Ana sayfa Dizi / Film Filmler Aşık Olunacak Bir Film: Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life)

Aşık Olunacak Bir Film: Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life)

PAYLAŞ

Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life), ilk izlediğim andan itibaren zihnimden ve gönlümden atamadığım, her aklıma gelişinde kalbimi bir kez daha ısıtan ender filmlerden biridir. Çıktığı dönemin sıkıntılarını ve insanlara vermek istediği dayanışma mesajlarını içerisine ince ince işlemesi ile de takdir edilmesi gereken diğer konulardan biridir.

Bir insanın iyilik yapma adına kendini feda edip başkalarını düşünme reaksiyonunun gereksiz olmadığı ve bu eylemin çevreye ne derece etkisi olabileceğinin izleyici ile buluştuğu en güzel sinema örneklerinden biridir. Yönetmeni Frank Capra’nın sonradan kariyerimdeki “en iyi filmim” övgüsünü sonuna kadar hak eden bir yapımdır.

Filmin Konusu…

Hikayesinden kısaca bahsedecek olursak; George Bailey (James Stewart) hayatının hepsini doğduğu ve yaşadığı memleketi Bedford Falls’da geçirmektedir. Çocukluğundan beri yardıma muhtaç kimi görse elini uzatmaktan çekinmeyen bu yağız delikanlı, bu uğurda bir kulağını dahi nerdeyse kaybedecek bir olay dahi yaşamıştır.

Kendisinin en büyük hayali hep aynı yerde yaşamayıp Dünya’yı görmek iken, büyüdüğünde yine yardıma muhtaçlar için kendi hayallerinden vazgeçip babasının emlak şirketinin başına geçer. Böylece, bir çok kişiye ev imkanı sağlamaya başlar. Bu sırada aşık olup evlendiği eşi Mary Hatch (Donna Reed) ile mutlu ve çocuklu bir aileye sahiptir.

Ancak, yaşanmaya başlanan Büyük Buhran sonucu herkes zor duruma düşmeye başlar. George, elinde avucunda ne varsa yine insanların yardımına koşmaya devam etmektedir. Buhran’dan nasibini tabiki de George’da alır ve iflas etme noktasına geldiğinde artık depresyon ve bunalım sonucu canına kıymayı planlamaktadır.

Lakin, Tanrı iyiliğin üzerinden aktığı bu kişiyi yalnız bırakmaz ve canına kıymak istediği anda bir melek gönderir. Filmin en ilginç hikayesi burada kopmaya başlar. Melek, George’un hiç Dünya’ya gelmediği bir Bedford Falls şehrini ona göstermek ister. Birlikte eğer George hiç doğmamış olsa, şehir ve insanların nasıl bir durumda olacaklarını keşfe çıkarlar.

Her yardım değerlidir…

Bazen, kendi gözümüzde dahi çok küçük gördüğümüz bazı yardımlarımızın aslında ne denli sonuçlar doğurabileceğinin çok güzel örneklerini filmin bu sıralarında görebilmekteyiz. Filmin tatlılığı ve insanların dayanışması, filmi izlerken içimi o kadar ısıttı ki, filmi bitirdiğimde kendimi ciddi bir boşlukta hissettim. Keşke bu izlediklerim gerçekten var olsa da bende orada yaşasam şeklinde dilek bile diledim.

Filmdeki oyunculuklarda bir hayli kendisi kadar başarılı. James Stewart, kariyerinin en iyi oyunculuklarından birini ortaya koyup, o dönemin Oscar adayları arasında yer almayı başarıyor. Mary rolü ile karşımıza çıkan Donna Reed, öyle bir oyunculuk sergiliyor ki ortaya koyduğu Mary karakteri, biz bu filmi izlemiş erkeklerin yıllarca nasıl bir kadınla evlenmek istediğinin bir örneğini sunuyor. Bana dahi yıllarca nasıl biri ile evlenmek istediğim sorulduğunda Şahane Hayat’taki Mary örneğini verdiğimi söylemeliyim. 5 dalda Oscar’a aday gösterilmesi de filmin başarısının bir diğer örneğinin ispatı niteliğinde…

Sonuç olarak…

IMDB’nin şu anda en iyi 250 film listesinde 24. sırada bulunan ve 8,6 puan alan, Rotten Tomatoes’de %94 Tomatometer skoru ve 10 üzerinden 8,98 eleştirmen puanı alan, 100 üzerinden 89 Metascore’a sahip Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life), Dünya geneli yaşadığımız şu sıkıntılı günlerde, evlerimizde aile ve sevdiklerimizle birlikte izleyebileceğimiz çok tatlı bir film olarak sizleri bekliyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkmaya başlayan kaliteli filmlerin ilk habercilerinden olan Şahane Hayat’ı ivedilikle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Yorumlar