Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Avari; Ağaçlar’ın Işığından Mahrum Kalanlar

Avari; Ağaçlar’ın Işığından Mahrum Kalanlar

PAYLAŞ

Toplulukların görüş farklılıklarına düşmeleri tarihte pek de nadir rastlanan bir şey değildir. Dünya tarihinde olsun, fantastik evrenlerde olsun. Tolkien’in kurgusunda canlıların en arifi olarak bilinen elflerin ilk görüş farklılıklarının bir sonucu olarak oluşan farklı elf topluluklarından birini yazacağız bu yazımızda. Afiyet olsun efendim.

Elflerin İlk Görüş Ayrılığı ve Bölünme:

Elfler, Eru’nun takdir ettiği zaman Cuiviénen‘de ilk uyandıklarında üç sülaleye ayrılmışlardı. Bu sülaleler; 14 elften oluşan Minyar, 56 elften oluşan Tatyar ve 74 elften oluşan Nelyar – yahut Lindar- olarak sıralanabilir.

Oromë’nin çağrısından sonra bu elf sülaleleri kendi içlerinde büyük ikilikler yaşamışlardır. En sonunda elflerin büyük kısmı; Minyar’ın tamamı, Tatyar’ın yarısı, Nelyar’dan 46 elf, bu yolculuğa çıkmayı kabul etmişler ve Ağaçlar’ın Işığını gören elfler, Eldar olarak tanınmaya başlamışlardır. Sülalelerin ilk isimleri de değişmiş; Minyar artık Vanyar olarak, Tatyar Noldor olarak, Nelyar ise Teleri olarak bilinmiştir. Bu yolculuğu reddedenler ise yazımızın konusu olan Avari olarak isimlendirilmişlerdir.

Avari Nüfusu ve Kabileleri

Avari elfleri 56 elften oluşmuşlardır, bu sayı 28 Tatyar ve 28 Nelyar’dan mürekkeptir. Nelyar, daha sonraki adıyla Teleri, Lindai olarak da biliniyor olabilir.
Avari’den bazıları, özellikle Oromë henüz gelmeden Cuiviénen’den en çok uzaklaşmış olanlar, bırakın çağrısını duymayı onu görmemiş oldukları için akıllarında Valar; belki de Melkor’un yaydığı yalanlardan dolayı, müphem ve korkunç şekilleri ile yer etmiştir. Bu elfler uçsuz bucaksız Orta-Dünya topraklarında dolaşmışlardır ve Tatyar içindeki liderleri Morwë, Nelyar içindeki liderleri ise Nurwë olarak geçmiştir.

Toplamda Üçüncü Çağ çerçevesinde altı adet Avari kabilesinden bahsedilmektedir. Bunlar, : Kindi, Cuind, Hwenti, Windan, Kinn-lan, Penni olarak sıralanabilir.

Avari - the wild Elves in Middle-earth - art post - Imgur

Avari’nin Kısa Tarihi

Söylentilere göre Valar’ın yol göstericiliğinden mahrum kalan Avari’nin bazısı Melkor tarafından çeşitli büyülerle bozularak ork ırkının ilk temsilcileri olmuşlardır

Zaman içinde batıya doğru ilerleyen Avari, Anduin Vadisi’ndeki Nandor ile birleşmişler, bazıları ise Eriador’a doğru ilerlemişlerdir. Laiquendi’nin Beleriand’a yerleşmesinden sonra ise Avari’den bazıları küçük ve gizli gruplar halinde güneyden Beleriand’a girmişlerdir. Bu Avari’nin çoğu topluluklardan uzak durmuşlar, kendilerini mağaralarda ve ormanların derinliklerinde yaşayarak diğerlerinden izole etmişler ve daha gizli bir yaşamı tercih etmişlerdir.

Avari | Wiki | LOTR Amino

“…Bunların dışındakiler ise, Ortadünya’nın geniş düzlüklerini ve yıldız ışığını, Ağaçlara dair anlatılanlara yeğ tutarak, Valar’ın davetine ayak diredi. Bunlara da Gönülsüzler, yani Avari adı layık bulundu. Avariler bu vakitte yollarını Eldar’dan ayırdılar ve çağlar boyunca da bir daha karşı karşıya gelmediler.”
-Silmarillion


Eldar’ı kaçıp gitmek ile itham eden bu halk onlara düşmanlık beslemişlerdir. Eldar içinde de özellikle Orta-Dünya’ya geri gelen Noldor’dan nefret etmişlerdir. Bu düşmani ilişkilere rağmen, Eriador ve Anduin Vadileri’nde Eldar ile daha dostane ilişkiler kurdukları da gözlenmiştir.

Aynı zamanda batıya doğru yolculuk eden Edain ile de karşılaşan ilk elf toplulukları olmuşlardır. Onlara kendi dillerini öğretmişler ve bu vesileyle onların dillerini de etkilemişlerdir. Ayrıca insanlara uygarlığın temel taşlarını öğretmişlerdir.

Birinci Çağ’ın sonunda ise tarumar olmuş Nandor ile birleşmişler ve zaman içinde onlarla ayırt edilemez olmuşlardır.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi

Yorumlar