Ana sayfa Middle Earth Filmler Ateşin Ruhu Fëanor’un Eserleri ve Mahareti

Ateşin Ruhu Fëanor’un Eserleri ve Mahareti

PAYLAŞ

Ilúvatar Çocukları’nın zihin ve beden hususunda her anlamda en üstünü, Finwë’nin göz bebeği, Fëanor; evrenin hayranlarını ikiye bölen bir karakterdir. Seveni genellikle çok sever, sevmeyeni ise katı bir nefret besler. Fëanor’un icraatlerinin iyi mi kötü mü olduğunu tartışmayacağız, hayır. Bugün bu yeteneklerinin Ilúvatar Çocukları çerçevesinde eşi benzeri görülmeyen elfin maharetinin nişanesi olan eserlerinden bahsedeceğiz. Buyrunuz efendim.


Giriş

Her şeyden önce Fëanor’un sahip olduğu bu olağanüstü gücün kaynağını açıklamak istiyorum. Kendisi Finwë’nin ilk eşi Miriel’den olma oğludur. Ancak annesi doğumunda birkaç çocuk için kullanılacak ruh enerjisini, yani fëa’yı, Fëanor için harcayıp hayatını kaybetmiştir. Bu karakterin gücünün kaynağı ilk olarak budur.

İkinci olarak; Fëanor demircilik zanaatını zamanın en büyük demircilerinden, bizzat Aulë’nin dizinin dibinde bu işi öğrenmiş bir elf olan Mahtan’dan öğrenmiştir. Daha sonra da aynı elfin kızı Nerdanel ile evlenecek ve elf geleneğinde pek görülmeyen bir şekilde yedi erkek çocuğu olacaktır.

Bu açıklamaları yaptıktan sonra eserlere geçebiliriz.

1- Tengwar Alfabesi

Noldor’un elf alimi Rúmil, ilk olarak Sarati ismini verdiği alfabesini geliştirmiştir. Bu alfabe alışılagelmişin dışında olarak yatay düzlemde değil, yukarıdan aşağıya doğru yazılmaktaydı.

File:Sarati - The Two Trees.png
Valar empannen Aldaru / mi kon-alkorin / ar sealálan táro / ar sílankálan ve laure ve misil.
Valar İki Ağaç’ı dikti / kutsanmış bir avluya / büyüdükçe büyüdüler / ve altın ile gümüş gibi parladılar

Daha sonra Fëanor bu alfabeyi geliştirerek Tengwar isimli binlerce yıl boyunca kullanılacak olan alfabeyi ortaya çıkardı. Gerek Celebrimbor’un eseri Moria kapıları olsun, Tek Yüzük’ün içindeki o meşhur yazılar olsun bir çok yerde karşımıza çıkmaktadır.

Tek Yüzük’ün içindeki yazı

2- Fëanor Lambaları

Fëanor’un diğer bir meşhur eseri ise içlerinde su ya da rüzgar ile söndürülemeyen bir ateşin yandığı Fëanor Lambaları’dır. Bu eserler beyaz bir kristalin içinden çıkan mavi bir alev suretiyle iş görürlerdi. Bu işin sırrını bilen tek halkın Noldor olmasından dolayı onlarla birlikte bu eşyaların sırları tarihe gömüldü.

Fëanor Lambaları bir yerde karşımıza çıkıyor: Melkor tarafından köle edilmiş ve kaçmayı başaran Noldor elfi Gwindor’un elinde, Húrin’in Çocukları hikayesinde. Hikayenin ilk hallerinde Túrin, bilmeden katlettiği Beleg’in yüzünü Gwindor’un lambasının ışığıyla görür. Daha sonra bu olay değiştirilir ve lamba yerine bir şimşeğin çakmasıyla gördüğü şeklini alır.

feanorian lamps ile ilgili görsel sonucu

4- Palantíri

Palantir dediğimiz aygıtlar birbirleri arasında iletişim görevi gören, büyük güç sahibi insanlar tarafından kullanıldığında dünyanın herhangi bir yerini görme imkanı sunan küre biçiminde aygıtlardır.

File:The Lord of the Rings (film series) - Saruman using Palantír.jpg


Bir çok sayıda yapılan Palantíri’nin tam sayısı bilinmemektedir. Eldar Valinor’dan birkaç tanesini Númenor’a karanlık çöktüğünden ve bundan dolayı ziyaret edemediklerinden iletişim kurabilmek için Amandil’e getirmişlerdir.

Númenor’un çöküşünde Elendil tarafından yedi tanesi Orta-Dünya’ya getirilmiştir. Elendil tarafından burada dağıtılan yedi Palantir daha sonra farklı amaçlara hizmet etmek üzere dört bir yana dağılmışlardır. Uzun lafın kısası, bu eşi benzeri olmayan eserlerin de mimarı Fëanor’dan başkası değildir.

Palantiri hakkında yazılacak daha çok şey var ama yazmaya kalkarsak burası dolar taşar. Onu da başka bir yazıda yazacağız.

File:John Howe - Saruman's Palantir.jpg

5- Silmariller

Geldik pastanın çileğine, düğünün takı törenine, ekmeğin köşesine. Her ne kadar bütün Quenta Silmarillion’u yazamayacak olsak da bu mücevherler hakkında birkaç kelam etmek elzem.

İki Ağaç Telperion ve Laurelin’in ışığını taşıyan; Valar’ın bile nasıl yapıldığına akıl sır erdiremediği, uğruna savaşlar kazanılıp kaybedilen, katliamlar yapılan, nice kanlar dökülen üç mücevher, Silmariller. Bu mücevherler bütün Arda tarihi için o kadar önemlidir ki, belki de bir eşi daha yoktur.

silmarils ile ilgili görsel sonucu

İsmini yine Fëanor tarafından geliştirilmiş silima isimli kristalize bir maddeden alırdı ve dediğimiz gibi içinde İki Ağaç’ın ışığını taşırdı bu mücevherler. Yapım sırrı yalnızca ve yalnızca Fëanor tarafından bilinirdi ve kimse bir eşini yapmaya dahi yaklaşamamıştı. Bu mücevherlerin hammaddesi “silima”; ışıkta, karanlıkta parladığından daha fazla parlardı. Valar’ın takdirini o kadar kazanmıştı ve onlar tarafından o kadar beğenilmişti ki Yıldızların Hanımı Varda tarafından büyülenmiş, kendilerini hakkı olmadan ya da kötü niyetle tutacak elleri yakacak bir hale gelmişti.

Fëanor’un aklına ilk olarak Ağaçlar’ın değil, Galadriel’in altın ve gümüşi parlayan saçının ışığını koymak gelmişti. Daha sonra Galadriel bu fikri reddetmiş, ona bir tel saçını bile vermeyeceğini söylemiştir. Bu olaydan sonra Fëanor bu mücevherlere İki Ağaç’ın ışığını koymaya karar vermiş ve bu eserlerine kalbini vermiştir. Bir eşini kendisinin bile tekrar yapamayacağı söylenir.

feanor ile ilgili görsel sonucu

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar