Ana sayfa Diğer Fantazya Avatar Avatar: Beyaz Lotus Tarikatı

Avatar: Beyaz Lotus Tarikatı

PAYLAŞ

Beyaz Lotus Tarikatı, daha basit bir deyimle Beyaz Lotus, 4 ulusu birden kapsayan ve hatta aşan, felsefe, güzellik ve gerçeğin peşinde olan antik ve gizli bir sosyal organizasyondur. Kendilerini, ulusal ve siyasal ayrımlara rağmen bilgiyi paylaşmaya adamışlardır. Organizasyon, Avatar Aang’in isteği üzerine zaman zaman sıradaki Avatar’ı bulma, eğitme ve koruma görevini de üstlenmiştir. Örgüt içindeki Iroh gibi liderler, Grand Lotus (Yüce Lotus) olarak bilinir.

Organizasyon, dünyanın her yanından birçok bilgin tarafından kurulmuştur ve ilk kurulduğunda birçok farklı daldan ustaların, birbirlerine Pai Sho oyununda meydan okuyabileceği bir kulüp olarak etkinlik göstermiştir. İsmini, aynı zamanda stratejinin temelini de yansıtan, Pai Sho oyunundaki Beyaz Lotus taşından almıştır. Organizasyonun üyeleri, birbirleri ile Pai Sho tahtası üzerinde spesifik bir diziliş kullanarak iletişim kurarlar. Bu sayede kişinin Beyaz Lotus üyesi olduğu anlaşılır. (Ortasında bir Beyaz Lotus taşı olan, yeşermiş bir lotus çiçeğini andıran diziliş)

Tarihçesi

Beyaz Lotus Tarikatı, aslında Avatar Kuruk’un zamanından beri mevcuttu ve tüm dünyanın da olduğu gibi, sıradaki Avatar’ı bulmakta başarısız oldu. Bu sebepten dolayı, Avatar Kyoshi çok zor bir hayata maruz kaldı. Kyoshi farkedildikten sonra tarikat ondan özür dilese bile Kyoshi, Beyaz Lotus’u umursamadı.

Ba Sing Se’nin Kurtuluşu

İlgili resim

Beyaz Lotus Tarikatı, Sozin’in Kuyrukluyıldızı sırasında, Iroh diğer üyeleri toplayarak Ba Sing Se’yi geri alana kadar düşük aktiflik göstermeyi sürdürmüştü.

Anka kuşu Ozai’in hava aracına ulaşmaları için Sokka, Toph ve Suki’ye yardım ettikten sonra, Iroh ve Jeong Jeong, kuyrukluyıldızın getirdiği ateş bükme gücünü kendi avantajlarına kullanarak su bükücü Pakku, toprak bükücü Bumi ve kılıç ustası Piandao’nun da yardımıyla Ba Sing Se’yi ateş ulusunun işgalinden kurtarmıştır.

Avatar Korra Zamanı

Katara and the Order of the White Lotus

Avatar Aang’in hayatının sonlarında verdiği emirden sonra, Beyaz Lotus Tarikatı sıradaki Avatar’ı koruyup eğitme görevini üstlenmişti. Sıradaki Avatar’ı eğitimini tamamlayana kadar gözettiler ve korudular. Bu eğitim sırasında Avatar Aang’in küçük oğlu, hava bükücü Tenzin ve eşi Katara da birçok yardımda bulundu. Avatar Korra, asi kişiliği yüzünden bu kuralcı tavırlara dayanamayıp, birçok kez Beyaz Lotus üyeleri ile sorunlar da yaşamıştır.

Tarikatın İşleyişi

70 yıl sonra, tarikat artık gizli bir organizasyon olmaktan çıkmış, daha çok kendisini Avatar’ı korumaya ve eğitmeye adamıştır. Önceki zamanlarına göre içerisinde çok daha fazla üye ve lider bulundurur.

Tarikat aynı zamanda dünya üzerindeki “çok tehlikeli” suçlular için inşa edilmiş yüksek korumalı hapishanelerden de sorumludur.

Üniforması

avatar white lotus uniform ile ilgili görsel sonucu

Bilinen Üyeleri

  • Iroh
  • Bumi
  • Fung
  • Jeong Jeong
  • Piandao
  • Jinpa
  • Xai Bau (eskiden)
  • Beyaz Lotus Lideri (adını bilmiyoruz)
  • Beyaz Lotus Üyeleri (görevliler, bükücüler)
Yorumlar