Ana sayfa Diğer Fantazya Assassin’s Creed Fragman İnceleme

Assassin’s Creed Fragman İnceleme

PAYLAŞ

Öncelikle Assassin’s Creed’in ilk fragmanını Türkçe Altyazılı olarak buradan izleyebilirsiniz:

Başlamadan önce “Assassin” kelimesini olduğu gibi bırakarak incelemeyi yapacağımı söylemek isterim. “Assassin” denen kavram zaten “Haşhaş” kullanan Batıni fedaileri “Haşhişi”(ya da “Haşhaşin”)’lerden geldiğinden ve “Suikastçı” demek “Assassin” kelimesinin tüm havasını mahvettiğinden kelimeyi aynen bırakmayı uygun görüyorum.

Uzun zamandır bunu bekliyorduk. Assassin’s Creed, kısaca AC, fanları Ezio Auditore ve Altaïr Ibn-La’Ahad ile maceralar atıldıkları günden beri bunu bekliyorlardı. Assassinler ve Templarların mücadelesini, Desmond Miles’ın macerasını ve Haçlı Seferleri’yle Rönesans’ın atmosferini bir de beyaz perdede görmek için can atıyorlardı. Elbette bu kadar tutmuş bir oyun serisinin uyarlanması da kaçınılmaz olacaktı. Tek korkumuz ise ellerine yüzlerine bulaştırmalarıydı.

Filmin konusunun oyunlarla sadece temelde benzediğini söylemek lazım. Beklendiği gibi Altaïr’in hikayesini çekmek yerine Abstergo’da tutsak tutulan başka birinin anılarına gideceğiz. Michael Fassbender’ın hayat verdiği Callum Lynch karakteri, fragmandan anlaşıldığı kadarıyla “idam edilmiş gösterilen” biri olacak ve Animus’a girerek İspanyol Engizisyonu’nun kol gezdiği bir dönemde İspanya’ya götürecek bizleri.

Bu hareketi şahsen doğru bulduğumu söylemem gerek. Altaïr’in ya da Ezio’nun hikayelerini, yani kısaca Desmond’ın hikayesini sinemaya aktarmak çok zor olacaktı ve çuvallama riskleri yüksekti. Ki oyunlarda da Desmond dışında başkalarının da Animus’a girdiğini biliyoruz, Desmond “Sucject 17” yani “Denek 17″ydi. Birnevi film yapılırken “Sıfır Risk” alınmış, uyarlama konusunda çuvallamamak için evrenin “Animus, Assassin, Abstergo, Templar” gibi mihenk taşlarını yerinde tutup başka bir hikaye anlatacaklar.

Abstergo şirketi logosu
Abstergo şirketi logosu

Fragmanın tamamen oyunu oynayanlara yönelik olduğunu söylemek mümkün. Pek çok sahnede hoplayıp zıplayan Assassinler gördük ve özellikle oyunda sık sık kullandığımız “Air Assassination” tekniğini dahi bize göstermişlerdi.

Tırmanmalar, atlayıp zıplamalar, atmosfer bize “Evet, bu Assassin’s Creed cidden” dedirtecek cinsten olmuş. Bu yüzden hikayeden ziyade aksiyona dayalı bir hikayeye benzese de AC fanlarını hayal kırıklığına uğratmak istemiyorlarsa sağlam bir hikayeyle karşımıza çıkmak zorundalar. Umarım bunu başarırlar.

"Air Assassination" denen havadan sıçrayarak yapılan suikast tekniği
“Air Assassination” denen havadan sıçrayarak yapılan suikast tekniği

Fragmanın müzik seçiminin ne kadar berbat olduğunu söylemek bile istemiyorum ancak “İspanyol Engizisyonu”nu bir “Templar” birliği gibi göstereceklerse Assassinlerin başrol olduğu bir hikayeye “I Am a God” isimli bir parçadan daha azının seçilemeyeceği de oldukça bariz gibi gözüküyor.

Geri kalanı büyük bir AC fanı olarak beni tatmin etti, özellikle sondaki, “Aydınlığa hizmet etmek için karanlıkta çalışırız.” kısmı fanları mutlu edecek cinsten bir ifade. Oyunu oynayanlar bu cümlenin havasını zaten bilirler.

as3

Resimden de anlaşılabileceği üzere “Animus” olayı biraz değişmiş gibi. Ayrıca ileriki sahnelerde Callum’un, oyunda Desmond’un başına gelen “Bleeding Effect” olayının bir benzerini yaşadığını düşünmemizi sağlayan şeyler var. Anlaşılan film biraz değişikliğe yine de gitmiş ve normalde “Animus 2.0” ile gelen bazı yenilikleri “Animus 1.0″a aktarmış gibi görünüyor. Yine de tam emin olamayız tabii ki.

Callum’un hikayesi ne kadar Desmond’unkine benzeyecek ve Abstergo neden Callum’u geçmişe gönderiyor, bunları bilmiyoruz ama oyundaki gibi aradıkları bir şeyler olduğu kesin. Bunlar yine “Cennet Parçaları” mı olacak, yoksa tamamen farklı bir şey mi göreceğiz, hep birlikte merakla Aralık’ı bekleyeceğiz.

Yorumlar