Ana sayfa Animeler Avatar Evreni’nin Kadim Liderleri : Ateş Lordları

Avatar Evreni’nin Kadim Liderleri : Ateş Lordları

Avatar Evreni'nden Ateş Ulusu'nun liderleri olan Ateş Lordları.

PAYLAŞ

 

Ateş Kralı Ateş Ulusu’nun lideridir. Erkek veya kadın olabilirler ve genellikle Ateş Bükme konusunda oldukça usta olurlar.

Ateş Ulusu Başkenti’nde bulunan Kraliyet Sarayı’nda yaşarlar.

Ateş Ulusu’nun Oluşumundan önce, parçalanmış olan Ateş Adaları, uzun bir barış çağını başlatan ilk Ateş Lordu tarafından birleştirildi. Din adamları olarak Ateş Bilgeleri atanmıştı. Bilgeler ve Kraliyet mensupları arasında birçok dengesizlik söz konusu olsa da Ateş Lordu Sozin hükümdarlığında bu durum dengelendi. Fakat diyara felaketi getiren ise 10 yıl savaşlarını başlatan Sozindi.

Roku öldükten on iki yıl sonra Sozin, ateş ulusunun gücünü pekiştirmek için bir kuyrukluyıldızın gücünü kullandı ve yeni Avatar’ı öldürmek ve Avatar Döngüsünü kırmak amacıyla Hava Göçebe’lerine soykırım saldırısı başlattı.

Bütün Hava Tapınaklarını yerle bir etse de Sozin başarısız oldu, çünkü Avatar Aang bir süre önce hava tapınaklarından kaçmıştı. Sozin hayatının geri kalanını son hava bükücüyü yakalamaya çalışarak boşuna harcadı . Kuyrukluyıldıztan sonra, yirmi yıl daha yaşadı ve bir oğlu Prens Azulon vardı.

Ateş Lordu Azulon’un yönetimi sırasında , Prens Iroh taht için ilk sıradaydı . Iroh’un tek oğlu Lu Ten , Ba Sing Se Kuşatması sırasında öldürüldükten sonra , Iroh görevi terk etti ve eve döndü. İkinci doğan oğlu Prens Ozai , Azulon ile bir toplantıya çağrıda bulundu

 

Babasından kendisini varis yapmasını istedi lakin babası öfkeyle buna karşı çıkarak kendi oğlu yani Zuko’yu öldürmesini emretti. Böylece ilk erkek çocuğu kaybetmenin ne demek olduğunu anlayacağını düşündü.

 

Ancak, Ursa’nın müdahalesi nedeniyle Ozai, babasını, onun tarafından beslenen bir zehirle öldürdü ve daha sonra Azulon’un ölüm arzusu olduğu söylenen Ateş Lordu’nu taçlandırdı.

 

Ateş Lordu olarak Ozai, ulusun üzerindeki mutlak egemenliğini ve askeri kararları ikna etme yetkisini destekleyerek, kültürel geleneği taşıdı. Ancak, Yüz Yıl Savaşı’nın  sonuna yakın bir zamanda , Ateş Lordu Ozai dünyanın  en yüce hükümdarını taçlandıran Anka Kralı olarak bilinen kişisel bir unvan alarak bu geleneği kırdı . İlk doğan oğlu Prens Zuko’yu esgeçerek, Ateş Lordu’nun kızına, Prenses Azula’ya, onun yokluğunda Ateş Ulusu’na liderlik etmesini emretti ve Azula yeni Ateş Lordu olacaktı.

 

Ancak Sozin Kuyruklu yıldızı ile birlikte Katara ve Zuko’nun gelişi üzerine Azula’nın taç giyme töreni yarıda kesildi. Zuko ve Katara Azulayı mağlup etti. Diğer tarafta Aang Anka Kralı Ozai’i Sokka Suki ve Toph’ın muhteşem yardımıyla yendi ve onun ateş bükme becerisini elinden aldı.

Ozai’in yenilgisinden sonra ise tahta oğlu Zuko çıktı.

 

Zuko zamanında diyara Avatar’ın da sayesinde barış gelmişti. Zuko da huy olarak diğer ateş lordlarına  benziyordu lakin Zuko karar alırken onlardan daha mantıklı davranıyordu. Yine de ateş lordlarının çılgınlığı Zukoya da geçmişti. Zuko’dan sonra kızı Izumi Ateş Ulusu tahtına çıktı ve tarihteki ilk kadın Ateş Lordu olmuştu.

 

Ateş Ulusu içinde yer alan Kraliyet Sarayı, her Ateş Lordu’nun portrelerini içeren bir koridordur. Her portre, Ateş Lordunu, söz konusu Ateş Lordu’nun kuralı sırasında yapılan ilerlemeleri vurgulayacak şekilde tasvir etmektedir.  Ozai’in  yönetimi sırasında Ateş Krallığı’nın Toprak Krallığı ve Su Kabileleri’ne karşı sahip olduğu birçok zaferi simgeleyen kaplumbağa benzeri bir yaratığın tepesinde duruyor.

Ateş Lordu’nun en yaygın kıyafetleri cüppedir. Bu bornozlar, kırmızı ve siyahın yanı sıra süslü altın süslemelerin çoklu tonlarını içerir ve Ateş Lordu başlıkla birlikte kullanılması gerekir .

 

 

 

Önemli bilgiler;

  • Sozin yetmiş sekiz yıl süren Ateş Lordu olarak bilinen en uzun süre görev yaptı.

Bilinen tüm Ateşli Lordlar kendi adlarına “Z” harfine sahiptir.

  • Bilinen tüm erkek Ateş Lordları da kendi adlarına “O” harfi taşırlar.
  • Zuko, annesi Ursa’yı aramaya devam ederken, Iroh kısa bir süre için Geçici Ateş Lordu olarak hizmet etti. Onun yönetimi sırasında, bir “Ulusal Çay Takdir Günü” ilan etti.
Yorumlar