Ana sayfa Animeler Animelerin Yeni Sezonunun Gelmemesi

Animelerin Yeni Sezonunun Gelmemesi

PAYLAŞ

Animelerde yeni sezonun gelmemesi. Hele ki çok tutmuşsa tam çıldırma nedeni. Artık son birkaç yılda sorunu kendimde aramaya başlamıştım ”Ben mi çok saçma şeyleri seviyorum?” diye ama öyle değilmiş. ”Niye yeni sezon yok?” sorusunun cevabını acı bir şekilde aldık arkadaşlar ne yazık ki.

Manga animeye uyarlanır, anime popüler olur, manga satışları yükselir, animenin blue ray’leri satılmaz. Evet asıl neden cidden bu. Stüdyo kâr sağlayamadığı için yeni bir sezon gelmez çünkü mangalar anime için tek 1 yen bile ödemezler. (Arada istisnalar var tabii.) Haliyle stüdyo da düşünüyor o zaman ”Biz niye sözleşme yaptık?” diye. Kafa biraz şöyle yani, manga kamyonlar dolusu satış yapmışsa yapmıştır, kâr etmiştir, insanlara 2. bir sezon verilir ama animeye tek bir yen verilmez. O Blue-ray satışıyla uğraşır. (Pek satamaz.)

1013643-27-best-hd-deadman-wonderland

”Peki ürün satışları falan?”

Bu daha da komik bir durum aslında, lisanslı üründen kâr sağlanması oldukça normaldir sonuçta. O durumu da şöyle açıklayalım; anime ürünlerinden gelen telif ücreti toplam gelirin sadece küçük bir parçasını oluşturuyor. 10 milyon yen değerinden ürün satılmış olsa sadece birkaç yüz bini şirkete gelir. Yani müthiş sayıda ürün satılmış olması lazım kâr için. Çünkü en kötü bir 200 milyon falan harcanır bir sezona. Kaldık mı yine blue-ray satışına.

Zaten yapım komitesi tarafından meydana getirilen bir ikinci sezon ancak en iyi durumlarda gelir. Çoğu komite 2. sezon hakkında pek konuşmaz bile. Onlar Blue-ray satışlarına bakıp kayıplarını telafi edip edemeyeceklerine bakar. Olaya onların gözünden bakarsak haklı da. Sen o kadar anime yap manga popüler olsun sonra bırak kâr etmeyi zarar etmemeye çalış.

overlord-anime-high-res-image-800x600

Müşteri için:

1-Blue-ray diskler pahalı

2-Çok fazla anime var

3-Seyircinin almayı düşünmeyeceği dahi animeler var

Sonuç olarak Blue-ray disk ana gelir kaynağı oldukça biz daha çok bekleriz arkadaşlar. İyisi mi siz ya Japonya’ya gidin oradan manga alın okuyun ya da İnternet’ten okuma alışkanlığınız varsa o şekilde okuyun bir sürü çeviri yapan site mevcut. Ha manga okuma alışkanlığınız yoksa orada tıkanıyoruz maalesef.

Yorumlar