Ana sayfa Middle Earth Filmler Arda’nın En Meşhur Demircileri

Arda’nın En Meşhur Demircileri

PAYLAŞ

Telchar:

Nogrod cücelerinden Telchar, İlk Çağ’ın belki de en meşhur demircilerindendi. Hocası Gamil Zirak olup, ismi mahir demirciler arasında hep hatırlanır. En meşhur eserleri arasında; Angrist bıçağını, Narsil kılıcını (daha sonra tekrar dövülüp Anduril olmuştur), ve Turin Turambar tarafından giyilen Dor-lomin’in Ejder Miğferi yer almaktadır.

Her ne kadar Telchar’ın kaç yıl yaşadığı ya da kişisel hayatı hakkında fazla bilgi olmasa da, Ejder Miğferi’ni dövdüğü zamanın Glaurung’un ortaya çıkış zamanı olduğu söylenmektedir ki bu tarih İlk Çağ’ın 265. Yılına denk gelir.

Telchar

Celebrimbor:

Noldorin Prensi ve Feanor Soyunun baba tarafından sonuncu üyesi olan Celebrimbor, İkinci Çağ’ın önemli isimlerinden olup Eregion’a (Hollin) hükmetmiştir. Aynı zamanda çağının en mahir demircilerindendir. İkinci Çağ 1500 yıllarında kendisini “Annatar” olarak tanıtan Sauron ile tanıştı. Eregion’un Noldor halkıyla yakınlaştı. Kendini Valar’ın bir elçisi olarak tanıtan Sauron onlara Yüzük yapma ilmini öğretmek istedi. Celebrimbor her ne kadar Annatar’a güvenmese de, Eregion’lu Noldor demircileri Sauron tarafından kandırıldılar. Ne yazık ki Sauron’un yüzükleri birbirine bağlayacak büyüsel güçlerinden haberleri yoktu.

Celebrimbor’un en önemli eserleri, Güç Yüzükleri’nden olan; Vilya, Narya ve Nenya’ olarak sıralanabilir.

Fëanor:

İlluvatar çocukları’nın, bedensel ve zihinsel en üstünü olan Noldor Elfleri’nin Âli Kralı Fëanor, ırkının gelmiş geçmiş en iyi demircisidir. Finwe’nin Miriel’den tek oğlu olan Fëanor, diğer kardeşlerinden şüphesiz çok üstündü. Efsanevi eserlerinden belki de en meşhurları olan Silmarilleri yapmıştır. Fëanor’un demircilik maharetinin zirvesi olan Silmarilleri, Valar’dan olan Melkor’un bile kıskanıp arzulaması, onun demircilik yeteneğinin ne kadar üstün olduğunu gösterir. Aynı zamanda Palantirleri yapan da Fëanor dur.

Eöl:

Kara Elf lafabıyla bilinen Eöl; Beleriand’lı bir Elf olup, Nogrod ve Belegost cüceleri ile arkadaştı. Metalurji ilminde mahir olan Eöl, zamanın meşhur demircilerindendi. Metalürji yeteneklerini ve Mavi Dağlar’daki cüce arkadaşlarından öğrendiği bilgileri kullanarak, Galvorn adı ile meşhur kara bir metal türünü keşfetmiştir. Cüce Çeliği kadar dayanıklı olduğu söylenen Galvorn metali, aynı zamanda kendi zırhının da hammadesidir.

En meşhur eserlerinden olan Anglachel ve Anguriel kılıçlarını yapmıştır. Bu kılıçların yapımında da meteorit metali kullanmıştır. Caragdur tepesinden atılan Eöl, sahip olduğu metalurji ilminin sırları ve Galvorn metalinin kaideleri ile birlikte ölmüştür.

Diğer yazılarımızı okumak için:

https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!

https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar