Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Aredhel / Írissë / Ar-Feiniel

Aredhel / Írissë / Ar-Feiniel

PAYLAŞ

Fingolfin Hanedanı
Doğum : Ağaçların Yılı 1362
Ölüm : İlk Çağ 400 (1738 yaşında)
Ebeveynleri : Fingolfin, Anairë
Kardeşleri : Fingon, Turgon, Argon
Eşi : Eöl
Çocuğu : Maeglin

Aredhel uzun ve güçlü bir Noldor Hanımıydı, kendisine Noldor’un Ak Hanımı denirdi. Ormanda avlanmak ve at sürmek onu tanımlayan özelliklerin başında gelirdi zira bu yüzdendir ki ormanlık diyarlara aşıktı. Avcılık konusunda Celegorm ve Curufin’e düşkündü çünkü ikiside iyi birer avcıydı. Kardeşi Turgon’u çok severdi,hep onun ile beraber hareket ederdi, ama bu sefer olaylar farklı gelişmekteydi.

Gondolin’in yapımından sıkılan Aredhel Turgon’dan sürekli olarak dağları aşmak konusunda izin istiyordu,Turgon en sonunda gönlü razı olmasada buna izin verdi ama tek bir şartı vardı,Fingon’u bulmak.

Bunun üzerine Aredhel ona, ” Ben, senin kız kardesinim, hizmetkârın değil ve senin sınırlarının ötesi, bana iyi görünürse giderim. Eğer bana eslik edecekler için gönülsüzsen, o zaman yalnız giderim.” dedi ve Turgon’un emri ile peşinde üç soydaşı ile beraber yollara koyuldu.

Turgon bu üç adamına dikkatli olmaları gerektiğini söyledi,henüz Aredhel’in kötülükten pek birşey bildiği olmadığını,amaçlarının Ak Hanım ikna olursa Hithlum’a gitmelerini söylemişti.

Turgon olacaklara dair dertlenir ve kedere boğulur.

Sirion Nehiri civarında beraberinde getirdiklerini terk etmek ister çünkü o Fingon’u değil, Fëanor Oğullarını görmek istiyordur ve rotası Doriath’dan geçer.

Eşlik edenler gittikten sonra Doriath’a doğru yola çıkar ama Melian’ın Kuşağı ona engel olur çünkü Elu Thingol Finarfin Hanedanını mensupları hariç diğer Noldor’dan haz etmezdi. Özellikle Fëanor Oğullarından ve dostlarından. Bu yüzden Aredhel geçemedi ve sınır muhafızları Celegorm ve Curufin’e ulaşmak için Esgalduin Köprüsü’nü ve Aros Sığlığı’nı geçip, Himring Tepesi’nin önünde uzanan topraklara gitmesi gerektiğini söylediler ve yolun tehlikeli olduğunu belirttiler.

Nan Dungortheb’e kadar ona birkaç atlı eşlik etti ama bu bölgeye gelince ortadan kayboldular.

Ak Hanımı aramaya yeltenselerde Ungolliant Dölleri onlara karşı çıktı ve son anda kaçabildiler. Artık Aredhel yabanellerde yalnız başına idi. Aredhel cesur bir şekilde denilen yolları bir bir aştı ve sonunda hedefine vardı. Ama Celegorm ve Curufin kardeşleri Caranthir ile beraber Thargelion’un Doğu Topraklarında at sürüyorlardı.

Orada bulunan halk Aredhel’i hoş karşıladı ve bir yıla yakın süre orada kaldı ama yıl sonunda ayrılıp Celon’u geçip Nan Elmoth topraklarına doğru ilerledi. İşte tam bu sıralar sonradan eceli olacak kişi onu gördü, Karanlık Elf Eöl’dü bu kişi.

Yorgun düşen Aredhel’in sonunda karşısına çıkıp onu evine davet etti ve Aredhel ondan etkilendi. Nihayetinde kimsenin haberi olmadan evlendiler ve karanlıklar içinde bir oğul sahibi oldu bu çift. Aredhel ilk başta ona Lomien adını koysada tam on iki yıl sonra Eöl çocuğa Maeglin ismini koymuştu.

Aredhel yıllar geçtikçe halkını özledi ve bunu oğlu ile paylaştı. Sonunda Nan Elmoth’dan oğlu ile beraber ayrıldı ve Gondolin Şehrine yöneldi.

Eöl bu olayı anlayınca doğruca onları aramaya koyulur ve Saklı Diyar’a gittiklerini ön görür.

Aredhel ve Maeglin belasız bir şekilde Amon Gwareth’den geçip Turgon’un huzuruna varırlar.

Turgon Aredhel’in anlattıklarından sonra çocuğu çabuk benimseyip onu Noldor Prensi olarak yetiştirmeye karar kılar.

“Ve Maeglin topraklarımda en yüksek onura sahip olacak.”

Ancak Eöl Saklı Diyar’a ulaşmış ve yakalamıştı.

Eöl Aredhel’in eşi olduğunu belirtir ve şehire haberci yollanır. Bunun üzerine Aredhel oraya nüfuz eder ve ona nazik davranılması gerektiğini söyler.Eöl Kralın huzuruna çıktığında eşi ve oğlunu geri istediğini belirtir ve Turgon bunu reddeder. Her ne kadar nazik davranılsada Eöl hiddetlenip pelerininde sakladığı küçük kargıyı Maeglin’e doğru fırlatır ve bunu gören Aredhel kargının önüne atlar. Eöl hemen yere serilir ve elleri bağlanır,bu olayları Maeglin ise büyük bir sessizlik ile izler.

Yarası fazla büyük olmayan Aredhel başlarda pek endişelenmez ama kendisi ve orada ki halkın sonradan anlayacağı üzere kargı zehirlidir ve çok geçmeden hastalanır ve karanlığa dalıp gece ölür…

Yorumlar