Ana sayfa Oyunlar Apotheon Oyun İncelemesi

Apotheon Oyun İncelemesi

PAYLAŞ

Tanrılara Kafa Atan, Olimpos’a Doğru Yolculuk Yapan Ve Tanrılığa Yükselen Bir Köylünün Hikayesi

   Bugün karşınıza tamamen farklı ve  bağımsız bir oyun ile çıkıyorum. Sizlere bugün sunacağım oyunun ismi Apotheon. Apotheon, Yunan tanrıları üstüne kurulmuş, basit ama eğlenceli bir oyundur. Aynı zamanda bize gösterilen kültür unsurları sayesinde, oyunun ayrı bir öğretici tarafı olduğunu düşünüyorum. Bütün mitoloji severlerin beğeneceği bir oyun olan Apotheon, çıkışı sırasında tutulmadı ve devamında da gerektiği ilgiyi görmedi.

Apotheon 2

    Oyunun hikayesi oldukça kahramansal. Yani tipik bir Yunan tanrıları vs köylü hikayesi. Oyunda sıradan biri olan Nikandreos’u oynuyoruz. Yunan tanrıları insanlığa sırt çevirmiş ve insanlığın nankör davranışlarından dolayı onları cezalandırıyorlar. Seçilen ve iyi olan insanlar Olimpos’a gönderilmiş ve oraya yerleştirilmiştir. Nikandreos’un köyü yağmalanırken, bizim oğlan da boş durmuyor ve istila edenleri bir bir kılıca diziyor. Tam adamları hallettik derken puf bir duman, o kim ola ki la derken bir bakıyoruz bizim Hera, yer yüzüne inmiş. Meğerse Hera bizim savaşçılığımızı beğenmiş ve kendisinin şampiyonu olmamızı istiyormuş. Olimpos dağında ki tanrılara karşı olan mücadelemiz ve tanrılığa olan yolcuğumuz burada başlıyor.

Apotheon-Review-1

    Birazda oyunumuzun kendisinden bahsedelim. Oyun, atmosfer ve konsept bakımından tamamen çok cazip ve ilginç bir oyundur. Oyunu oynarken biraz God of War esintileri ile karşılaşabilirsiniz. Oyunun ilginç taraflarından biri ise oyunun çok sanatsal olması. Oyunda göreceğiniz üzere vazolar, renk paleti, heykeller, mimari yapıtlar, arka plan ve hatta kapılar bile göze sanatsal bir çağrı yapmakta. Oyunda bilinmeyen bir kaç karakterle bile karşılaşacaksınız.

     Oyunun mekanik ve diğer kısımlarını gözden geçirelim; Oyunun karakter seslendirmelerinden tutun, ses efektlerine kadar, oyun tamamen kulağınızı okşayacak şekilde tasarlanmış. Bir tanrıyı seslendirmek zor ve yetenek ister. Anlaşılan yapımcılar neyi ve ya kimi nerede bulacaklarını biliyorlar. Oyunun müzikleri hakkında konuşmak gerekirse, söze gerek yok. Oyun boyunca kulağımızın pasını alan ve bizi mest eden müziklerle oynuyoruz. Hatta şahsen ben oyunun özel soundtracklerine para verdiğimi söyleyebilirim.  Mekanik olarak oyun çok basit. Ne kadar 2D olsa da, ne kadar basit olsa da oyun kendini bağlamayı başarıyor. Ama oyunumuzun bir kötü yanı ise oyunun gerçekten 2D olması. Bu sebepten dolayı oyunda bazı şeyler anlatılmayı başarılamıyor ve oyuncular bazı yerlerde zorluk çekiyor. Diğer bir kötü tarafı ise, oyun gerçekten çok hızlı. Bazen kendi kendinize “Ben buraya ne ara geldim anasını satayım” gibi şeyler söylenirken bulabilirsiniz.

screen1

    Dövüş sistemi oldukça güzel olan oyunumuzun yanı sıra yapay zekası da oldukça iyi. Şehirde nöbet tutan bir muhafıza doğru ok tuttuğunuzda hemen kalkanını kaldıracaktır, kalkanı yok ise hemencicik yere eğileceklerdir. Ondan kılıç darbesi yiyeceğinizde eğer kaçar iseniz, sizi bir avel gibi takip etmeyecektir, Oku varsa okunu, mızrağı varsa mızrağını atacak hatta onlarda yoksa sizi şeytan taşlar gibi taşlayacaktır. Ayrıca siz iksir içebiliyorsunuz da onlar içemiyor mu? Oyunun zorlayıcı taraflarından biri olan bu kısmı oyunu daha eğlenceli hale kılıyor.

apotheon

   Oyundaki silah çeşidi bildiğiniz silah manyakları üzerine yapılmış. O kadar çok silah çeşidi var ki bazen ” Ne kullanacağım lan” gibi şeyler düşünebilirisiniz. Bir çok silahın kendi özelliği bulunmakta. Ateşli kılıç mı dersiniz, yeri sarsan çekiç  mi? Oyunun gerçekten acımasız ve kanlı olduğunu düşünürsek bu kadar silah çeşidi olması doğal geliyor. Beğendiğim diğer bir kısım ise bazı Yunan tanrılarının silahlarını alabiliyorsunuz.    

Apotheon

  Yani özet geçmek gerekirse, oyun mitoloji sevenler ve mitolojiyi öğrenmek isteyenler için bir baş yapıttır. İndirimlerde de gayet makul bir fiyat alan Apotheon, oynamaya değer ve kesinlikle zamanınızı boşa harcamayacak bir oyundur. Oyuna Steam’den ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.  Ayrıca oyunun ücretsiz olan bir versiyonu da bulunmaktadır. Ücretsiz olan versiyonuna ulaşmak için buraya tıklayın.

Yorumlar