Ana sayfa Animeler Animelerle İlgili Yanlış Bilinenler!

Animelerle İlgili Yanlış Bilinenler!

PAYLAŞ

Kendini tekrar eden yanlış bilgilere bazı son noktaları koyalım dedik. Arkadaşlar burada okuduklarınız bazı araştırmalar sonucu ulaşılmış bilgilerdir, kafadan uydurma veya şahsi görüşlerim değil gerçeklerdir. Eğer aksini iddia edecekseniz lütfen kaynak gösterin.

Önce genel olarak animelerle ilgili bilinen yanlışları inceleyip sonrasında animesinden animesine yanlış bilinenlere bakacağız. Bu yazıyı elimizden geldiğince aktif tutacağız çünkü bir anda tüm animelerin derinine inemeyiz veya açıklanan yeni şeyler de olabilir.

Eğer burada yazanlarla hemfikirseniz, buradan anime grubumuza katılabilirsiniz, hiç değilse düzgün bir ortam yaratmaya çalıştık.

Genel yanlış bilinenler;

1-Anime, animasyon (animation) kelimesinin kısaltılmış halidir, yani anime kelimesi Japonca değildir.

2-Anime sadece Japonya’ya özgü değildir, Korelilerin, Amerikalıların, Çinlilerin vs. animeleri vardır. Bunlar da ”anime” olarak geçer. Anime kültürü en çok Japonya’da yaşanır o ayrı.

3-Animelerin bir mangası olmak zorunda değildir, oyundan, çizgi-romandan, hafif romanlardan veya sadece bir senaryodan bile anime yapılabilir. Animesi yapıldıktan sonra mangası çıkan yapımlar da mevcuttur. Örnek: Tengen Toppa Gurren Lagann

4-Çizimlerle yapılan şeye çizgi-film/çizgi-dizi denir. Yani animeler de bu kategoriye girer. Çizgi-film izlemeniz yaşınızı 8’e indirmez yani izlemenizde bir sakınca yok. Ayrıca her anime bir çizgi-film olsa da her çizgi-film bir anime değildir.

5-Doldurma bölümlere ”fiil” veya ”fill” bölüm değil ”filler” denir. Buradaki ”-ler” eki çoğaltma değildir. Çoğaltma ekleyeceğiniz zaman filler’lar demeniz gerekir. Örnek olarak yabancı bir siteden aldığım Naruto Filler List’e bakarsanız ”filler” yazdığını görürsünüz.

6-İzlediğiniz şeyin anime olup olmadığına görüntü kalitesine ve çizimlerinin azıcık farklı olmasına göre karar veremezsiniz, herkes aynı çizmek zorunda değildir. Gelişen CGI teknolojisi ile 3 boyutlu animeler de yavaş yavaş çıkmaya başladı. Ajin örneğini verebiliriz bunun için.

7-Shounen diyince akılınıza sadece 3 büyüklerin gelmesi yanlıştır. Shounen kelime anlamı olarak ”genç” anlamına gelir. Animede bu etiket olduğu zaman gençlere hitap ettiği anlamına gelir. Yani shounen demek uzun animelerdeki güçlenme ve hayallerini gerçekleştirme demek değildir.

8-Otaku terimi sadece anime bağımlısı olana has değildir ve güzel bir şey de değildir, aksine hastalıktır. ”Otaku olacağım!” diye nara atmayın lütfen.

9-Animelerdeki loli ve trapları sevmeniz sizi pedofili veya gay yapmaz, çizim bu sonuçta gerçek hayatınızı etkilemiyor.

10-Doujinshi her ne kadar herkes tarafından malum şey olarak bilinse de aslında fanların sevdikleri seri ile ilgili çizdiği mangalardır. Tek tür değildir.

11-Daha fazla anime izlemiş olmanız sizi diğerinin karşısında üstün insan yapmaz lütfen egonuza hakim olun.

Animesinden animesine yanlış bilinenler;

Bu bilgiler spoiler içerdiğinden dolayı izlemeyi düşündüğünüz animeleri okumanızı tavsiye etmem, resimleri de hızlı geçin.

Naruto/Shippuuden

1-Anime bittiğinde Naruto ve Sasuke, Hashirama ile Madara’yı geçmiştir yani en güçlü 2 ninja olmuşlardır.

2- Sasuke’nin Rinnegan’ın adı Sharinnegan değildir. Lütfen bir tarafınızdan Doujutsu uydurmayın. ”Niye farklı o zaman?” diyecekseniz Sasuke’nin Rinnegan’ı Rikudou Sennin tarafından verildi ama Doujutsu’nun tek gözde olması çok işe yaramaz (1 gözünüz Sharingan biri Rinnegan’ken Susano’o açamazsınız mesela) bu yüzden Sharingan özellikleriyle birlikte Rinnegan aldı, çok merak edenler için ek bilgi vermek gerekirse Kaguya’nın alnındaki ”Rinne Sharingan” olarak geçer. Sharinnegan diye bir şey yoktur ama.

3-Naruto’nun soyadı Shippuuden değildir. Evet üzücü ama bunu cidden böyle sananlar var.

4-Itachi, Madara’yı bire bir dövüşte yenemezdi. Evet belki iyi bir plan yapıp işleri daha hızlı sonlandırabilirdi ama direkt Madara’yı yenecek kadar güçlü değildi.

Tokyo Ghoul

En çok bu kesimin fanlarında bir sorun var.

1-Animesi en güzel anime, mangası en güzel manga değildir. Seri sadece burada (Türkiye’de) övüle övüle bitirilemedi ve cidden sıkıldık artık.

2-Kaneki herkese tek atamaz.

One Piece

1-20 yıldır devam eden bir mangaya ”çöp” demenizle çöp olmaz. Sizin zevkinize hitap etmeyebilir ama sürekli en çok satan seriyi aşağılamanız sayısal verileri engellemez.

Hunter x Hunter

1-Togashi seriyi birine satmadıkça devamı gelmeyecek arkadaşlar, adam yazmıyor, uğraşmayacak artık belli.

2-Neferpitou ve Alluka’nın açıklanan belirli bir cinsiyeti yoktur. 2’si için de hem kız hem erkek ifadeleri kullanılmış ve belirli bir bilgi verilmemiştir. Togashi’nin de HxH ile artık uğraşmayacağını üstteki maddede söylemiştik o yüzden bu konu böyle kalır.

3-Killua’nın kardeşi Kalluto ise net erkektir.

Erkek okurlar için not: HxH’den waifu edinmeyin gençler trapfu çıkabiliyor.

4-Hayalet Takımı’nın liderinin adı Lucilfer’dır, Lucifer değil. Ezbere okumayın.

Baka to Test to Shoukanjuu

1-Hideyoshi’nin de belirli bir cinsiyeti yoktur kendisine erkek dese de animede yapılan muamele ve ek olarak wiki’sindeki gender bölümünde ”Hideyoshi” yazması onu ekstra bir cinsiyet gibi düşünmenizi sağlayabilir. Sanırım mangaka da karar verememiş.

Bleach

Parasını harcamaktan çekinmeyen zengin bir fan yaptırmadıkça animesi devam etmeyecek.

Akame ga Kill!

Animenin adında Akame geçmesi baş karakteri Akame yapmaz. Tatsumi net bir şekilde baş karakterdir. ”Baş karakter ölür mü mq.” diyecekler varsa, evet ölür.

 

Yorumlar