Ana sayfa Diğer Fantazya DC Comics Aquaman İncelemesi

Aquaman İncelemesi

PAYLAŞ

Aquaman, başka eleştirileri okurken gördüğüm ve bayağı bir katıldığım, tam olarak bir çizgi roman filmi. Yani hikaye ve yaşananlar, herhangi bir çizgi romanda gördüğümüz ilerleme gibi devam edip, yaşananlar yaşanıyor. Tam bir film uyarlaması gibi değildi sanki. Ne daha önce gördüğümüz DC filmlerine ne de Marvel yapımlarına çok fazla benzemiyor. Aksiyonu bol, hikayesi güzel ama harika değil. Fazla süper kahramansı, hani DC’nin filmlerini gerçekçi kılma çabası içinde fazla karanlık ve mistik havasını hiç taşımıyor.

Filmi izlediğinizde Black Panther’i fazlasıyla çağrıştıran bir taht mücadelesi var. Lakin oradaki kafa karıştırıcı felsefe burada yok. Biz Black Panther’i izlediğimizde Killmonger ile empati kurup bence bu adamda da haklılık payı var diyebiliyorduk. Aquaman’da olay Black Panther’in zıttı. Savaş isteyen Kral’ı durdurmaya çalışan varis. (Bunlar fragmanda olduğu için çok spoiler değeri taşımıyor zannımca)

Filmi izlerken, Aquaman’i çok fazla benimseyemedim. Onun karakter yapısı ve kişiliğini yansıtmada çok başarılı değildi. DC, normalde önceki solo filmlerinde (Man of Steel ve Wonder Woman) kahramanların felsefesini ve kişiliğini fazlasıyla ön plana çıkartıp, gerçek süper gücünü bunun üzerine kuruyordu. Aquaman’de bu durum yok değil, lakin bu kişilik oluşumundan çok Aquaman’i böyle yaşamaktan zevk alan, çok kural tanımayan ve fazla bir şeyi takmayan bir birey tanımının hal ve hareketlerini bolca sergilerken görüyoruz. Bunlar filme renk katıyor mu evet, ama beni karakter ile çok bağdaştıramıyor.

Buradaki problemin biraz da senaryo yazımından kaynaklandığını düşünüyorum. Filmi biraz daha uzatıp, daha dolgun ve olgun bir senaryo ile aynı hikaye, ortaya bayağı iyi bir film çıkartabilirdi. Şu an izlediğim fazlasıyla bol aksiyonu olan saf bir Dünya’yı kurtarmaya çalışan süper kahraman filmiydi. Bunu biraz daha açarsak, bir süper kahraman, kahramanlığının oluşumunda tavizler ve kayıplar vererek o raddeye yükselir genelde. Aquaman, bunlardan da biraz uzaktı. Bu yüzden daha çok çizgi roman hikayesini anımsatıyor.

Film, aksiyon ve süper kahraman hikayelerini sevenler için eğlenceli ve güzel. Vakit kaybı demek doğru olmaz. Jason Momoa, iyi bir oyuncu. Onun olmadığı sahneler çok yoktu. Neredeyse hep onu izledik. Aquman’in çocukluğu ve gençliği fragmanda gördüklerimizden ibaretti. Onu daha çok çocukken ki geleceğe taşıyan tecrübelerini izlemeyi beklemiştim bu filmde. Atlantis, bayağı renkli ve tası tarağı toplayıp gidip yerleşmeyi düşünebileceğimiz bir yerdi.

Aquaman en iyi DCEU filmi değildi. Benim için Wonder Woman hala ilk sırada. Ondan sonra Man of Steel bir tık daha önde. Aquman, onun hemen ardında yer alıyor. Filme puan vermek istesem 10 üzerinden 6,5 – 7 gibi bir puan verirdim. Türkiye’de vizyona girmesine daha vakit olsa da çok spoiler yememeye dikkat ederek, film vizyona girdiğinde gidip izleminizi tavsiye ediyorum. DC, solo filmlerini daha net ve sağlam temeller üzerine kurduğundan BvsS ya da JL gibi kötü sonuçlar elde etmiyor. Bu olumsuz yapımlardan dolayı ön yargınız varsa, onu bir kenara atıp, filmi izlerken fazlasıyla keyif alabilirsiniz.

Yorumlar