar gözümüzde. Gerek konusu gerek işlenişi ile 2014’ün en sevilen animeleri arasında boşuna yer almadı.

Sizi sıkmayıp konuya döneyim. Yani kısacası bir animede ecchi görünce direkt ön yargılı olmayın. Tabii ki Bikini Warriors gibi saçma yapımlar var, yok değil ama bir animenin giflerini, fotoğraflarını sürekli görüyorsanız ve bu anime övülüyorsa veya zevkine güvendiğiniz bir arkadaşınız tavsiye ediyorsa o animeye birkaç bölüm şans verin bence.

Yorumlar