Ana sayfa Animeler Avatar evreninin sürgün kraliçesi: Ursa

Avatar evreninin sürgün kraliçesi: Ursa

PAYLAŞ

Ateş Kralı Zuko’nun ve Azula’nın annesi Sürgün Kraliçe Ursa,  Ateş Kralı Ozai ile evlenmeden önce bir ateş ulusu şehrinde fakir bir ailenin çocuğu olarak büyüdü. Fakir bir aile lakin soylu bir aile.Soyluydu çünkü Ursa’nın babasının babası yani dedesi Avatar Roku’ydu.

o
Ursa genç bir kızken , İkem adlı bir köylü gence aşıktı. Lakin bu aşk uzun sürmedi. Ateş Kralı Azulon, oğlu Ozai ‘ın evlenebileceği en uygun kişinin Avatar Roku’nun torunu Ursa olduğunu düşünüyordu. Bu sebeple Ursa’nın yaşadığı kasabaya giderek Oğlu için en uygun kişinin o olduğunu söylemişti. Evlenme teklifi edilmişti lakin görücü usulü ile…

Bir hafta sonra Ursa, Prens Ozai ve Ateş Kralı Azulon ile birlikte Ateş Ulusunun başkentine doğru yola çıktı. Fakat yolda ummadıkları şeyler yaşadılar. Ursa’nın eski aşkı İkem yollarını kesmişti. Bu bir meydan okumaydı. Fakat başarısız olmuştu. Ursa’yı kaybetmişti…

Ateş Ulusu başkentine varıldığında Prens Ozai ve Ursa evlenmişti. Düğün günlerinde Ursa dan eski hayatını unutması gerektiğini söylemişti.

Aradan aylar geçti. Ursa gizliden gizliye eski aşkı İkem ile mektuplaşıyordu. Çünkü merak ettiği çok önemli bir durum vardı. Ve bir mektupta Zuko’nun babasının Ozai değil İkem olduğu yazıyordu. Ama Prens Ozai bu mektuplaşmayı Ursa’nın mekupları göndermesi için verdiği hizmetçi kadından öğrenmişti. Azula’nın hırçın Zuko’nun ise Azula’dan daha masum olduğu da bir gerçekti. Bu durumda Azula devamlı Zuko ile uğraşıp onu kızdıracak şeyler yapıyordu. Ursa her defasında Azulayı uyarıyor ve kızıyordu. Fakat bu Ozai’in de dikkatini çekiyordu. Ve böylece inat olarak o da Zukoya kötü davranıyordu.

Günler geçer, Azula babası taht odasında dedesi Ateş Kralı Azulon ile konuşurken onların konuşmalarına kulak misafiri olur. Ozai büyük bir soğukkanlılık ve canilik ile babası Kral Azulon’dan taht hakkını istiyordu. Ozai’den büyük Iroh vardı ama Iroh’un oğlu Lu Ten Ba Sing Sei savaşında ölmüştü. Bunu duyan Azulon çok sinirlenmişti. Ve Ozai’den oğlu Zukoyu öldürmesini istedi. Böylece o zaman evlat acısının ne olduğunu iyi anlayacağını düşünmüştü Azulon.

Bunu öğrendiğinde derhal Ozai ile konuşmaya gitmişti. Ve konuşması başarılı bitti. Lakin vardıkları anlaşmada Ursa babasını zehirlemesi için Ozai’e bir zehir yapacaktı. Böylece Ozai Ateş Kralı olacaktı. Karşılığında da Zuko’nun hayatını bağışlamasını istiyordu ondan. Ozai kabul etti. Lakin bir şart vardı. Ursa’nın başkenti terk etmesini istiyordu çünkü aynı zehrin kendisine karşı kullanılabileceğini düşünüyordu. Ve böylece Ursa gitmişti.

Ozai, Ursa şehirden ayrılmadan önce Zuko’nun kendi oğlu olup olmadığını tekrardan sormuştu. Ursa Zukonun onun oğlu olduğunu ve o mektuptakileri sadece onu denemek için yazdıklarını anlatır. Daha sonra Şehirden ayrılan Ursa eski aşkı İkem’i bulur. İkem’in yüzü eskisinden farklıdır çünkü bir yüz değiştirici Ruh sayesinde yüzünü değiştirir. Ursa da İkem’e uyarak eski yüzünü değiştirir. Ve yepyeni bir çehreye sahip olur.

 

Yıllar sonra Ateş Kralı Zuko tahta çıktığında avatar takımı ve Azula ile, annelerini aramaya başlar. Uzun süre sonrasında İkem’i ve Ursa’yı bulurlar. Ama annelerinin başka bir adı vardır.Yeni çehreye sahip olunca adını değiştirmiştir Ve eski anılarından hiçbirini hatırlamamaktadır. Ama tekrardan Ursa o ruha giderek eski çehresini geri alır. Ardından Zuko ve Azulayı , eski günleri hatırlar. Zuko annesinin güvende olduğunu bilmek istediğini ona söyler. İkem ve anneleri o kasabada yaşamaya devam eder. Zuko kendisinin Ozai’in oğlu olduğu gerçeğini bilerek Kral olarak tahtta oturmaya devam eder ve Azula deliler hastanesinde kalmaya devam eder.

 

Yazarın görüşleri: Açıkçası Avatar evreninde benim için en masum karakterlerden birisidir Ursa. Saflığını, güzelliğini, masum tavırlarını ve sevgisini bize çizgiromanda yansıtmıştır.

Yorumlar