Ana sayfa Middle Earth Filmler Aragorn’un Kardeşliğe Katılması ve Yaşı

Aragorn’un Kardeşliğe Katılması ve Yaşı

PAYLAŞ

Aragorn’un Kardeşliğe Katılması:

“Kolculardan biri. Tekin değildir bunlar, yabanda gezerler. Asıl adını hiç duymadım ama buralarda ona Yolgezer derler.”

Bu Yolgezer Aragorn’dur, Arathorn oğlu ve Arador torunu. Henüz daha iki yaşındayken babasını kaybetmiştir ve o zamandan beri annesi Gilraen ile birlikte Elrond’un evi olan Denizin Doğusundaki Son Sıcak Yuva; Imladris’te yaşamışlardır. Burada öğrenmiştir kendisi hüneri ve zarafeti.

Aragorn’un gücü kanından gelmekteydi. Kadim atalarına bahşedilmiş bu güç uzun yaşamdı. Numenorian’in hem en büyük mirası hem de felaketiydi. Çünkü bir çoğu daha fazlasını istemişti. İnsanlar tamahkârdı çünkü…

20 yaşına kadar ona ‘Estel’ yani Ortak Lisan’da “Umut” denmiş ve gerçek kimliği ondan gizlenmiştir. Asıl kimliği; yani Isildur’un varisi olduğu ona söylenilince ata yadigârı olan Narsil’in kırık parçaları ve Barahir’in Yüzüğü verilmiştir.

22 yaşında Elrond’un da izniyle Yabaneller’e adım atmış ve kolcu hayatı başlamıştır. Üç sene sonra belki de en kadim dostu ile tanışmıştır: Gri Büyücü Gandalf’tır elbette bu. Böylece ikili arasındaki ilk bağlar kurulmaya başlamıştır. Tarihler Üçüncü Çağ’ın 3001’inci senesini gösterdiğinde Gandalf Aragorn’a yüzüğün Bilbo Baggins’te olabileceğine dair düşüncelerini anlatmıştır. Ancak bundan emin olmamasıyla birlikte Aragorn’dan yardım istemiştir. Aragorn ise Gollum’da olabileceğine dair bir mantık yürütmüş ve onu aramıştır. Nihayet Gollum’u Ölü Bataklıklar’da bulduğunda Kuyutorman’daki Elf Krallığına götürmüştür onu; Thranduil’in yanına. Gollum orada mahkum olarak kalmıştır ta ki 3018’e kadar…

Bu süre zarfında Aragorn yaşlanmış olan annesi Gilraen’i kaybetmiş, Gilraen ölmeden önce bu sözler ile ona ışık tutmuştur, “Ümidi Dunedain’e verdim ben, kendime hiç saklamadım.” Böylelikle Aragorn, Gondor tahtı üzerinde hakkı olduğu konusunda daha fazla durmaya başlamış ve kolcu hayatının bir sonu olacağını düşünmeye başlamıştır.

1 Mayıs 3018’de Gandalf, Frodo Baggins’in Tek Yüzük ile beraber Bree Kasabası’na yol aldığını söylemiş ve Aragorn da oraya doğru harekete geçmiştir. Gandalf’ın başına gelen Saruman’ın ihaneti nedeniyle Aragorn Hobbitler’e kendini tanıtmış ve onların güvenliğini sağlamıştır. Ancak Nazgûl Lordu, Fırtınabaşı’nda yani Amon-Sûl’ün yıkık sütunlarının arasında Frodo’yu zehirli Morgul Hançeri ile Ölüler Dünyası’na kısmi olarak götürmüş ve ancak Aragorn, Glorfindel ve Gandalf sayesinde Imladris’e yetiştirilebilmiştir. Ve burada Elrond’un hünerleri onu iyileştirmiştir.

Burada ebediyen sürecek olan Yüzük Kardeşliği’nin temelleri atılmıştır. Aslında bu şans eseri vuku bulmuş bir olaydır çünkü Orta-Dünya’daki halkların temsilcileri durum analizi ve Âli Yüzüğü görmek için gelmiştir buraya. Ancak şans ya da yazgılarındandır ki bütün temsilciler aynı anda Imladris’e varmıştır.

Yüzüğün yok edilmesi kararı alınınca, bu tehlikeli ve Orta Dünya’nın kaderini belirleyecek yol için Nazgûl sayısına karşı dokuz yoldaş seçilmiştir. İki insan, bir cüce, bir elf, bir büyücü ve dört hobbit. “Öyle olsun, sizinki Yüzük Kardeşliği olacak!”

Yola çıkmadan önce Narsil’in kırılan parçaları bir araya getirilip yeniden dövülmüş ve Anduril yani Batının Alevi ismiyle Aragorn’a verilmiştir. Yaklaşan tehlikeye karşı atası Isildur gibi karşı koymak için…the_lord_of_the_rings_aragorn__2560x1440_wallpapername.com

Yorumlar