Ana sayfa Middle Earth Filmler At Beylerinin Gelişi: Éothéod’dan Rohan’a

At Beylerinin Gelişi: Éothéod’dan Rohan’a

PAYLAŞ
The Riders of Rohan, by Ted Nasmith

Rohan Süvarileri, Rohirrim ya da At Beyleri olarak bilinen Rohan halkı aslında her zaman bizim bildiğimiz coğrafyada, Isengard’ın güneyinde ve Gondor’un kuzeybatısında, yaşamıyordu. En başında Rhovanion’un Kuzey Halkı’na mensuptular. Bu insanların, İlk Çağ’da Beleriand’ın kuzeyinde, daha sonra da Númenor adasında ikamet etmiş olan Edain’den oldukları düşünülürdü. Edain’den gelseler de tam olarak Númenor Halkından sayılmazlardı; bunun yerine onlara Orta Halk (ne tamamen Númenor soyundan gelen ne de Sauron’a hizmet eden) denirdi. Sonrasında Rhovainon Kuzey Halkı’ndan ayrı bölündüler ve Orta Dünya’nın yine kuzey topraklarında Éothéod dedikleri bölgede yaşamaya başladılar. Orada kendilerine yerleşke kurup bölgelerini iyi bir şekilde savundular. Fakat daha sonra kuzeyden güneye gelmelerinin bir sebebi oldu.

Üçüncü Çağ’ın 2509 yılında Gondor’un kuzeybatısında bulunan Calenardhon bölgesinin Doğulular tarafından işgal edilmesi üzerine Gondor Vekilharcı Cirion, Éothéod hükümdarı Eorl’dan yardım istemek için habercilerini göndermişti. Doğulular eğer Calenardhon’u ele geçirirse Gondor’a ilerleyişleri de kaçınılmaz olacaktı. Éothéod’a varan haberciler Eorl’dan yardım istediler ve şaşırtıcı bir şekilde Eorl tereddüt etmeden bu çağrıya cevap verdi. Çünkü Eorl eğer insanlar dayanışma ve birlik içinde olmazlarsa Sauron’a karşı direnemeyecekleri kanısındaydı. Eorl, Éothéod savunmasız kalsa bile alabileceği tüm askerlerini aldı ve güneye doğru yola çıktı. Yoldayken Lorien’den gelen bir sisle karşılaştılar ve bu sis sayesinde atlar ve biniciler daha güçlendi ve etraftaki olası düşmanlara görünmez hale geldiler.

Lord Cirion, Eorl’un yardıma gelmeyeceğini düşünerek mecburen tek başına savaşa girmek zorunda kaldı ve güçsüz durumda olsalar da askerlerini Celebrant bölgesine doğru sürdü. Ork ordusu Gondor ordusunun yanından saldırınca hiç umut kalmamış gibi görünse de Eorl ve süvarileri kuzeyden beklenmedik bir anda, sanki gök gürlüyormuşçasına çıkageldiler; orkların arkasından saldırarak onları yerle bir ettiler ve savaşın kaderini değiştirdiler. Gondor ordusu kurtulmuştu. Eorl’un süvarileri düşmanları doğudaki ovalara kadar sürdüler.

İnsanlığın Yeni Krallığı: Rohan

Vekilharç Lord Cirion, Calenardhon’u üç aylık bir süreyle Eorl’un korumasına bıraktı; bu sırada da ona nasıl bir ödül verebileceğini düşündü. Sonunda Calenardhon bölgesini tamamıyla ona vermeye karar verdi; çünkü Éothéod halkının büyüyüp gelişebilmek için daha geniş bir alana ihtiyaçları olduğunu ve Gondor için güçlü bir müttefik olabileceklerini düşünmüştü. Bu hediye karşısında etkilenen Eorl, Cirion’a bir yemin etti; buna göre Éothéod halkı her zaman Gondor’un dostu olacak ve doğudaki olası bir tehlike veya savaşa karşı her zaman yardıma hazır bulunacaktı. Calenardhon’un adı orada yaşayan yeni halktan dolayı değişti ve Elfçesi “At Beylerinin Yurdu, Atçanyurt” olan Rochand’dan Rochann ve sonrasında Rohan oldu. Eorl, Rohan’ın ilk kralı oldu. Éothéod bölgesine arkada kalanları getirmek için süvariler gönderildi. Bölgeye yerleşen Éothéod halkı Gondor’da Rohirrim (At Beyleri) olarak anılmaya başlandı. Sonrasında da kendilerine Eorloğulları dediler.

Rohan Kralı Genç Eorl ve Rohan Haritası

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar