Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Her Derde Deva Athelas!

Her Derde Deva Athelas!

PAYLAŞ

Kısaca:

Athelas, -Kralotu ya da Asëa Aranion diye de bilinir- iyileştirme özellikleri olan güzel kokulu bir ottur. Yaraları, zehirleri ve Nazgul kılıcı “Kara Nefes” gibi büyülü silah yaralarını bile iyileştirebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca kurutup sıcak suda ezildiğinde havayı yenileyici ve temizleyici, zihinleri açıp güç vericidir.

Tarihi:

İlk Çağın başlarında Athelas Beleriand’da yetişiyordu. Özellikle Numenor adasında çok yetişiyordu ve Orta-Dünya’ya da Numenoreanlar tarafından getirilmişti. Orta-Dünya’da ise az da olsa Kuzey’de ve Batılı İnsanların yaşadığı yerlerde toplanıp kullanılıyordu. Üçüncü Çağın son günlerinde ise sadece kuzeyin kolcuları onun iyileştirme gücünü hatırlıyorlardı.

Gondor’da ise (Kralotu olarak anıldığı yer) iyileştirme gücü yalnızca başağrısı için kullanılıyordu ve sadece güzel kokusundan yararlanılyordu. Yine de Kraliyet ailesindeki Elf mirası sayesinde kralın ellerinde güç bulması mümkündü. Aynı şekilde Hobbitler de işe yaramaz bir ot olarak görüyorlardı.

Aragorn tarafından birkaç amaç için kullanıldı: Frodo’nun Morgul bıçağı yarasını iyileştirmek, aynı anda kokusuyla hobbitlerin zihinlerini dinlendirmek, Moria çıkışında Sam ve Frodo’nun berelerini iyileştirmek ve Minas Tirith’te Kara Nefes yarası olanları iyileştirmek için. Son haraketi, kral olduğunda halkın ona olacak olan bağlılığını arttırmıştır.

Tüm ışıklar sönünce, ölüm gölgesi büyüyünce

Üfleyince kara nefes, gel athelas, gel athelas!

Şifa kralın ellerinden

Hayata döner ölen![1]

Aynı zamanda Huan ve Lúthien’in, Beren’i iyileştirmek için kullandığı Leithian Türküsü’nde de yer etmiştir.

Etimoloji:

Athelas, Sindarin’de “athae” ve “lass” kelimelerinden türemiştir. Yani “Yararlı Ot” anlamına gelmektedir.

[1] Kralın Dönüşü, Şifa Evleri; Sayfa 152

Yorumlar