Ana sayfa Diğer Fantazya Avatar Avatar: Kum Bükücüler

Avatar: Kum Bükücüler

PAYLAŞ

Si Wong halkı olarak da bilinen Kum Bükücü Kabilesi, Toprak Krallığı’ndaki Si Wong Çölü’ne özgü bir kabiledir. Birçok kum taneciğini bir arada bükmeyi içeren özel bir toprak bükme tekniği ile “Kum Bükücüler” olarak nitelendirilirler ve çölde seyahat etmek için kum bükerek hareket ettirdikleri yelkenli araçlarını kullanırlar…

Tarihçesi

Kum Bükücü Kabilesi, böcek-başlı tüccarlar’ın ortaya çıkışından bir süre sonra Si Wong Çölü’ne yerleştiler fakat eninde sonunda, çölün erişilmesi zor bir yer olmasından dolayı o bölgenin baskın topluluğu haline geldiler. Toprak Krallığı Hükümeti, her ne kadar denese de hiçbir zaman kabileleri tam olarak bastırmayı başaramadı.

Appa captured

S. S. (Soykırım Sonrası) 100. yılda, Avatar takımı Puslu Palmiye Vahası’nda (Misty Palms Oasis) bir grup kum bükücü ile karşılaştı. Başlarında bulunan Ghashiun isimli bir kum bükücü ile birlikte Avatar Aang’in uçan bizonu Appa’yı çaldılar. Appa çok direnmiş, hatta kum bükücülerin kum-yelkenlilerinden birisinin de kaybolmasına sebep olmuştu fakat gene de kurtulamadı.

İlgili resim

Günler sonra, birkaç kum bükücü Appa’nın kaybolmasına sebep olduğu kum-yelkenlisini arıyorlardı fakat bu yelkenli, Avatar Takımı tarafından tamir edilmişti ve bu yelkenliyi arayan kum bükücüler Avatar Takımı ile karşılaştıklarında hırsızlık ile suçlandırlar. Kum bükücülerden Sha-Mo bunu inkar ederek kendi grubunu savunmaya girişti. Sha-Mo, her ne kadar grubunun suçsuz olduğunu söylese de, Toph çoktan içlerinden birini sesinden tanımıştı. Bu kişi, Appa’nın çalınmasında en büyük rolü oynayanlardan Ghashiun’du. Ghashiun, ilk başta bunu inkar etti fakat sonrasında Toph, Ghashiun’un, Appa’nın ağzını bağlamalarına dair diğer kum bükücülere emir verdiğini söyledi. Bunu duyan Aang sinirlenip, kontrolünü kaybederek Avatar Formuna geçti. Aang’in gazabından korkan Ghashiun hırsızlığını itiraf etti ve Appa’yı takas ettiğini, muhtemelen şuan Ba Sing Se’de olduğunu söyledi. Kum bükücüler daha sonra gruba çölün dışına kadar eşlik etmeyi teklif ettiler.

S. S. 171.yıl’dan bir süre önce, bir grup kum bükücü çölün ortasında, yüz mil boyunca devam eden bir vahanın etrafını sarmıştı. O zamanlar Birleşmiş Kuvvetler’de bir komutan olan Bumi, takımıyla birlikte, askerlerine su almak için vahaya yaklaştı fakat bu öfkeli kabileler tarafından hiç de hoş karşılanmadılar.

Suyin Beifong, Cumhuriyet Şehri’nden ayrıldıktan sonra bir süreliğine Si Wong Çölü’nde Kum Bükücüler ile birlikte yaşadı fakat kısa bir süre içinde, Zaufou şehrini kurmak için yanlarından ayrıldı.

Kültürleri

Kum Bükücü Kabilesi, eşsiz bir kültüre sahiptir fakat gene de birkaç geleneği kıtanın geri kalanı ile paylaşırlar. Çöl insanları olarak icat ettikleri kum bükme tekniğini aynı zamanda birincil ulaşım aracı olan kum-yelkenlileri üzerinde de ustaca kullanırlar. Si Wong Çölü’nün ortasında, kavurucu güneşin altında yaşamaları yüzünden bu halk arasında deri kanseri oldukça yaygın bir hastalıktır. Bu yüzden kat kat giysi ve özel gözlükler giyerek güneşten korunmayı amaçlarlar.

Çöldeki ekonomik imkanlar kısıtlandığından beri, kum bükücüler geçinmek için iyi veya kötü tüm fırsatları değerlendirmeye başladılar. Bir yeri yağmalamak bu kabile için onursuz bir davranış olarak kabul edilse bile, ölü hayvanlardan beslenmeleri ve başkalarının eşyalarını çalmalarıyla nam saldılar. Fakat yine de, ellerindeki kıt kaynaklara rağmen eğer yolculara kabile üyelerinden bir zarar geldiyse bunu telafi etmek için misafirperver davranmaktan çekinmezler.

Sandbender Tribe in 100 AG

Kum bükücülerin en çok bağlantı kurduğu iki topluluk böcek-başlı tüccarlar ve Toprak Krallığı civarındaki göçmenlerdir. Özellikle de Puslu Palmiye Vahası’nda yaşayan göçmenler. Çölleşme ve büyük kum fırtınaları düzenli olarak vahaların kurumasına ve kasabaların kuma gömülmesine neden olur fakat buna rağmen bazı kabile üyelerinin kalıcı olarak bu vahalarda yaşadığı bilinir. Kısacası bu civardaki yerleşik hayat, göçmenlere nazaran daha güvenli değildir. Hatta belki de daha tehlikelidir.

Çöl üzerinde seyahat eden tüccarlar, genellikle kum bükücülerin çaldığı ganimetleri satın almaya dünden razıdırlar fakat kum bükücülerin dışarıdan gelen insanlarla olan ilişkileri gergindir çünkü haydutlar veya hırsızlar olarak bilinirler. Bu kötü ön yargıya rağmen gariptir ki yabancıları da kabilelerine kabul edebilirler.

Sizleri Facebook grubumuza da bekliyoruz!

Yorumlar