Ana sayfa Dizi / Film Filmler Avengers: Endgame İncelemesi (Spoiler içermez)

Avengers: Endgame İncelemesi (Spoiler içermez)

PAYLAŞ

2008’de başlayıp tam 3 dönem ve 20 filmi aşkın devam edegelen seriye nokta koyacak filmi, tam 1 yıl sabırsızlık ve büyük bir heyecanla beklemenin sonucunda izleme başarısına eriştik. Öncelikle sizleri bu uzun soluklu macerayı hep aynı heyecanla izleyebilmenizden dolayı tebrik ediyorum. Infinity War ile çıtayı ve beklentileri göklere çıkaran Marvel, Endgame içinse oradan aldığı gazla çılgın bir reklam politikasıyla da herkesi sinemaları kilitlemeyi başardı. Daha ilk hafta verileri filmin tüm rekorları kıracağının bir işareti olarak gün yüzüne çıkıyor. İlk yorumlarda çok yüksek puanlar ve beğeni de toplamış olması, filmi izlemeyi düşünmeyenler için bile bir kafa karışıklığı oluşturacaktır. Peki biz nasıl bulduk?

Az sonra yazacağım eleştiri sonrası büyük bir linç ve hakaret kampanyasına maruz kalabilirim galiba. Film, kendine harcanan devasa yatırımların sonucunu size gösteriyor. Bu noktada bir sıkıntınız olmasın. Tam olarak bir fan filmi. Buranın altını çizmek istiyorum. Eğer, Marvel dünyasına çok aşina değilseniz, bu filmi izlemeye gitmeyiniz. Gitmişseniz de içinde barındırdığı olaylara vs çok takılmadan eğlenmeye gitmiş olduğunuzu unutmayın. Dile kolay, 20’yi aşkın yapımın ve süregelen gelişimin nokta konulmasını izliyorsunuz. Film ayrıca her anında çizgi romanlara büyük bir saygı duruşunda bulunuyor. Başından sonuna birçok yerinde filme yerleştirilmiş çizgi roman referansları ile dolu. Bunları keşfede bildiğinizde yüzünüzde minik bir tebessüm ifadesi belirecektir.

Lakin, ben filmi izlerken çok sıkılmadan izlesem de, film sonrası çok mutlu ayrıldığımı söyleyemem. Infinity War’da bize muhteşem ve acımasız bir kötü sunan yönetmenlerimiz, o filmi izlerken yaşadığımız gerilimi buraya çok aktaramamışlar. Endgame, bu zamana kadar izlediğimiz bir çok süper kahraman filminin genel gidişatını tekrar etmekten çok öte gitmemiş sanki. Filmin ilk dakikaları, evrenin yarısının yok oluşunun izleri ve acılarını detayları ile sunuyor, sonrasında durmayan bir aksiyon ve macera akabinde büyük bir savaş bekliyor. Final ise bu savaşın sonucunun getirdiklerini gösteriyor. Bu film orijinal altılıyı merkezinde buluşturup, son kez birlikte başladıkları bu eşsiz serüvene, noktayı da birlikte koyacakları yapımın ta kendisi. 

Film birçok sürprize sahip, oyunculuklar zaten yıllardır aynı rollerde oynayan oyuncuların elinde hatasız ve kusursuz işlenmiş. Ancak, film temel aldığı birçok konuda mantık hataları ile dolu. İzleyiciyi etkilemek için biraz laf ebeliği yapılıp, sözler belli bir çember içinde kontrol altına alınarak belli bir mantık varmış havası oluşturulmaya çalışılmış. Ama filmin sonunda görüyoruz ki, kendi ile çok fazla çeliştiği yerler ve noktalar oluşturmuşlar. Bu durum özür dileyerek belirtmeliyim ki, fan boylar için çok büyük bir sorun teşkil etmezken, biz filmde bir bütünlük arayanlar için büyük bir fiyaskoydu biraz. Filmde yine açıklanması gereken onlarca konu havada bırakılmış. Bir son oluşturmak isteyen yönetmenlerimiz, kendi hikayelerini anlatmak isterken oluşturdukları detaylar hakkında soru sormayın, izleyin ve kabullenin havasında gidişatı alıp götürmüşler. Her şey bu kadar kolay ve basit oluyorduysa neden önceki filmlerde bu kadar kasılıp sıkıldık diye kendime bir sordum.

Çok spoiler olmaması için filmin sonu hakkında yorum yapmak istemiyorum ama sahip olduğu final tamamen hayranların ve fanların mutlu olması düşünülerek ele alınmış. Yani bir marvel severseniz izlerken keyif alıp mutlu olacaksınız. Uzun bir savaş sahnesi olduğunu belirtmek çok spoiler olmayabilir. Herkes bunu biraz bildiğinden azıcık buna da değinmek istiyorum. Burayı izlerken aklıma ilk gelen Justice Leauge’deki son savaş sahnesi oldu, hani Superman dahil tüm ekibin katıldığı. Bana oradaki atmosferi fazlasıyla anımsattı. Yanlış düşünüyor olabilirim. Lakin, hissettiğim bu oldu. 

Yani, bu yazının fazla olumsuz eleştirilere sahip olduğunun farkındayım. Bir filmi yazarken beğendiğiniz şeyleri belirtmekten çok sevemediğiniz şeyleri yazmak yazara daha kolay geldiğinden kaçınılmaz bir şekilde bu gidişata giriyoruz. O yüzden, film kendine yapılan yatırımın karşılığını fazlasıyla veriyor. Görsel efektler, oyunculuklar, her ne kadar senaryoda boşluklar olsa da sahip olduğu hikaye, referanslar ve gidişat sıkılmadan izleyebileceğiniz güzel bir deneyim yaşatıyor.

Infinity War ile bu filmi ayrı değerlendirmek çok mantıklı olmayabilir, sonuçta ikisi birbirini tamamlayan tek gidişatın parçaları ama Infinity War’u Endgame’e nazaran daha ayakları yere basan, daha epik ve başarılı bir süper kahraman filmi olarak görüyorum. Benim Endgame için puanım 10 üzerinden 7.

Yorumlar